Čítačky čipových kariet a nové občianske preukazy

Je biometrický občiansky preukaz kompatibilný so staršími čítačkami? Sú na oddelení dokladov povinní dať občanovi novú? A ako zistiť, či čítačka funguje s aplikáciou eID klient?

Uplynutím roka 2022 mnohým skončila platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis, resp. čipov, na ktorých boli tieto certifikáty nahrané. Najmä podnikatelia a živnostníci si museli doklad totožnosti vymeniť, hoci bol stále platný, aby mohli naďalej so štátom elektronicky komunikovať a podať napríklad daňové priznanie online. Aj v týchto dňoch ešte mnohí žiadajú o výmenu občianskeho preukazu (OP), pričom nové doklady sú vydávané už ako biometrické. O nové certifikáty potom možno požiadať priamo na oddelení dokladov, aby ich nahrali na občiansky preukaz, alebo si ich občan môže nahrať na diaľku - online. Vtedy je však potrebná vhodná čítačka preukazov – a ministerstvo vnútra upozorňuje, že nie všetky spĺňajú potrebné požiadavky.

V článku preto približujeme:

  • či je biometrický občiansky preukaz kompatibilný so staršou čítačkou, alebo je spravidla potrebné zaobstarať si novú,
  • či sú na oddelení dokladov povinní vydať občanovi novú čítačku pri vybavení dokladu totožnosti,
  • čo robiť, ak má občan s čítačkou problém pri prihlasovaní do služieb eGovernmentu,
  • ako zistiť, či čítačka bude fungovať s aplikáciou eID klient a či si nevyžaduje dodatočnú inštaláciu ovládača.

Aktualizovaná aplikácia eID klient odhalí nekompatibilitu čítačky

Rezort vnútra v pondelok 6. februára 2023 na svojej webovej stránke informoval, že sprístupnil novú verziu aplikácie eID klient. Aktualizácia bude vykonaná u každého používateľa, ktorý si túto aplikáciu nainštaloval. Cieľom je podľa vyjadrenia ministerstva vyššia bezpečnosť.

Aplikácia po novom taktiež dokáže odhaliť nekompatibilné čítačky, ktoré používatelia využívajú pri prihlasovaní do služieb eGovernmentu. „Ak má používateľ problém s čítačkou, aplikácia ho naviguje k riešeniu. K tomuto kroku ministerstvo vnútra pristúpilo na základe viacerých dopytov na Callcentre MV SR,“ uvádza rezort. Avšak, prípadná nekompatibilita nesúvisí s novým typom preukazov, biometrické OP možno používať aj so staršími typmi čítačiek. Navyše biometrické OP majú duálny čip, ktorý je použiteľný kontaktne s čítačkou aj bezkontaktne s pomocou zariadenia s funkciou NFC (čiže ako platobná karta).

Ministerstvo vnútra zverejnilo zoznam kompatibilných čítačiek

Aby to mali občania o niečo jednoduchšie, ministerstvo zároveň aktualizovalo stránku eidas.minv.sk/download, kde možno nájsť na stiahnutie aplikáciu eID klient pre rôzne operačné systémy a po novom aj zoznam najčastejšie využívaných čítačiek. Okrem fotografie a popisu zariadenia je pri jednotlivých typoch uvedené, či si čítačka vyžaduje dodatočnú inštaláciu ovládača, prípadne aj link na jeho stiahnutie.

Ukážka zoznamu čítačiek. Zdroj: eidas.minv.sk/download
Ukážka zoznamu čítačiek. Zdroj: eidas.minv.sk/download

Avšak, v zozname sa v podstate nenachádza žiadna čítačka, pri ktorej by bolo uvedené, že nie je kompatibilná alebo si vyžaduje dodatočné inštalácie. Ministerstvo vnútra pre Podnikajte.sk vysvetlilo, že zoznam nekompatibilných čítačiek zverejňovať nebude, nakoľko oslovilo ich výrobcov s cieľom, aby aktualizovali ovládače svojich produktov a zabezpečili ich funkčnosť.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako zistiť, či je čítačka čipových kariet kompatibilná s aplikáciou eID klient?

Ako teda zistiť, či je tá-ktorá čítačka čipových kariet použiteľná a bude s aplikáciou eID klient fungovať? Rezort vnútra vysvetľuje, že všetky požadované parametre zariadení sú uvedené v posledných kapitolách používateľských príručiek k aplikácii eID klient.

Príklad zoznamu parametrov kontaktných čítačiek čipových kariet. Zdroj: eidas.minv.sk
Príklad zoznamu parametrov kontaktných čítačiek čipových kariet. Zdroj: eidas.minv.sk
Príklad zoznamu parametrov bezkontaktných čítačiek čipových kariet. Zdroj: eidas.minv.sk
Príklad zoznamu parametrov bezkontaktných čítačiek čipových kariet. Zdroj: eidas.minv.sk

Ten, kto potrebuje doklad totožnosti využívať na elektronickú komunikáciu so štátom, si tak môže overiť vlastnosti svojej čítačky. Dobrou pomôckou to môže byť taktiež pri kúpe novej, ak ju občan nedostal pri vydaní preukazu. „Poskytnutie čítačky nie je nárokovateľné zo zákona, ministerstvo vnútra ich poskytuje občanom na požiadanie v rámci podpory informatizácie, ale len do vyčerpania aktuálnych skladových zásob. Postupne bezplatné poskytovanie čítačiek utlmujeme, a to aj z dôvodu, že mnoho stolových počítačov či notebookov má už funkčnú čítačku priamo nainštalovanú,“ uvádza rezort vnútra.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Firemný počítač alebo mobil na súkromné účely z hľadiska bezpečnosti

Používanie firemných zariadení, ako sú notebooky či mobily, aj na súkromné účely, je dnes pomerne bežnou praxou. Odborník radí, za akých podmienok je to pre firmu bezpečné.

Poštovné a zmeny v cenníku od 1.3.2023

O koľko stúpnu ceny za posielanie listových zásielok, balíkov či poštového platobného styku podľa navrhovaného opatrenia? Elektronické podanie bude čoraz výhodnejšie.

Uznané spôsoby autorizácie od 1.1.2023: alternatíva pre e-podpis

Kto nestihol vymeniť občiansky preukaz pre končiacu platnosť certifikátov na e-podpis, môže niektoré úkony naďalej vybavovať elektronicky. Ktoré to sú a kedy je akceptovaný iba KEP?

Výmena občianskeho preukazu a nahlásenie zmeny v obchodnom registri

Kto musí nahlásiť nové číslo dokladu totožnosti do obchodného registra, ako postupovať, do kedy to treba stihnúť a na čo dať pozor, radí advokát Tomáš Vavro.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky