Slovenské spoločnosti vlani zaplatili štátu na dani z príjmov právnickej osoby celkovo 4,1 miliardy eur, čo je medziročný nárast o 9,8 %. Polovicu z toho zaplatilo len sto firiem.
Do konca septembra zverejnili svoje účtovné závierky aj najväčšie spoločnosti. FinStat zverejnil rebríček sto najväčších platiteľov splatnej dane za rok 2025, ktorý priebežne aktualizuje. Kto prispel do rozpočtu najväčším dielom?
Kľúčové zistenia nalýzy
- Firmy (bez mikro účtovných jednotiek) zaplatili v roku 2025 na splatnej dani z príjmov vyše 4,1 miliardy eur, čo je o 374 miliónov eur viac ako rok predtým.
- Najväčším platiteľom dane sú Slovenské elektrárne so 168 miliónmi eur. Minuloročná jednotka Kia Slovakia klesla na druhé miesto. Tržby jej prepadli takmer o miliardu eur a namiesto 227 miliónov eur odviedla už len 146 miliónov.
- Prepad v automobilovom priemysle vyvážilo zbrojenie. Automobilkám klesla splatná daň o 67 miliónov eur, pričom takmer celý pokles spôsobila Kia. Zbrojárske firmy, na čele s MSM EXPORT, ZVS holding a VOP Nováky, naopak, zaplatili spolu o vyše 90 miliónov eur viac.
- Najviac do rozpočtu prispelo odvetvie financií s 544 miliónmi eur. Polovicu z toho odviedli tri najväčšie banky. Najrýchlejšie rástla daň sprostredkovaniu obchodu a telekomunikáciám.
- Minimálnu daň zaplatilo vyše 134-tisíc firiem, štát tak získal viac ako 110 miliónov eur. Bez mikro účtovných jednotiek išlo o necelých 41 miliónov eur.
Celková splatná daň spoločností, ktoré neboli mikro účtovnými jednotkami, dosiahla v roku 2025 vyše 4,1 miliardy eur. Rok predtým išlo o 3,8 miliardy eur, medziročne tak stúpla splatná daň o 9,1 %. Splatná daň 100 najväčších platiteľov tvorí až 51 % celkovej splatnej dane. V minulosti bol tento podiel nižší – v roku 2023 predstavoval 43 % a o rok neskôr 47 %.
V analýze bral FinStat do úvahy iba spoločnosti, ktoré za rok 2025 podali účtovnú závierku a mali kladnú splatnú daň. V celkovej sume nie sú započítané mikro účtovné jednotky, ktoré v rámci účtovnej závierky neuvádzajú splatnú a odloženú daň z príjmu. Celková daň z príjmov mikro účtovných jednotiek pritom dosiahla 536 miliónov eur, pričom v roku 2024 bola na úrovni 523 miliónov eur. V analýze sa ale neberú do úvahy.
Rebríček najväčších platiteľov daní ovládli energetika, automobilový priemysel a zbrojárstvo
Medzi najväčšími platiteľmi daní sú tento rok hlavne spoločnosti z oblasti energetiky, financií a čiastočne aj výroby automobilov. Najväčším platcom dane sú Slovenské elektrárne, ktoré štátu odviedli 168 miliónov eur, medziročne pritom odviedli o 35 miliónov eur viac.
Dvojkou je žilinská Kia, ktorá bola minulý rok na prvom mieste. Namiesto minuloročných 226 miliónov eur odviedla „len“ 146 miliónov. Dôvodom je skoro miliardový prepad tržieb a 230-miliónový prepad zisku.
Na treťom mieste skončil Slovnaft so splatnou daňou vyše 113 miliónov eur. Rok predtým zaplatil štátu 78 miliónov eur. Tržby mal síce rovnaké, avšak zisk mu klesol z 365 miliónov eur na 195 miliónov.
V rebríčku top 10 platiteľov dane sa ocitla aj zbrojovka pôsobiaca vo veľkoobchode, a to MSM EXPORT. Jej splatná daň dosiahla vyše 88 miliónov eur. Firme narástol zisk za posledné dva roky zo 14 miliónov eur na vyše 262 miliónov eur vďaka zbrojeniu v Európe.
Najviac prispelo do rozpočtu odvetvie financií
Dlhodobo je najväčším prispievateľom do štátneho rozpočtu odvetvie financií. Minulý rok odviedlo vyše 544 miliónov eur. Najviac prispela trojica najväčších bánk – Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka a VÚB, ktorých celková splatná daň tvorila 49 % odvedenej dane celého odvetvia.
Dvojkou je odvetvie energie a ťažby, ktoré odviedlo štátu v minulom roku 471 miliónov eur. Vyše 58 % odvedenej dane tvoria Slovenské elektrárne, SPP - distribúcia a Slovenský plynárenský priemysel.
Trojkou je automobilový priemysel, ktorému klesla celková splatná daň o vyše 60 miliónov eur. Najväčšiu rolu v prepade zohrala žilinská Kia, jej podiel na splatnej dani sektora tvorí vyše 39 %.
| Odvetvie | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Financie | 475 470 401 € | 468 259 313 € | 544 018 292 € |
| Energie a ťažba | 475 661 894 € | 465 959 775 € | 471 611 471 € |
| Automobilový priemysel | 319 219 359 € | 441 872 824 € | 374 522 352 € |
| Veľkoobchod | 302 166 859 € | 295 794 541 € | 332 259 172 € |
| Doprava a logistika | 143 971 064 € | 202 297 265 € | 242 963 058 € |
| Chémia a plasty | 233 390 903 € | 169 669 948 € | 229 457 214 € |
| Stavebníctvo | 178 915 118 € | 199 306 702 € | 213 562 322 € |
| Maloobchod | 149 464 798 € | 179 465 279 € | 170 252 814 € |
| Kovovýroba a hutníctvo | 119 249 843 € | 132 629 821 € | 150 992 872 € |
| Telekomunikácie | 102 809 788 € | 77 797 487 € | 148 919 610 € |
Najviac vzrástla daň odvetviu sprostredkovania
Najvýraznejší percentuálny nárast splatnej dane zaznamenalo odvetvie sprostredkovania obchodu, a to o 110 % (zo 61 na 127 miliónov eur). Takmer celý nárast spôsobila jediná firma – MSM EXPORT. Jej splatná daň stúpla z 23 na 89 miliónov eur a tvorila 70 % dane celého odvetvia. Bez nej by si sprostredkovanie polepšilo len o 1 %.
Zaujímavý je tiež nárast v kovovýrobe a hutníctve, ktorý je rovnako spôsobený len rastom splatnej dane zbrojoviek. Zbrojárske firmy ZVS holding, VOP Nováky, ZTS - ŠPECIÁL a KONŠTRUKTA - Defence pridali spolu na splatnej dani vyše 25 miliónov eur. Bez nich by odvetviu daň klesla o vyše 7 %.
Druhý najvyšší nárast dosiahli telekomunikácie, a to o 91 % (zo 78 na 149 miliónov eur). Najväčší podiel na tom má Slovak Telekom, ktorému splatná daň vzrástla z 23 na 66 miliónov eur. Rok 2024 bol ale pre Telekom špecifický, pretože mal rozdelené účtovné obdobie. Firma zverejnila závierky zvlášť za január až máj a zvlášť za jún až december 2024. Nárast teda odráža skôr zmenu účtovného obdobia. K rastu odvetvia prispeli aj spoločnosti Orange alebo CETIN Networks a O2.
Tretie je odvetvie chémie a plastov s nárastom o 35 % na 229 miliónov eur. Ide však len o návrat na úroveň z roka 2023. Až 96 % rastu spôsobili dve firmy – Slovnaft a Continental Tires Slovakia, ktoré spolu tvoria tri štvrtiny dane odvetvia.
Najvýraznejší pokles bol v automobilovom sektore
Percentuálne najviac klesla splatná daň verejnej správe, a to o 23 %. Ide však len o štyri firmy a pokles o necelých 66-tisíc eur. Z 93 % ho tvorí Slovenská konsolidačná. Štatisticky je to teda zanedbateľný údaj.
Dvojkou bol automobilový priemysel. Splatná daň mu klesla o 15 %, teda o 67 miliónov eur na 375 miliónov eur. Je to jediné odvetvie s výrazným absolútnym poklesom. Na vine je žilinská Kia, ktorej daň klesla o 81 miliónov eur pre prepad tržieb a zisku. Menej zaplatila aj trnavská automobilka Stellantis (PCA Slovakia, pokles o 10,7 milióna eur), dodávateľ Kie Mobis Slovakia (pokles o 7,9 milióna eur) a Volkswagen (pokles o 4,3 milióna eur). Bez Kie by automobilový priemysel rástol o 6 %.
Tretím odvetvím v poradí je vývoj a testovanie, ktorému klesla daň o 13 % (o 2,9 milióna eur), z čoho tri štvrtiny pripadajú spoločnosti Takeda Innovations Slovakia. Jej daň klesla z 2,4 milióna eur na 160-tisíc eur.
Minimálnu daň zaplatilo vyše 134-tisíc firiem
V roku 2025 firmy druhý rok po sebe podliehali minimálnej dani, ktorej výška sa odvíja od obratu. Spolu na nej zaplatili viac ako 110 miliónov eur.
| Výška zdaniteľných príjmov | Sadzba minimálnej dane |
|---|---|
| do 50 000 € | 340 € |
| 50 000,01 – 250 000 € | 960 € |
| 250 000,01 – 500 000 € | 1 920 € |
| nad 500 000 € | 3 840 € |
Nejde pritom o dodatočný príjem štátneho rozpočtu, keďže nie je možné určiť, akú celkovú splatnú daň by spoločnosti odviedli bez povinnosti platiť minimálnu daň. Spoločnosti totiž platia minimálnu daň aj v prípade, že ich vypočítaná splatná daň nedosiahne jej zákonom stanovenú úroveň podľa výšky zdaniteľných príjmov .
Keby sme nerátali s mikro účtovnými jednotkami, celková minimálna daň by predstavovala takmer 41 miliónov eur.
| Sadzba dane | 340 € | 960 € | 1 920 € | 3 840 € |
|---|---|---|---|---|
| Počet firiem | 87 960 | 28 680 | 7 401 | 10 042 |
| Z toho počet okrem mikro ú. j. | 14 210 | 6 262 | 2 360 | 6 628 |
| Celková daň | 29 906 400 € | 14 209 920 € | 14 209 920 € | 4 531 200 € |
| Z toho celková daň okrem mikro ú. j. | 4 831 400 € | 6 011 520 € | 4 531 200 € | 4 531 200 € |


