6 dôvodov, prečo je práve teraz tá najlepšia doba byť autorom

Možno máte v mysli nápad na knihu a váhate, či začať. Má to vôbec zmysel? Čítajú v dnešnej dobe ľudia vôbec? Oplatí sa venovať všetok čas práci na svojom diele? Tri krát áno – dnes je ten najlepší čas byť spisovateľom (autorom).

Doba sa mení a profesie sa časom vyvíjajú. I keď kniha sa nám môže zdať po desiatky rokov ako nezmenený produkt, predsa len informačná doba zasiahla aj spisovateľskú profesiu. Či už sa hodláte písať fikciu alebo odborné knihy, teraz je ten najlepší čas začať.

Všetko je na webe

Ak ste ešte nenapísali ani čiarku, zrejme premýšľate, ako vlastne začať. Kreativite sa vraj medze nekladú, predsa len ale pri písaní fikcie platia určité pravidlá.

Dostupnosť informácii je tá najväčšia výhoda, akú vám dnešná doba poskytuje. Zatiaľ čo v minulosti ste pre všetky tieto informácie museli navštevovať školu, dnes to zvládnete poctivým samoštúdiom. Tí najlepší z najlepších sa na internete podelili o svoje skúsenosti, a tak sa môžete učiť písať od majstrov ako je James Patterson alebo Stephen King.

K dispozícii je množstvo webstránok venovaných spisovateľom, kde nájdete všetky informácie od napísania zaujímavej anotácie až po oslovenie vydavateľstva. Či chcete zistiť, aká je správna stavba príbehu, ako tvoriť dejové zvraty alebo koľko postáv je akurát, internet vám pomôže. Rovnako to platí i pri písaní odbornej literatúry.

Marketing zvládnete sami

Kniha je na svete a vy o nej chcete dať ostatným vedieť. S trochou zručností to nie je problém. Oficiálna stránka autora by mala byť v dnešnej dobe priam nevyhnutnosťou. Svoju knihu môžete propagovať prostredníctvom sociálnych sietí ako je Facebook, Twitter alebo Instagram.

Sociálne siete sú pre autora najlepším priateľom.

Sociálne siete sú pre autora tým najlepším priateľom. Okrem propagácie kníh sa vďaka ním môžete spájať s vašimi čitateľmi a informovať ich o novinkách. Prostredníctvom live prenosov (napríklad na Facebooku alebo Instagrame) môžete tiež zahájiť so svojimi čitateľmi live chat.

Využijete dostupné nástroje

Profesia spisovateľa sa delí na dve veľké časti:

  1. písanie a
  2. propagovanie.

K písaniu potrebujete textový editor. Tým najbežnejším programom je Word od Microsoftu. Otvoriť novú stránku vo Worde a začať písať sa nám dnes zdá úplnou samozrejmosťou. Desiatky rokov dozadu však knihy vznikali na písacom stroji alebo rukou.

Či už knihu vydávate cez vydavateľstvo, alebo ste sa rozhodli pre selfpublishing, propagácia stojí tak či onak na vás. Vďaka cloudovej grafickej službe Canva.com vytvoríte ľahko všetko od bannerov, cez cover page pre Facebook až po obálku pre ebook. Ak si netrúfate vytvoriť autorskú webstránku na Wordpresse, môžete využiť služby Squarespace.com. Emailovú databázu vám pomôže manažovať Mailchimp a ebook si nahráte na iBooks Store alebo na Amazon.

Vytvoríte nápomocné konexie a komunity

Práca spisovateľa je one-man-show. Ak sa chcete živiť písaním, väčšinu práce si odriete sami. Napriek tomu potrebujete ďalších ľudí, ktorí vám s vaším biznisom a vašou knihou pomôžu.

Potrebujete jazykovú korektúru? Editovanie? Prekladateľa, ktorý vaše dielo preloží do iných jazykov, aby ste svoj príbeh dostali za hranice? Literárneho agenta alebo niekoho na proofreading? Všetci títo ľudia sú online a vy si môžete ich služby objednať.

Vďaka internetu sa môžete spojiť nielen s ľuďmi, ktorí vám pomôžu s vaším dielom svojimi službami, ale aj s ďalšími autormi. Podporný okruh ľudí je pri písaní veľmi prospešný. Vďaka internetu nájdete online komunity spisovateľov, s ktorými sa môžete pobaviť o vašej profesii, vymeniť si užitočné linky alebo kontakty.

Článok pokračuje pod reklamou

Ebook ako game-changer

Ak by sme hľadali ten najväčší “dejový zvrat” v knižnom biznise, bol by to ebook. Zatiaľ čo u nás sa obľuba ebookov zvyšuje pomalšie, v zahraničí elektronické knihy mnohí uprednostňujú pred ich tlačenými verziami. Dôvody sú jasné – ebook môžete mať vždy so sebou vo svojom smartphone, nezaberá žiadne fyzické miesto a tiež je oproti tlačenej knihe výrazne lacnejší. Čo to znamená pre vás ako autora?

Najväčšou výhodou je, že ebook si môžete vydať sami prakticky bez minimálnych nákladov. iBooks Store alebo anglický Amazon ponúkajú možnosti, vďaka ktorým si svoje dielko nahráte na internet sami za pár minút. Pozor, nezabúdajte však na to, že ebook by sa mal obsahom a rozsahom vyrovnať tlačenej knihe.

Váš príbeh na striebornom plátne

Vidieť svoj príbeh na filmovom plátne je snom azda každého autora. Nikdy v histórii nebol tento sen dostupnejší ako práve teraz.

Či už ste milovníkom drám, blockbusterov alebo preferujete seriály na Netflixe, určite ste videli nejeden snímok natočený podľa knižnej predlohy. Dnes je takmer automatické, že ak sa nejaká kniha stane bestsellerom, sfilmováva sa. Úspech cez noc neexistuje, napriek tomu sa na knižnej scéne objavilo mnoho autorov, ktorých prvotina vystrelila do výšin.

V dnešnej dobe hrá mnohé vo váš prospech, napriek tomu profesia spisovateľa nie je taká ružová. Živiť sa písaním je náročné. Konkurencia je obrovská, predovšetkým na zahraničných trhoch. Ak chcete so svojimi knihami zostať na slovenskom trhu, musíte tiež prihliadať na jeho veľkosť, ktorý ovplyvní váš zisk.

V ďalších častiach seriálu o písaní sa budeme venovať viac tomu, ako sa živiť písaním.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie a odvody z príjmov autorov v roku 2024

Akými spôsobmi si môžu vysporiadať daň z príjmov autori? Aké si môžu uplatniť výdavky? Môže z tohto príjmu vzniknúť povinnosť uhrádzať mesačne odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

Dobrovoľné príspevky do umeleckých fondov od 1.7.2023

Povinný príspevok do umeleckých fondov sa ruší, zostane dobrovoľný. Dokedy treba poslednýkrát príspevok odviesť, ako sa zmena dotkne dedičov autorských práv a ako budú fondy financované?

Mediálny zákon a zákon o publikáciách: aké povinnosti majú firmy?

Aj podnikatelia sú súčasťou mediálneho sveta. Aké povinnosti majú, ak píšu blog na svoju stránku, vydávajú podcasty alebo natáčajú videá na sociálne siete?

Zdaňovanie príjmov športových odborníkov od 1.1.2024

Od roku 2024 bude možné zdaniť príjmy športových odborníkov aj zrážkou, podobne ako to v platí pre autorov. Úprava má znížiť administratívu, avšak nie je zrejmé, koľko športových odborníkov ju využije.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky