Preprava nebezpečného tovaru v medzinárodnom obchode

Požiar, haváriu či poškodenie iného tovaru môže mať „na svedomí“ aj na prvý pohľad bežný výrobok. Na čo dať pozor, čo nepodceniť a aké povinnosti či zodpovednosti má slovenský importér/exportér?

Importéri a exportéri pri obchodovaní so zahraničnými firmami môžu zistiť, že tovar, ktorý plánujú objednať alebo vyskladniť, nie je možné prepraviť tak jednoducho, ako si predstavovali. Aj výrobky, ktoré slovenský podnikateľ považuje za štandardné, totiž môžu byť pri preprave vnímané ako nebezpečné. Ako sa v tejto problematike zorientovať a čo očakávať, priblížime v článku.

Kedy sa tovar považuje za nebezpečný?

Za nebezpečný tovar možno považovať akýkoľvek materiál alebo predmet, ktorý pri preprave predstavuje riziko pre zdravie, bezpečnosť, majetok alebo životné prostredie. Podlieha preto regulácii a špeciálnym pravidlám, ktoré sa líšia v závislosti od typu realizovanej prepravy.

Väčšina ľudí si pri pojme „nebezpečný tovar“ pravdepodobne predstaví chemikálie, batérie, hasiace prášky, alkohol či rádioaktívny materiál. Nebezpečné látky a materiály z pohľadu prepravy ale môžu byť aj obyčajné produkty dennej spotreby, akými sú napríklad šampóny, laky na vlasy, šľahačka v spreji, e-cigarety, pracie prášky, deodoranty či parfumy alebo laky na nechty.

Aké tovary môžu pri preprave prekvapiť?

Pri posudzovaní bezpečnosti tovaru alebo materiálu na prepravu nerozhodujú iba zrejmé charakteristiky, akými sú napríklad výbušnosť, horľavosť, toxicita, infekčnosť, rádioaktivita alebo korozívne účinky. Podstatné tiež je, ako jednotlivé tovary reagujú s ostatnými prepravovanými zásielkami alebo ako reagujú na zmenu tlaku, vlhkosti, či ďalších podmienok počas prepravy.

Aj sýtené nealkoholické nápoje môžu byť počas prepravy (v závislosti od typu) klasifikované ako nebezpečný tovar. Prekvapiť môžu taktiež umelé trávy, ktoré síce nebezpečné nie sú, ale dovážajú sa s lepidlami alebo lepiacimi páskami potrebných pri ich inštalácii - a tie už nebezpečné sú.

Nemenej zaujímavým príkladom produktu, ktorý by bol bežne považovaný za bezpečný, sú pingpongové loptičky. Ak sú vyrobené z celuloidu, čo je vysoko horľavý plast, môžu sa ľahko vznietiť a rýchlo horieť. Vo veľkých množstvách preto predstavujú počas prepravy vážne nebezpečenstvo požiaru.

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalším príkladom produktu, ktorý na prvý pohľad nepôsobí nebezpečne, je magnet. Magnety sú nebezpečné preto, lebo vedia vytvoriť silné magnetické polia (najmä, ak sú vo väčších množstvách) a zasahovať do navigačných a riadiacich systémov dopravných prostriedkov, čo môže spôsobiť haváriu. Počas prepravy magnet tiež priťahujte kovové predmety, ktoré môžu spôsobiť poškodenie alebo zničenie iného nákladu.

Aj napriek uvedeným extrémnym príkladom, sa väčšina importérov a exportérov stretne skôr s tovarmi, pri ktorých pôjde už na prvý pohľad o nebezpečný tovar (spomínané batérie, chemikálie, lepidlá). Prekvapiť však môže zabudovaná batéria v stroji, hračke alebo v elektrickom zariadení. Napríklad elektrická kolobežka, elektrická zubná kefka alebo vŕtačka sú považované za nebezpečné a musia byť prepravované v špeciálnom režime.

Slovenský importér alebo exportér si ale nemusí s prepravou nebezpečného tovaru „lámať hlavu“ - zabezpečí ju prepravná spoločnosť, ktorú si podnikateľ pre konkrétnu prepravu vyberie. Prepravné spoločnosti by mali mať školených pracovníkov, ktorí vedia, ako je potrebné postupovať pri realizácii prepravy konkrétnych nebezpečných tovarov. Vedia aj to, aké dokumenty budú potrebné na prepravu daného tovaru a operatívne si ich od importéra/exportéra vyžiadajú. Pri preprave nebezpečného tovaru ale treba počítať s vyššími nákladmi ako pri štandardnej preprave.

Čo sa môže stať, ak sa nebezpečný tovar prepraví nevhodným spôsobom?

Povinnosťou importéra alebo exportéra je informovať objednávaného prepravcu o tom, že zásielka obsahuje nebezpečný tovar, ak si nie je istý, či ide o bezpečný alebo nebezpečný tovar, prepravcovi pomôže klasifikovať tovar z pohľadu bezpečnosti podrobný popis tovaru. Musí tiež zabezpečiť, že bude zabalený v súlade s bezpečnostnými pravidlami pre vybraný typ prepravy (námorná, letecká, železničná alebo cestná) a poskytnúť prepravcovi dokumentáciu k nebezpečnému tovaru (napríklad MSDS dokument, testovacie reporty a podobne).

V prípade, ak si svoje povinnosti podnikateľ nesplní (napríklad zamlčí, že zásielka obsahuje nebezpečný tovar) a colníci, prípadne iné subjekty, počas realizácie prepravy túto skutočnosť zistia, bude importér/exportér penalizovaný. To isté platí aj pre prípad, ak sa počas prepravy stane havária alebo iné škody v dôsledku nesprávnej manipulácie so zásielkou.

Často sa v správach zo sveta objavujú informácie o výbuchoch a požiaroch v logistických skladoch, v prístavoch alebo na námorných lodiach. Väčšina týchto katastrof je výsledkom nesprávneho balenia alebo manipulácie s tovarom.

Kategorizácia nebezpečného tovaru

Existujú viaceré kategorizácie nebezpečného tovaru a právne predpisy, ktorými sa bude riadiť konkrétna medzinárodná preprava. Závisia od typu prepravy. V prípade slovenských podnikateľov môže ísť o nasledovné predpisy/dohovory:

  • ADR (cestnú dopravu – Európa),
  • IMDG Code (námornú prepravu – IMO),
  • IATA DGR (leteckú prepravu),
  • RID (železničnú prepravu).

Tieto predpisy by mali poznať pracovníci všetkých prepravných spoločností, ktoré realizujú medzinárodnú prepravu.

Nebezpečný tovar sa podľa medzinárodnej klasifikácie kategorizuje podľa hlavného rizika do nasledovných 9 tried:

Zdroj: Vlastné spracovanie
Trieda Názov Príklady
1 Výbušniny Dynamit, pyrotechnika, rakety
2 Plyny Propán, kyslík, aerosóly
3 Horľavé kvapaliny Benzín, farby, alkohol
4.1 Horľavé tuhé látky Síra, zápalky
4.2 Samozápalné látky Fosfor, uhlie
4.3 Látky, ktoré pri styku s vodou uvoľňujú horľavé plyny Sodík, karbid vápenatý
5.1 Oxidujúce látky Dusičnan amónny (hnojivá)
5.2 Organické peroxidy Benzoylperoxid
6.1 Toxické látky Pesticídy, kyanidy
6.2 Infekčné látky Vzorky krvi, biologické materiály
7 Rádioaktívne materiály Urán, rádioizotopy
8 Žieraviny (korozívne látky) Kyseliny, hydroxidy
9 Rôzne nebezpečné látky a predmety Lítiové batérie, environmentálne nebezpečné látky

Okrem na prvý pohľad nebezpečných látok, ktorých je väčšina, však existujú aj výrobky, ktoré môžu prekvapiť, napr. spomínané magnety či pingpongové loptičky, preto je pri riešení prepravy vhodné spolupracovať s expertami, ktorí majú praktické skúsenosti, dokážu firme poradiť a predísť možným problémom.

Bez bezpečnostného listu (MSDS) sa preprava nebezpečného tovaru nezaobíde

MSDS (nazývaný aj ako SDS – Safety Data Sheet) je bezpečnostný list, ktorý obsahuje detailné informácie o chemickom produkte, jeho nebezpečných vlastnostiach a odporúčaných opatreniach na bezpečné zaobchádzanie. Je to povinný dokument pri výrobe, skladovaní, preprave a používaní nebezpečných látok. V sekcii 7 tohto dokumentu nájde prepravca informácie o správnej manipulácii s tovarom počas prepravy. Podľa nich zároveň vyberie pre zásielku najvhodnejší spôsob prepravy a trasovania. Za poskytnutie MSDS je zodpovedný odosielateľ a štandardne ho vystavujú výrobcovia.

Pri preprave nebezpečného tovaru netreba zabúdať ani na označovanie nebezpečného tovaru a jeho správne balenie. Nebezpečný tovar sa musí baliť do obalov (ak nie je stanovené inak), ktoré sú schválené a testované podľa medzinárodných štandardov (UN certified packaging). Podľa nich by mal byť aj označený. Aj s týmto vie importérom/exportérom poradiť prepravná spoločnosť, ktorá sa danej problematike venuje.

Prepravu nebezpečného tovaru netreba podceňovať

Preprava nebezpečného tovaru v medzinárodnom obchode si vyžaduje špeciálnu pozornosť, dôsledné dodržiavanie predpisov a správnu dokumentáciu. Aj bežné produkty môžu predstavovať riziko, ak nie sú správne klasifikované, zabalené a prepravované.

Importéri a exportéri by mali úzko spolupracovať s odbornými prepravnými spoločnosťami, aby minimalizovali riziká a predišli sankciám či škodám. Dobrá príprava, vrátane zabezpečenia MSDS dokumentácie a správneho označenia tovaru, je kľúčom k bezpečnej a úspešnej preprave.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Dovoz z Číny (Ázie) a reklamácie tovaru: ako postupovať?

Reklamovanie poškodeného alebo závadného tovaru z Ázie môže prebiehať hladko a bez zbytočných strát. Na čo dať pozor a čo sú kľúčové kroky?

Kontrola dovozu z Číny (Ázie): význam a priebeh

Importérom šetrí čas, nervy, desaťtisíce eur aj chráni reputáciu na domácom trhu. Kontrolu tovaru vyrobeného v Číne a ázijských krajinách nepodceňujte. Čo treba vedieť?

Výber prístavu pri importe tovaru z Číny a tretích krajín

Kam (ne)pripláva tovar napr. z Číny, aké kritériá pri výbere prístavu zvažovať a prečo vzdialenosť či známy názov nestačia? Tipy, na čo myslieť a ako sa vyhnúť vyšším nákladom.

Nevýhodné dodacie podmienky pre slovenských importérov: na čo dať pozor?

Pre dodávateľov z Číny sú obľúbené, odberateľov však môžu znamenať zbytočné náklady a stres. Čomu sa vyhnúť a kedy zbystriť pozornosť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky