Zmena v dôchodkovom veku či rodičovský bonus: novinky v dôchodkovom systéme

Novela zákona o sociálnom poistení prináša viacero úprav dôchodkového systému. Skorší odchod do dôchodku, zrušenie predčasného dôchodku či rodičovský bonus. Čo sa zmení?

Aktualizácia k 11.5.2022: Novelu sociálneho poistenia 10. mája 2022 schválili poslanci NR SR v prvom čítaní.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny 6.4.2022 predložilo na rokovanie vlády novelu zákona o sociálnom poistení. Novela prináša zásadne reformy v oblasti I. piliera, ako zmenu dôchodkového veku, zavedenie podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok a právo pre každého pracujúceho človeka, aby časťou svojich daní a odvodov mohol prispievať svojim rodičom na dôchodku. Rezort práce chce návrhom zabezpečiť seniorom ústavou garantované sociálne práva tak, aby mohli na dôchodku žiť dôstojne.

Zmena pri odchode do dôchodku

Rezort práce navrhol zmenu dôchodkového veku ako súbor opatrení, kde je jednou z možností odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Táto zmena je určená hlavne pre ľudí, ktorí nedokážu vykonávať svoju prácu do vysokého veku, ale začali pracovať pomerne skoro.

V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku riadi zaužívanou tabuľkou. Po novom dôjde k jej zrušeniu a naviazaniu dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Táto zmena stabilizuje výplatnú fázu dôchodkov, pretože ľudia strávia na dôchodku v priemere rovnaké obdobie, čo bude mať pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému.

Každý človek, ktorý sa rozhodne odísť do dôchodku za týchto podmienok, bude mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr. Novela prináša zrušenie súčasného systému, kedy je možné požiadať o predčasný dôchodok najviac 2 roky pred odchodom do riadneho dôchodku, pri ktorom sa penzia kráti o 0,5 percenta za každý mesiac.

Zmena aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH)

Novopriznané dôchodky sa vypočítavajú podľa aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá dnes rastie o 100 % priemerného príjmu. Pre udržateľnosť celého systému, dôjde k spomaleniu rastu na 95 %. Dôchodkovú hodnotu určuje každý rok Sociálna poisťovňa. Pre rok 2022 ADH predstavuje podiel priemernej mzdy zistenej za tretí štvrťrok v roku 2021 a priemernej mzdy zistenej za tretí štvrťrok 2020.

Úprava výšky ADH výrazne zlepší udržateľnosť dôchodkového systému a zároveň reaguje na požiadavku Európskej únie, ktorá požadovala zlepšenie verejných financií o 1,8 %. Dôchodková reforma ministerstva práce ide nad rámec a navrhuje zlepšenie udržateľnosti verejných financií o 2,4 % HDP v horizonte 50 rokov.

Rodičovský bonus

Prioritou rezortu práce je odstrániť nespravodlivosť pri vyplácaní dôchodkov rodičov, ktorí vychovali svoje deti a práve za toto obdobie majú krátenú výšku svojho dôchodku. Pomoc vo forme rodičovského bonusu dokáže odstrániť túto nespravodlivosť a umožní pracujúcim deťom prispieť na dôchodok ich rodičov.

Rodičovský bonus bude ďalší dôchodok, ktorý môžu seniori poberať popri starobnom dôchodku. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa automaticky už od roku 2023, a to podľa údajov v registri fyzických osôb pre biologického rodiča a osvojiteľa. Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať svojím pestúnom, bude mať možnosť oznámiť to do konca októbra 2022. Ak dieťa nebude chcieť venovať časť svojich odvodov nikomu, rovnako to oznámi do konca októbra 2022.

Po novom bude môcť každý pracujúci presunúť v prospech svojich rodičov 1,5 % + 1,5 % zo svojich zaplatených odvodov. Rodičovský bonus nezvýši samotnú výšku odvodov a zároveň nebude mať vplyv  ani na výšku budúceho dôchodku detí. 

Návrh rezortu práce bol schválený s podmienkou k obmedzeniu maximálnej výšky hrubých zárobkov dieťaťa, z ktorých bude môcť prispievať svojím rodičom. Schválený návrh ráta maximálne z 1,2 násobkom mesačnej hrubej mzdy dieťaťa.

Zdroj: MPSVR SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zvýšenie dôchodkov od 1.7.2023

Sociálna poisťovňa od júla mimoriadne zvýši všetky dôchodkové dávky o 10,6 %. Majú poberatelia dôchodkov niečo urobiť? Praktické informácie a príklady.

Formulár A1 pre prácu v zahraničí možno vybaviť elektronicky

Od 15. mája 2023 možno požiadať o PD A1 aj prostredníctvom elektronického formulára. Ako postupovať v prípade vyslania zamestnancov či SZČO?

Zdaňovanie a odvody z príjmov dôchodcov (penzistov)

Ako má dôchodca zdaniť príjmy, ktoré dosiahne privyrábaním si popri dôchodku zo závislej činnosti, zo živnosti alebo z dohôd? A čo môže dôchodca urobiť preto, aby dosiahol určité daňové zvýhodnenie či platil nižšie odvody?

Odvody konateľa s. r. o. v roku 2023

Ako rôzne spôsoby odmeňovania konateľa s.r.o. vplývajú na odvodové zaťaženie firmy či samotného konateľa v roku 2023? Podrobné informácie prinášame v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky