10 tajomstiev úspešných podnikateľov

Vedenie samostatného podnikania je kreatívna, flexibilná, no najmä náročná cesta, ako sa stať vlastným šéfom a naplánovať si vlastnú budúcnosť. Je to o vytváraní života, ako aj o zarábaní si na živobytie. Vyžaduje si odvahu, odhodlanie a prezieravosť pri rozhodovaní stať sa podnikateľom. Budete musieť opustiť relatívne bezpečnú kuklu podnikového sveta, kde sa mzdy vyplácajú pravidelne a vybrať si cestu do nepreskúmaného územia toho podnikateľského.

Ako zistiť, či dokážete byť úspešným podnikateľom, alebo ste lepší skôr ako platený zamestnanec? Hoci neexistuje univerzálny recept na úspech, štúdie ukázali, že všetci úspešní podnikatelia zdieľajú nasledovných desať vlastností. Otestujte sa, či máte aspoň niektoré z nich!

1. Myslite na úspech!

Na dosiahnutie úspechu, ktorý chcete dosiahnuť, musíte mať veľké sny. Každý úspešný príbeh začína nejakými. Sú to sny o Vás - či chcete v budúcnosti byť niekto bohatý, slávny, či spokojný. Musíte mať jasnú predstavu o tom, čo chcete dosiahnuť. Ale nesmie to zostať len pri samotnom snívaní. Mali by ste si aktívne predstaviť svoj úspech v mysli, priam ho pocítiť, dotknúť sa ho, či cítiť, ako ho máte na dosah. Prehrávajte si tento obraz pri každej príležitosti. Aký je to pocit, keď sa Váš súčasný príjem strojnásobí? Ako sa zmení Váš život? Ako bude vyzerať Váš biznis, keď dosiahnete hranicu milióna eur?
Úspešní podnikatelia zastávajú prístup otvorenosti a viery, že môžete mať všetko, čo chcete, pokiaľ si to dokážete jednoducho predstaviť ako prvý krok na ceste k získaniu danej veci. Všetci manažérski guru nás učia, akú moc má vizualizácia – vidieť samého seba ako dosahujete svoj cieľ. Ak chcete byť úspešným spisovateľom, predstavte si, ako podpisujete knihy pre dav ľudí, ktorý sa zhromaždil, aby získal váš autogram. Ak chcete byť bohatý, vybavte si v mysli obrázok samého seba v luxusnom prostredí s tučným bankovým účtom. A nezabudnite – proces predstavovania si úspechu by pre Vás mal byť konštantnou aktivitou! Musíte si myslieť, že ste úspešní (alebo raz budete) každé ráno po prebudení. Tajomstvo, ako si neustále pripomínať úspech, je jednoduché: keď kráčate po schodoch, opakujte si svoj cieľ s každým krokom. Teda pokiaľ chcete viac peňazí, opakujte si slová „budem mať peniaze“ pri každom jednom schodíku. Táto technika posilní Vaše ciele a udrží ju vo Vašej mysli vždy čerstvú.

Článok pokračuje pod reklamou

2. Oddajte sa tomu, čo robíte!

Začínate podnikať, aby ste zmenili každú súčasť Vášho života. Na dosiahnutie tejto zmeny je potrebné vyvinúť snahu a vášeň zmeniť veci, aké sú a žiť svoj život naplno. Úspech príde ľahko, ak milujete to, čo robíte. Prečo? Pretože sme viac neoblomní v našej vytrvalej snahe dosiahnuť ciele vo veciach, ktoré nás bavia. Ak teraz svoju prácu nenávidíte, myslíte si, že v nej niekedy uspejete? Ani za milión rokov! Môžete sa lopotiť, drieť, hoci aj získať väčšiu zodpovednosť za úlohy, no nikdy v tom nezažijete veľký úspech. Maximálny výkon dosiahnete len ak budete robiť niečo, čo Vás zaujíma, alebo niečo, na čom Vám záleží. Podnikatelia, ktorí uspeli, sa netrápia faktom, že do svojho podniku investujú 15 až 18 hodín denne, pretože totálne milujú to, čo robia. Úspech v podnikaní je celý o trpezlivosti a tvrdej práci a dá sa dosiahnuť len ak ste vášniví a vlastne úplní blázni do Vašich aktivít a úloh.

3. Zamerajte sa na Vaše silné stránky!

Priznajte si to; nemôžete byť všetko pre všetkých. Každý z nás má svoje silné aj slabé stránky. Ak chcete byť efektívni, musíte identifikovať svoje prednosti a zamerať sa na ne. Väčší úspech dosiahnete, ak budete schopní sústrediť Vaše snahy do oblastí, v ktorých to viete najlepšie. Napríklad v podnikaní, ak viete, že máte dobré marketingové inštinkty, využite túto výhodu a plne ju využite. Hľadajte pomoc v oblastiach, v ktorých ste slabí, napríklad v účtovníctve. Aby ste pretransformovali Vaše slabosti na silné stránky, zvážte absolvovanie školení či tréningov.

4. Nikdy nezvažujte možnosti zlyhania!

Ayn Randová vo svojom románe The Fountainhead napísala: „Nie je v povahe človeka – ani v povahe žiadnej inej žijúcej entity, začať s tým, že sa vzdá.“ Ako podnikateľ musíte naplno veriť vo svoje ciele a v to, že ich dokážete naplniť. Myslite na to, že to, čo robíte, prispeje k zlepšeniu Vášho okolia a predovšetkým Vášho ja. Mali by ste mať silnú vieru vo Vaše myšlienky, schopnosti a v seba celkovo. Musíte premýšľať mimo tieňov pochybností, že máte schopnosť rozpoznať a naplniť ich. Čím viac rozviniete vieru vo svoje schopnosti, tým rýchlejšie svoje ciele dosiahnete. Samozrejme by mala byť Vaša dôvera vyvážená s prepočítanými rizikami, ktoré treba prijať na dosiahnutie vyššieho príjmu. Úspešní podnikatelia sú tí, ktorí dokážu analyzovať a minimalizovať riziká v honbe za profitom. Ako zvyknú hovoriť: „žiadne riziká, žiadna sláva“.

5. Primerane plánujte!

Máte víziu aj dostatok viery v seba, ich že dokážete naplniť. Ale viete, ako sa k nim prepracovať? Na dosiahnutie vízie potrebujete mať konkrétne ciele, ktoré poskytnú odrazový mostík k Vašim konečným víziám. Svoje ciele si napíšte; ak tak nespravíte, stanú sa z nich len nehmotné fantázie. Musíte plánovať každý jeden deň v takej podobe, aby každá činnosť prispievala k dosiahnutiu Vašich vízií. Intenzívna orientácia na cieľ je charakteristická pre každého úspešného podnikateľa. Majú svoju víziu a vedia, ako sa k nej prepracovať. Vaša schopnosť stanoviť si ciele a vytvoriť plány na ich uskutočnenie je zručnosť veľmi potrebná na úspech. Plánujte, plánujte a plánujte – pretože bez toho je zlyhanie zaručené.

6. Tvrdo pracujte!

Každý úspešný podnikateľ pracuje tvrdo. Nik nedosiahne svoje ciele len tým, že sedí a zíza na stenu každý deň. Spisovateľ Brian Tracy to interpretuje takto: „Pracujete denne 8 hodín, aby ste prežili; všetko nad 8 hodín denne je kvôli úspechu.“ Spýtajte sa ktoréhokoľvek biznismena a ten Vám okamžite povie, že musel na začiatku svojej podnikateľskej kariéry pracovať viac než 60 hodín týždenne. Buďte pripravení dať zbohom posedeniam pri pive po práci, alebo pravidelným víkendovým výletom. Ak ste v počiatočnej fáze, musíte dýchať, jesť a piť Váš podnik, pokým nebude schopný stáť na vlastných. Tvrdá práca bude ľahká, ak budete mať víziu, jasné ciele a budete oddaní tomu, čo robíte.

7. Neustále hľadajte spôsoby ako sieťovať!

V podnikaní ste posudzovaní podľa spoločnosti, ktorú máte – od manažérskeho tímu, cez predstavenstvo, až po strategických partnerov. Firmy potrebujú stálu pomoc, tým viac malé firmy. Možno tá slečna, ktorú ste stretli na mítingu obchodných združení Vám môže pomôcť zabezpečiť financovanie, alebo ten pán na konferencii Vám môže poradiť s manažmentom. Je dôležité formovať spojenectvá s ľuďmi, ktorí môžu pomôcť Vám a ktorým môžete pomôcť Vy. Ak chcete uspieť v podnikaní, musíte mať dobré vyjednávacie schopnosti a vždy dávať pozor na možnosť rozšíriť svoje kontakty.

8. Ochota učiť sa!

Nepotrebujete mať titul inžinier alebo doktorát z ekonómie aby ste uspeli vo svojom podnikaní. Faktom je, že existuje mnoho podnikateľov, ktorí nedokončili ani stredoškolské vzdelanie. Štúdie ukázali, že väčšina milionárov má priemernú inteligenciu. Avšak títo ľudia dosiahli svoj plný potenciál pri plnení svojich osobných a finančných cieľov v podnikaní, pretože boli ochotní učiť sa. Aby ste uspeli, musíte byť ochotní pýtať sa, zaujímať sa, byť zvedaví a otvorení novým poznatkom. Táto ochota učiť sa má o to väčší význam v dobe rýchlych zmien v technológiách a spôsoboch podnikania.

9. Vytrvajte a majte vieru!

Nikto netvrdí, že cesta k úspechu je jednoduchá. Napriek Vašim dobrým úmyslom a tvrdej práci niekedy neuspejete. Niektorí úspešní podnikatelia utrpeli straty a rezonujúce porážky, dokonca bankroty a predsa sa im podarilo rýchlo postaviť sa na nohy a stať sa lídrami vo svojich oblastiach. Vaša odvaha obstáť tvárou v tvár nepriazni osudu a schopnosť odraziť sa po dočasnom sklamaní Vám zabezpečí úspech. Musíte sa naučiť pozbierať sa a začať úplne odznova. Vaša vytrvalosť je meradlom viery v samého seba. Pamätajte si, že ak vydržíte, nič Vás nezastaví.

10. Naučte sa disciplíne!

Thomas Huxley kedysi povedal: „Robte to, čo by ste mali robiť, keď musíte. Či sa Vám to páči, alebo nie.“ Sebadisciplína je kľúčom k úspechu. Sila vôle Vás donúti zaplatiť cenu za úspech – robiť to, čo iní neradi robia, spraviť niečo navyše, bojovať a vyhrať boj so samým sebou.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.

Ako začať podnikať s nulou v peňaženke?

Aké možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov existujú? Získať rady, skúsenosti, ale aj peniaze na podnikanie je možné viacerými spôsobmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky