Business idea – prvý impulz podnikateľského života

Chcete začať podnikať? Víria vám v hlave nápady alebo práve naopak – stále premýšľate o tom, do akej oblasti sa pustiť? Ako by mala vyzerať „miliónová“ biznis (business) idea a čo vlastne s ňou? Čo robiť, keď vás postretne geniálny podnikateľský nápad? Popustite s nami uzdu svojej fantázii, dobre sa pripravte a vstúpte do podnikateľského života...

V akej oblasti začať podnikať?

Ak sa povie business idea, vybaví sa vám zvyčajne perfektný podnikateľský nápad, ktorý má potenciál zarobiť veľké peniaze. Ako sa však taká business idea rodí a kde ju hľadať, ak neprichádza sama?
Jedným zo spôsobov, ako prísť na dobrý podnikateľský nápad je sledovať to, o čom ľudia diskutujú. Či už v bežnej spoločnosti, na rôznych internetových fórach, alebo v médiách. Ľudia totiž často hovoria o tom, čo ich trápi. A tu je priestor na to, aby ste prišli s riešením...

Ďalšou možnosťou je skúsiť nájsť biznis nápad (business ideu) po zodpovedaní si týchto otázok:

  1. viem robiť niečo, v čom som nadpriemerne dobrý?
  2. robím niečo veľmi rád a nevadilo by mi robiť to denne ako povolanie?
  3. viem predávať niečo, čo mi pokryje všetky náklady a vygeneruje zisk?
  4. viem predávať niečo, čo pôjde na odbyt denne?
  5. mám k dispozícii alebo viem zohnať väčší kapitál na štart niečoho, čo neskôr bude generovať dostatočný zisk?

Ak vás stále nenapadla tá správna biznis(business) idea, možno vám pomôžu aj tieto jednoduché kroky:

  1. PREKROČIŤ HRANICE. Premýšľajte mimo vašich klasických myšlienkových vzorcov. Viac sa zaujímajte o veci okolo seba – ako fungujú? Kto ich vyrába? Z čoho sú zložené? Venujte sa viac svojim koníčkom aj ľuďom okolo seba. Stretávajte a rozprávajte sa s novými ľuďmi a s ľuďmi mimo vášho odboru. Práve pri takomto prekonávaní vlastných hraníc k vám môže prísť vytúžená biznis (business) idea.
  2. POZNAŤ SVOJE LIMITY. Ak chcete začať podnikať v oblasti IT no nemáte o počítačoch ani „šajn“, radšej na to zabudnite. Nie je dobré púšťať sa do oblastí, ktorým nerozumiete a trvalo by vám príliš dlho naučiť sa rozumieť im. Aj keď budú pre vás v podnikaní mnohé poznatky určite nové, nie je dobré vstupovať na celkom neznáme pole.
  3. ZBIERAŤ INŠPIRÁCIU. V mnohých prípadoch vás perfektná biznis (business) idea napadne celkom neočakávane. Napríklad cestou v trolejbuse, na nákupoch alebo pri cvičení vo fitness centre. Je preto dobré nosiť so sebou malý zápisník, kam si spontánne nápady môžete hneď zapísať a neskôr ich rozpracovať.
    Hľadať inšpiráciu možno aj cielene, napríklad v seriáli inšpiratívnych podnikateľských nápadov na portáli podnikajte.sk
  4. IDENTIFIKOVAŤ PROBLÉM. Pýtajte sa sami seba, s čím nie ste spokojní. Čo by ste mohli vo svete vylepšiť? Akú službu by ste radi využívali, no neexistuje? Aký produkt by ste si radi kúpili, ale nevyrába sa? Premýšľajte touto cestou a hneď ako objavíte nejaký problém, pokúste sa nájsť naň aj riešenie. Tým bude práve vaša biznis (business) idea.
  5. OBZRIEŤ SA OKOLO SEBA. Ďalšou možnosťou, ako prísť na dobrý biznis nápad, je poobzerať sa okolo seba. Je niečo, čo chýba práve vo vašom bezprostrednom okolí? Prípadne existuje biznis, ktorý už úspešne funguje, no vo vašom regióne nemá konkurenciu? Dá sa prípadne vymyslieť niečo, čo by zaujalo určitú konkrétnu skupinu ľudí?
Článok pokračuje pod reklamou


Bude moja biznis (business) idea zarábať?

Pokiaľ ste už možno aj na základe vyššie spomínaných rád svoju biznis (business) ideu našli, je na čase zamyslieť sa nad druhou fázou. O nič menej dôležitou... Na rad totiž prichádza otázka, či je biznis (busines) idea  z vašej hlavy použiteľná aj v praxi.
V tomto momente si musíte urobiť analýzu a domácu úlohu z matematiky. V prvom rade si treba vziať kalkulačku a spočítať si priame i režijné náklady, odhadnúť odbyt a pokúsiť sa vypočítať obrat a zisk. Ak napriek najhoršiemu možnému scenáru predaja vyzerajú prvé odhady optimisticky, je ideálne zostaviť si priamo biznis plán. Ten vám pomôže s orientáciou v číslach najmä v začiatkoch podnikateľského života.

Ďalšou dôležitou úlohou je zvážiť situáciu na trhu. Musíte si položiť otázky ako:
  • kto budú vaši zákazníci?
  • aká bude motivácia vašich zákazníkov ku kúpe?
  • čo môže vašich zákazníkov odradiť?
  • bude pre vášho zákazníka dôležitá cena?
  • poznáte vaše reálne náklady a možné zisky? (nepodceňujete alebo nepreceňujete ich?)
  • môže vám so stanovením ceny pomôcť aktuálna situácia na trhu?
  • ako je na tom vaša konkurencia?
  • kde a ako ponúka svoje produkty / služby?
  • kto sú zákazníci vašej konkurencie?
  • aké sú ceny konkurencie, jej otváracie hodiny, kvalita produktov / služieb, logistika, atď.?
  • je niečo, s čím sú zákazníci u konkurencie nespokojní? (viete to vylepšiť?)
  • kto budú vaši spolupracovníci?
  • aké kritériá musia spĺňať?

Tak teda napríklad... ak si chcete otvoriť reštauráciu, čo treba na začiatok urobiť? Najskôr si zistite, aké reštaurácie sú v okolí miesta, kde chcete otvoriť tú svoju. Zistite si ich menu, ceny, možnosť parkovania, otváracie hodiny, atď. Potom tieto reštaurácie navštívte a všímajte si, čo sa tam deje. Ako rýchlo vás obslúžili? Bol personál zdvorilý? Ako vám chutilo? Akí hostia boli v reštaurácii? Boli to skôr študenti, pracujúci ľudia z okolia alebo rodiny s deťmi?

Keď na vlastnej koži dokonale pochopíte, ako funguje konkurencia, budete môcť robiť veci lepšie. Ďalšími dobrými tipmi na začiatok sú napr. lokálne stretnutia podnikateľov, združenia podnikateľov či trhy. Stretnete sa tu s ľuďmi z podnikateľského prostredia, ktorí vám môžu pri štarte významne pomôcť. Dobrým ťahom na začiatok je aj SWOT analýza, alebo rôzne ďalšie nástroje, ako si zmapovať trh skôr, než sa pustíte do ostrej prevádzky. Urobte jednoducho všetko preto, aby vaša biznis (business) idea uspela.


Na čo všetko si dať pozor?

Existuje ešte niekoľko úskalí, ktorými si budete musieť pri štarte podnikania prejsť. Ak vás napadne dobrá biznis idea, je najskôr dôležité overiť si, či už nenapadla aj niekoho pred vami. Zistite si teda, či na váš produkt neexistuje patent, alebo či na váš názov firmy už niekto nemá registrovanú ochrannú známku (trademark). Apropo... dobrý názov je tiež alfou a omegou úspechu. Ak si zvolíte príliš dlhý, nezrozumiteľný alebo ľahko zameniteľný názov, môže váš podnikateľský nápad ľahko stroskotať – áno, aj na takejto „maličkosti“...

Ak je vaša biznis (business) idea naozaj výnimočná, nezabudnite si ju samozrejme tiež dať patentovať a na názov si zaplatiť právnu ochranu.

Ďalšou zradou pri štarte podnikania môže byť strata objektivity. Začínajúci podnikateľ je často tak veľmi ponorený do svojho nápadu, že stráca nadhľad i dobrý odhad. Je preto na mieste odložiť vlastné ego a nechať si poradiť aj od okolia alebo od odborníkov. Neinvestujte teda príliš veľa času a peňazí do niečoho, čo ste si vopred neoverili. Môžete totiž stratiť.

Ak vás teda napadla výborná biznis (business) idea, dajte si záležať na jej kvalitnej realizácii. Ak sa však štartu podnikania bojíte a nechcete začínať celkom od nuly sám, môžu vám v tom pomôcť rôzne investorské a mentorské skupiny, alebo zaujímavé súťaže. Jednou z nich je napríklad aj www.podnikatelskynapadroka.sk. Želáme vám veľa šťastia!

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.

Ako začať podnikať s nulou v peňaženke?

Aké možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov existujú? Získať rady, skúsenosti, ale aj peniaze na podnikanie je možné viacerými spôsobmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky