Erasmus pre mladých podnikateľov: 5 rád ako vyťažiť z programu maximum

V predošlom článku ste si mohli prečítať o programe, ktorý spája mentorov a začínajúcich podnikateľov na celoeurópskej úrovni. Dozvedeli ste sa tiež, aké kritériá musíte spĺňať pri prípadnej účasti, aké benefity so sebou program prináša a kam vás stáž vie posunúť po stránke profesionálnej či osobnej. V tomto článku popíšem moju osobnú skúsenosť zo stáže vo firme OrangeTrail so sídlom v Amsterdame, ktorej som sa zúčastnil ako začínajúci podnikateľ a prinesiem niekoľko užitočných rád, ktoré vám môžu pomôcť.

Rada prvá: plánujte s predstihom

Do programu Erasmus pre mladých podnikateľov som sa zapojil prostredníctvom neziskovej organizácie Vicvelmax so sídlom v Prešove. Ukázalo sa to ako šťastná voľba, pretože môj koordinátor, pán Lapoš, aktívne oslovoval mentorov pre môj projekt. Jeden z nich, Phil Kropp z firmy OrangeTrail, ponuku nadviazania spolupráce akceptoval.

Ako som spomenul v Erasmus pre mladých podnikateľov: neobvyklý spôsob, ako získať pre svoj projekt mentora, najväčší dôraz je potrebné klásť na presné zadefinovanie plánu aktivít, v ktorom je konkrétne zhrnutý rozpis činností, ktorým sa budete venovať počas samotnej stáže. Kvôli časovej zaneprázdnenosti oboch strán trvala táto komunikácia viac ako mesiac. Okrem mentora samotného sú totiž do spolupráce zainteresovaní aj jeho kolegovia či zamestnanci. Presne dohodnúť všetky detaily preto vyžaduje o to viac času a vynaloženého úsilia.

Rada druhá: preštudujte si životopis potenciálneho mentora

Môj mentor bol majiteľom firmy OrangeTrail, konzultačnej spoločnosti 21. storočia. Svojim zákazníkom, medzi ktorých patrili firmy ako IKEA, Albert Heijn, ING, AkzoNobel, Heineken alebo poisťovňa NN, pomáha riešiť problémy s výmenou informácií, ktoré bežne nastávajú vo veľkých spoločnostiach. Typicky ide o viaznucu komunikáciu na úrovni tímov, oddelení alebo národných pobočiek spoločností. Firma OrangeTrail pomáha tento problém riešiť implementovaním rôznych nástrojov – najdôležitejší z nich sa nazýva ESN, čiže Entreprise Social Networks (podnikové sociálne siete). Vyzerajú a fungujú podobne ako Facebook, ale na rozdiel od neho sa nesnažia užívateľov zabaviť, ale naopak im pomáhajú zlepšovať pracovné výsledky. To sa deje napríklad efektívnejším zdieľaním súborov, zakladaním diskusných vlákien k rôznym problémom či vytvorením efektívnych podnikových intranetov, vďaka ktorým nachádzajú zamestnanci rýchlo a jednoducho požadované materiály či odpovede na svoje otázky.

Mojim podnikateľským nápadom je vytvorenie medzinárodnej agentúry, ktorá promuje možnosti štúdia na vysokých školách v strednej Európe . Ako je na prvý pohľad vidieť, veľký prienik medzi činnosťami firiem neexistuje. Avšak jednou z vymožeností portálu Erasmu pre mladých podnikateľov je možnosť prezerať si profily mentorov. To som využil aj v mojom prípade – dozvedel som sa, že môj mentor si prešiel skutočne rôznorodými spoločnosťami či projektmi. Bolo teda viac než pravdepodobné, že z kvanta skúseností bude určite schopný aplikovať niektoré aj na môj projekt. A ako sa ukázalo, nemýlil som sa.

Článok pokračuje pod reklamou

Rada tretia: usporiadajte si svoju stáž tak, ako vám to najviac vyhovuje

Nakoniec sa nám podarilo nájsť spoločnú reč a bol mi pridelený projekt s názvom OrangeAcademy. Ide o online výukovú platfomu, ktorá učí stredný management firiem správne komunikovať pri práci v tímoch.

Postupne mi boli prideľované rozličné úlohy: študoval som projekty, ktoré robila spoločnosť pre klientov v minulosti, vypracoval som prieskum trhu a konkurenčných produktov alebo navrhol cenovú politiku pre produkt. Všetky úlohy boli v súlade s plánom aktivít, ktorý som mal vypracovaný a odsúhlasený ešte pred nástupom do firmy – presne som tak vedel, na čo sa potrebujem zamerať a čo od práce očakávam. Popritom som mal kedykoľvek možnosť sa spýtať svojho mentora alebo jeho tímu, ako by riešili konkrétny problém – a to bez ohľadu na to, či sa jednalo o problém spojený s OrangeAcademy alebo mojim vlastným projektom.

Veľkou výhodou programu je navyše flexibilita: rozhodne nemusíte sedieť v kancelárii od ôsmej do piatej poobede – na strane druhej by mala byť práca odovzdaná včas a dobrej kvalite.

Rada štvrtá: Vyťažte zo svojej stáže čo najviac

Ak si chcete zo svojej stáže odniesť čo možno najviac skúseností a poznatkov, odporúčam vopred sa pripravovať na všetky sedenia, ktoré budete absolvovať so svojím mentorom. Sami viete najlepšie, kde vás tlačí topánka najviac a s čím konkrétne potrebujete poradiť.

Ako som zistil počas mojej stáže, ľudia, ktorí sa vlastnému podnikaniu venujú dlhodobo, nemajú väčšinou žiaden problém zdieľať svoje skúsenosti a poradiť tým menej skúseným. Vedia, že v minulosti o radu sami žiadali iných tak, ako niekto žiada o radu dnes ich. Nebojte sa preto opýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma a to nielen mentora, ale tiež jeho kolegov.

Rada piata: Skúste to tiež!

Musím priznať, že som pred začatím stáže presne nevedel, čo od nej presne môžem očakávať. Nakoniec som ale bol veľmi príjemne prekvapený. Už samotný koncept programu je vymyslený veľmi dobre: spája totiž podnikateľov, ktorí sa len rozbiehajú a potrebujú poradiť a skúsených podnikateľov, ktorí iným ochotne venujú svoj čas, skúsenosti a know-how.

Okrem práce v medzinárodnom kolektíve (mojím najbližším spolupracovníkom bol Alvaro Caballero, pôvodom z Mexika), som mal možnosť vyskúšať si prácu v zahraničí a popritom sa naplno sústrediť na svoj projekt. Veľa času mi samozrejme ostalo aj na mimopracovné aktivity: stretol som veľa zaujímavých ľudí (rozhovory s niektorými z nich, napríklad Donom Ritzenom, Jansom Jannsensom či Timanom Rebelom si môžete prečítať aj na stránkach podnikajte.sk) a načerpal atmosféru multikulturárneho mesta s viac než 190 národnosťami.

Ak ste začínajúcim podnikateľom a cítite, že by vám pomohlo mať mentora, alebo skúsený podnikateľ s vôľou odovzdať svoje skúsenosti ďalej, mám pre vás jednu radu: skúste sa prihlásiť do tohto programu! Nemáte čo stratiť, ale naopak máte veľa čo získať.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako začať podnikať: recept Jara Zacka z reklamnej agentúry TRIAD

Ako si „uvariť“ firmu radil na štvrtom ročníku Podnikateľskej fiesty spoluzakladateľ Agentúry roka 2018 - TRIAD Advertising.

Učitelia budúcich podnikateľov: Základom je motivácia a nadčasovosť biznis nápadu

Nepretržitá komunikácia, riešenie krízových situácií či organizácia výberových konaní. To je bežná súčasť práce pedagógov, ktorí pripravujú študentov na svet podnikania.

Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky