Mark Zuckerberg (Facebook)

Poznáte ho s najväčšou pravdepodobnosťou všetci. Alebo minimálne jeho modrý výtvor, ktorý vám za pár sekúnd prezradí, čo práve robí vaša pekná susedka, alebo ako sa v piatok večer na party bavil váš bratranec. Reč je samozrejme o sociálnej sieti Facebook a jej svetoznámom zakladateľovi a taktiež najmladšom miliardárovi Ameriky. Predstavujeme vám čarovné počítačové dieťa a internetového podnikateľa Marka Zuckerberga.

Celým menom Mark Elliot Zuckerberg sa narodil 14. júla 1984 v americkom New Yorku. Jeho otec bol dentista a matka psychiatrička, obaja židovského vyznania. Mark sa dnes však napriek židovskej výchove označuje za ateistu. Jeho profesionálna cesta nachádza svoje prvopočiatky niekde na základnej škole, kde vynikal v matematike a fyzike a kde sa už v tej dobe začal venovať programovaniu. Nebol však klasickým IT outsiderom, ktorý celý deň sedí doma pred obrazovkou a nemá žiadnych kamarátov. Práve naopak, Mark bol kapitánom školského šermiarskeho klubu a zaujímal sa o antickú poéziu, ktorú rád recitoval. Mnoho priateľov umelcov mu kreslilo vizuály, podľa ktorých potom programoval svoje prvé počítačové hry.

Na strednej škole už bol do programovania naozaj blázon. Spolu so spolužiakom dokonca vytvorili inteligentný MP3 prehrávač, ktorý vedel rozpoznať hudobný vkus užívateľa a o ktorý sa zaujímal dokonca Microsoft. Mark sa však rozhodol vo vývoji Synapse Media Player nepokračovať a radšej nastúpiť na prestížny Harvard.

Štúdiom na Harvarde sa pomaly začína aj facebook-éra. Mark sa očividne popri štúdiu nudil, a tak programoval. Prvým jeho dielom bola aplikácia CourseMatch, ktorá umožňovala zapisovať sa do kurzov podľa toho, kto bude vaším spolužiakom. Ďalších 5 min slávy si Mark užil s programom Facemash, ktorý existoval iba jeden víkend. Princípom tejto aplikácie bolo hodnotenie fotiek študentov Harvardu, pričom mal človek vždy vybrať toho sympatickejšieho z dvojice. Aplikácia tak prebudila zvedavosť tamojších študentov, že sa vďaka nej zrútili školské servery. Univerzita preto Facemasch zakázala a sľubovala študentom serióznu aplikáciu, vďaka ktorej si budú môcť vyhľadať kohokoľvek v sieti a vidieť jeho fotku, základné kontakty a prípadne i aktuálnu činnosť. Ostalo ale len pri sľuboch, čo Marka značne hnevalo. Pustil sa teda do boja sám...

Článok pokračuje pod reklamou

V tejto dobe sa teda rodí vtedy ešte The Facebook. Jeho spoluzakladateľmi sú oficiálne Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin a Chris Hughes. O autorstvo myšlienky sa však prie viacero pôvodných študentov Harvardu, ktorí Marka aj niekoľkokrát (väčšinou neúspešne) žalovali, najznámejší je prípad bratov Winklevossových.

Rozbehnutý vlak našiel svoju východiskovú stanicu v Palo Alto, kde si pôvodný tím prenajal malý domček. Ten slúžil ako kancelária i obydlie. Facebook, údajne naprogramovaný samotným Markom za 2 týždne, sa pomaly rozširoval z materskej univerzity Harvard aj na ostatné americké univerzity a jeho úspech utvrdil Marka v rozhodnutí, že školu už viac nepotrebuje. Rast modrej sociálnej siete bol ohromný a začali prichádzať tučné ponuky na jej odkúpenie. Mark však odolával a skratku CEO si môže za meno písať dodnes.

V dobe písania tohto článku presiahol počet užívateľov Facebook-u 600 miliónov. Sociálna sieť je známa celosvetovo a jej zakladateľ Mark taktiež. Facebook robí každým dňom pokroky – stal sa nástrojom marketérov, priniesol sociálne stretávanie sa v skupinách online, pripustil externý vývoj aplikácií, vďaka čomu sa sieť obohatila o mnohé nové prvky. Mnohé webové stránky dnes využívajú prihlásenie sa cez Facebook, takmer na každom portáli nájdete tlačidlo Like. A je toho ešte oveľa oveľa viac...

Niet preto divu, že internetový podnikateľ Mark púta pozornosť verejnosti. Vo veku 26 rokov sa stal najmladším miliardárom v prestížnom rebríčku časopisu Forbes. Jeho majetok sa odhaduje na 14 miliárd dolárov a v roku 2010 bol vďaka magazínu TIME vyhlásený za Muža roka. Zuckerberg inšpiruje nielen mladých ľudí, ale aj filmových tvorcov. V kinách sme ešte nedávno mohli videť film pod názvom The social network, ktorý bol spracovaný práve na základe Markovho príbehu. Sám Mark na verejnosti pôsobí ako bezstarostný chlapec v teplákoch, ktorého Facebook profil sleduje takmer 5 miliónov fanúšikov. Mark Zuckerberg – inšpiratívny podnikateľ, internetový mág a vizionár...

Zaujímavosť na záver: podnikajte.sk na Facebook-u

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky