Daňové licencie pre začínajúce firmy

Ako dlho nemusia začínajúce firmy platiť minimálnu daň vo forme daňovej licencie?

Od 1. 1. 2014 platí pre podnikateľov, ktorí podnikajú ako právnické osoby (napr. s.r.o.) povinnosť platiť minimálnu daň z príjmov vo forme daňovej licencie. Jej výška závisí od toho, či je alebo nie je spoločnosť platiteľom DPH, ďalej od výšku obratu a zohľadňuje sa tiež, či spoločnosť zamestnáva zdravotne ťažko postihnutých.  Viac o výške daňových licencií a právnických osobách, ktorých sa týkajú, si prečítajte tu.

Daňovú licenciu začínajúce firmy neplatia

Legislatívna úprava minimálnej dane počíta s istou úľavou pre začínajúce firmy. Zákon hovorí, že „daňovú licenciu neplatí daňovník, ktorému vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol...“

Na prvý pohľad sa môže zdať, že napríklad novozaložená s.r.o. neplatí licenciu počas prvého roka svojej existencie. Nie je to celkom tak. Možnosť vyhnúť sa  daňovej licencii sa totiž týka iba prvého zdaňovacieho obdobia, ktoré nie vždy musí trvať 12 mesiacov.

Príklad: Spoločnosť s ručením obmedzeným Január, s.r.o. bola zapísaná do obchodného registra 07. 01. 2014. Jej účtovným obdobím je kalendárny rok. Čiže prvé účtovné obdobie tejto spoločnosti sa končí 31. 12. 2014. Prvý krát podáva daňové priznanie z príjmov právnickej osoby za rok 2014 na začiatku roka 2015. Daňová licencia sa jej nebude týkať a za obdobie od vzniku (07. 01. 2014) do konca účtovného obdobia (31. 12. 2014) nebude platiť minimálnu daň. Tú začne platiť až od ďalšieho roka, t.j. v roku 2016 za rok 2015.

Príklad: Spoločnosť s ručením obmedzeným Oneskorenci, s.r.o. bola zapísaná do obchodného registra 12. 12. 2014. Jej účtovným obdobím je kalendárny rok, čiže prvé účtovné obdobie tejto spoločnosti  končí rovnako 31. 12. 2014. Daňovú licenciu za prvé zdaňovacie obdobie tiež neplatí, no v tomto prípade jej prvé zdaňovacie obdobie trvalo len niekoľko dní.

Článok pokračuje pod reklamou

Čo robiť, ak chce s.r.o. byť oslobodená od daňovej licencie prvých 12 mesiacov

Ak chce novozaložená s.r.o.  využiť v plnej miere možnosť neplatiť daňovú licenciu počas prvého roka, tak má dve možnosti:

  1. zakladatelia naplánujú vznik spoločnosti na začiatok roka,
  2. zakladatelia si zvolia účtovné obdobie iné ako kalendárny rok.

Príklad: Spoločníci zakladajú StartUp, s.r.o. v novembri 2014. V spoločenskej zmluve sa dohodnú, že účtovným obdobím spoločnosti bude hospodársky rok začínajúci dňom zápisu do obchodného registra.  Spoločnosť bude zapísaná do obchodného registra 01. 12. 2014. Jej účtovné obdobie bude od 01. 12. 2014 do 30. 11. 2015. Za toto obdobie nebude musieť platiť daňovú licenciu.

Ak by si spoločnosť určila účtovné obdobie kalendárny rok, tak by bola od 1. 1. 2015 povinná platiť daňovú licenciu.

Článok vychádza z právneho stavu k 1. 1. 2014.

Prečítajte si aj:

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. a čistý príjem

Živnosť a s. r. o. ako právne formy podnikania majú odlišné zdaňovanie príjmov, ako aj rozdielne odvodové povinnosti. Od čoho závisí, koľko ostane majiteľovi v čistom a čo sa od roku 2024 zmenilo?

Živnosť vs. s. r. o. – dane a odvody v roku 2024

Aký je rozdiel v sadzbách dane z príjmov a výške odvodov v živnosti a v s.r.o. v roku 2024 a od čoho závisí výška dane a odvodov do Sociálnej či zdravotnej poisťovne v jednotlivých právnych formách?

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.

Ako výhodne vybrať peniaze z s. r. o.?

Najmä v menších spoločnostiach s ručením obmedzeným sa majitelia často zamýšľajú nad tým, ako dostať čo najvýhodnejšie peniaze z s. r. o. na svoju súkromnú spotrebu. Aké sú možnosti a čo ktorá obnáša?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky