Ako chrániť svoje dáta v prípade straty alebo krádeže mobilného zariadenia

Ako chrániť svoje dáta v prípade straty alebo krádeže mobilného zariadenia
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

V časoch, keď sa čoraz viac vecí rieši elektronicky, predstavuje strata či krádež smartfónu, či tabletu veľký problém. Nie pre kúsok plastu a kovu, ale pre dáta. Kontakty, správy, fotografie, firemné dokumenty, uložené heslá a pod. Ako sa chrániť a čo robiť, keď nastane takáto situácia?

Dbajte na bezpečnosť (nielen) firemných dát v mobilných zariadeniach

Na mobilnom zariadení odporúčame nastaviť vstupný ochranný prvok – heslo, kód, vzor alebo odtlačok prsta. Okrem toho odporúčame zapnúť šifrovanie dát. Pre viac tipov si prečítajte článok o ochrane dát v mobilných zariadeniach. Z času na čas však nastane situácia, kedy jednoducho mobil stratíte alebo vám ho ukradnú. V tom prípade máte na výber niekoľko možnosti. Tu je ich prehľad.

Ako si vytvoriť silné a ľahko zapamätateľné heslo približujeme aj v článku Bezpečné, silné a zapamätateľné heslo – ako ho vytvoriť.

Čo robiť v prípade krádeže smartfónu?

Kontaktujte svojho operátora a požiadajte ho o zablokovanie SIM karty. Krádež rovnako nahláste polícii. K tomu budete potrebovať tzv. IMEI číslo. IMEI je jedinečné číslo, ktoré slúži na identifikáciu zariadenia. Môžete ho zistiť keď na smartfóne zavoláte na číslo *#06#. V prípade, že používate dotovaný telefón, IMEI číslo vám vie prezradiť aj mobilný operátor.

Následne požiadajte o vydanie novej SIM karty s pôvodným číslom. Operátor môže vystopovať váš smartfón na základe IMEI čísla. Nezáleží aká SIM karta sa bude nachádzať v telefóne. Operátor však môže lokalizovať zariadenie iba na základe žiadosti polície. Takýto postup je výnimočný a využíva sa iba v prípade pohrešovej osoby alebo závažnej trestnej činnosti.

O vystopovanie zariadenie sa môžete pokúsiť aj sami nižšie uvedeným postupom.

Pozor: Z hľadiska bezpečnosti kontaktuje políciu pri zistení polohy zariadenia. Nepokúšajte sa získať zariadenie sami. Môžete sa stať obeťou fyzického útoku.

Čo robiť v prípade krádeže tabletu?

Tablety väčšinou nedisponujú SIM kartami. Ak máte model, ktorý ju obsahuje, použite postup v prípade krádeže smartfónu. V opačnom prípade nemáte veľa možností. Môžete sa pokúsiť o lokalizáciu zariadenia, na to však musí byť tablet pripojený na internet. Postup záleží od operačného systému tabletu.

Ochrana dát na operačnom systéme Android

Máte na výber dve možnosti. Buď použijete riešenie spoločnosti Google alebo aplikácie tretích strán. Riešenie Google vyžaduje, aby ste mali Google účet. Tiež je nutný prístup na internet. Jeho výhodou je jednoduchosť a fakt, že na novších verziách je táto funkčnosť predinštalovaná. Užívatelia so starším systémom si musia stiahnuť aplikáciu Správca zariadenia Android. Po nainštalovaní je potrebné povoliť vyhľadanie zariadenia v nastaveniach bezpečnosti (Nastavenia – Google – Zabezpečenie).

Pri strate alebo ukradnutí stačí navštíviť a prihlásiť sa. Na výber budete mať tri možnosti.

 

V prípade straty odporúčame funkciu Prezvoniť. Ak viete, že vám smartfón ukradli, odporúčame ho rovno vymazať. Pri vymazaní zmiznú z telefónu fotky, hudba, dokumenty, uložené heslá. Pozor! Obsah pamäťovej karty môže zostať nedotknutý. Z toho dôvodu odporúčame mať zapnuté šifrovanie dát. Nevýhodou riešenia Google je potreba pripojenia na internet. Pri presnej lokalizácií musí byť zapnuté aj GPS.

Pozor: Po vymazaní smartfónu ho už nebudete môcť lokalizovať. Takú možnosť bude mať iba mobilný operátor.

Článok pokračuje pod reklamou

Druhým riešením je aplikácia tretej strany. Niektoré poskytujú funkcionalitu lokalizácie aj bez pripojenia na internet. Táto aplikácia musí byť nainštalovaná a nastavená. Po teste viacerých aplikácií sa nám naviac zapáčilo riešenie Cerberus proti krádeži (angl. Cerberus anti theft). Ide o najpokročilejšiu aplikáciu proti krádeži alebo strate mobilného zariadenia. Umožňuje tvorbu záloh, vymazanie pamäte telefónu aj pamäťovej karty, odfotenie zlodeja, ovládanie telefónu iba pomocou SMS správ, skrytie aplikácie v telefóne a iné. Jedná sa o platenú aplikáciu. Po týždňovej skúšobnej dobe stojí ročná licencia iba 5 eur.

Príkladom bezplatnej aplikácie je Prey Anti Theft. Umožňuje lokalizáciu, odfotenie zlodeja a ovládanie pomocou SMS správ.

Pozor: Aplikácie, ktoré dovoľujú ovládanie pomocou SMS správ, nebudú fungovať na tabletoch bez SIM karty.

Ochrana dát na operačnom systéme iOS

Apple ponúka podobnú funkcionalitu ako jej konkurent. Funkcionalitu je potrebné aktivovať v Nastaveniach (Nastavenie – iCloud – Nájsť môj iPhone). Zapnite obe možnosti. Nájsť môj iPhone a Odoslať poslednú polohu, ktorá odošle poslednú známu polohu pred vybitím batérie.

Prečítajte si tiež

Pri strate alebo krádeží navštívte stránku iCloud, prihláste sa pomocou svojho Apple ID a zvoľte aplikáciu Nájsť môj iPhone (Find my iPhone). Podľa situácie môžete svoje zariadenie prezvoniť, vyhľadať alebo vymazať.

Pozor: Po vymazaní telefónu ho už nebudete môcť lokalizovať. Takú možnosť bude mať iba mobilný operátor.

Vyhľadania zapne lokalizáciu aj v prípade vypnutej možnosti Nájsť môj iPhone. K tomu umožňuje uzamknúť zariadenia a zobraziť vami zadanú správu. Napríklad informáciu o strate zariadenia a kontaktné číslo. Pri troche šťastia vás bude niekto kontaktovať s potešujúcou správou. Po neúspešnom pátraní po zariadení sa nezabudnite pokúsiť vymazať dáta pomocou stánky iCloud.

Info: Toto riešenie funguje na iPhone, iPad alebo Mac. Pri počítačoch Mac sú dostupné možnosti prezvoniť, zamknúť a vymazať.

Okrem použitia zabudovanej funkcie na lokalizáciu, máte ešte jednu možnosť ako nájsť váš iPhone alebo iPad. Ak používate Google. Google s vašim povolením ukladá dáta o pohybe zariadenia. V prípade, že máte povolené sledovanie polohy a ukladanie jej histórie, môžete si na stránke Google Timeline pozrieť, kde sa nachádza váš iPhone alebo iPad. Na odosielanie polohy je potrebné pripojenie na internet.

Na rozdiel od systému Android sme nenašli aplikáciu, ktorá by umožňovala lokalizovať alebo vymazať dáta zariadenia iba prostredníctvom SMS správ.

Samozrejmosťou by mala byť zmena hesiel do služieb a aplikácií, ktoré ste používali v telefóne. Špeciálne v prípade, kedy ste nemali chránený vstup do zariadenia.

Ako chrániť svoje mobilné zariadenie pred vyhackovaním a predísť tak úniku vašich dát nájdete v článku Ako ochrániť mobil pred hackermi?

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky