Start-Up Chile – „Nemeňme svet revolúciou, ale inováciami“

Čile patrí medzi lídrov svetovej start-upovej scény. Zabudnite na Pinocheta, dnes tu okrem Michelle Bachelet vládne inovatívnosť.

Start-Up Chile je seed akcelerátor, ktorý bol v roku 2010 vytvorený vládnou agentúrou pre rozvoj Corfo. Slúži na podporu začínajúcich podnikov a vytvára pre nich najväčšiu komunitu na svete. Dozornú radu tvoria profesionáli a vedci zo Stanford University. Keď bol pred štyrmi rokmi vyhlásený pilotný projekt, do krajiny to prinieslo 22 start-upov zo 14 krajín. Podnikateľov vybrali start-upoví experti priamo zo Silicon Valley a čilskej Rady pre zavádzanie inovácií. Každému projektu bol poskytnutý kapitál v hodnote 40 000 dolárov. Zelenú dostali kandidáti s globálnym pohľadom a potenciálom stať sa medzinárodne úspešnými. Nasledujúci rok si projekt stanovil za cieľ prilákať už 300 firiem a do konca roku 2014 sa toto číslo malo zvýšiť na 1000. Prvý prihlasovací proces nakoniec priniesol Čile 87 firiem z viac ako tridsiatich krajín sveta. Treba dodať, že záujem ich prejavilo omnoho viac: iba v roku 2011 sa prihlásilo takmer tisíc potenciálnych členov. V roku 2012 sa medzi úspešných zaradila aj firma Indust, s.r.o. z Brna. Jej hlavný produkt je Videoflot: platforma, ktorá slúži na vytváranie všetkých typov videa a prepája ich tvorcov so zákazníkmi.

Start-Up Chile získal medzinárodné uznanie, články o ňom boli publikované napr. vo Forbes, The Economist, BusinessWeek alebo TechCrunch. Rovnako inšpiroval aj niektoré ďalšie krajiny k adoptovaniu podobných programov, medzi inými aj Britániu, Brazíliu, Jamajku a Peru. Celý program je plne podporovaný vládou, spravuje ho ministerstvo financií, zahraničných vecí a tiež ministerstvo vnútra.

Čo program ponúka a ako funguje?

Cieľom Start-Up Chile je urýchliť prítomnosť spoločností so škálou zákaznícky zaujímavých produktov. Rozvíjajúce sa firmy majú pomôcť rozvoju samotnej ekonomiky a pozitívne vplývať na latinskoamerický ekosystém. V rámci programu sa za týmto účelom vypracovalo niekoľko nástrojov:

Platoons
Ide o malé skupinky ôsmych až desiatich start-upov, ktoré sa týždenne stretávajú. Platoons ponúka možnosť okamžitého feedbacku a poučenia sa zo skúseností druhých.

SUP Academy
Akadémia miestnu komunitu podporuje prostredníctvom organizovania workshopov, diskusií a rôznych školení. Dôležitou súčasťou SUP Academy je tzv. pitch tréning. Pitching je podľa nich umenie a hoci niektorí ľudia sú prirodzene talentovaní, všetci potrebujú získať prax. Tzv. Pitch Training sessions umožňujú svojim účastníkom popracovať na svojich slabých stránkach, prekonať trému a vylepšiť svoje komunikačné schopnosti.

Mentoring
Miestni mentori sú talentovaní ľudia ochotní pomôcť nováčikom. Za svoju prácu nedostávajú peniaze, robia ju z vášne pre budovanie nových spoločností a túžby ovplyvniť chod vecí.

Demo Day
Demo Day je deň, kedy akcelerátor predstaví svoje spoločnosti a spája ich s investormi z Latinskej Ameriky. Na zaradenie však start-upy ešte musia splniť dodatočné podmienky.

Partnerstvá s tými najlepšími

Spomedzi vyše tisíc začínajúcich podnikov ktoré sa každoročne uchádzajú o prijatie do programu, sa prijíma iba sto. Start-Up Chile uzavrel partnerstvá so svetovými značkami, ktoré môžu pomôcť aj novým spoločnostiam. Patrí sem napr. Google, ktorý programu ponúka svoje služby za zvýhodnených podmienok a novým členom poskytuje kredit v hodnote do 100 000 dolárov na Google App Engine, prípadne na iný produkt z Google Cloud Platform. Svoje zvýhodnené služby ponúka aj Amazon, ktorý navyše poskytuje 5000 dolárov vo forme kreditu a AWS hosting, mentoring a priamy prístup k podpornému tímu AWS. American Airlines poskytujú podnikateľom zľavy na letenky. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré poskytujú start-upom určité výhody, patria napr. oDesk, PayPal, HubSpot alebo Softlayer.

Ako sa prijímajú noví členovia

Na to, aby sa start-up prihlásil do programu, sa jeho majitelia nemusia nachádzať v Čile. Online prihlášky sa dajú poslať z ktorejkoľvek krajiny. Jediné, čo na to potrebujete, je platný pas a odporúčanie. To by malo mať formu listu od investora, mentora, profesora alebo podnikateľa. by Mal by v ňom odpovedať na základné otázky: Ako dobre poznáte tento tím? Myslíte si, že je schopný úspešne viesť novú spoločnosť? A prečo? Odpovede sa vpisujú online priamo do prihlášky a žiadateľ nim nemá prístup. Súčasťou procesu je aj nakrútenie dvojminútového videa. V ňom by sa každý tím mal predstaviť a uviesť, akému problému sa venuje, aké riešenie ponúka a uviesť svoje skúsenosti v danom odvetví. Samozrejme, treba povedať, prečo sa daný tím zaujíma o členstvo práve v Start-Up Chile. Prihlášku je možné vyplniť iba pre jednu spoločnosť. V prípade neúspechu je možné zažiadať si o členstvo s rovnakým projektom ešte raz.
S výberom vhodných kandidátov asistuje YouNoodle, start-up zo Silicon Valley. O akceptovaní alebo odmietnutí nováčika rozhoduje viacero faktorov. Spadá sem hodnotenie lídra tímu, všetkých ostatných členov a samotného projektu. Zohľadňuje sa talent, skúsenosti, kvalifikácia a doterajšie úspechy všetkých zúčastnených a ďalej napr. originalita, potenciálny globálny vplyv, komparatívna výhoda a business plán.

Všetci noví členovia získajú 20 000 000 čilských pesos základného kapitálu a dočasné víza. Očakáva sa, že na svojom projekte budú pracovať 6 mesiacov. Zároveň sa zúčastnia 24-tyždňového programu v Santiagu, kde získajú mentoring a pracovné priestory.

Made in Chile

Čile je najúspešnejšou ekonomikou juhoamerického regiónu a preto nie je prekvapením, že sa práve ono radí medzi svetové centrá start-upov. Vďaka vzťahom k niektorým renomovaným spoločnostiam a špičkovým mentorom sa vláde darí prilákať sem nováčikov z celého sveta. Nový Google tu síce ešte nevznikol, ale medzi úspešné projekty patria napr. Safertaxi, CoContest alebo Goplaceit. Momentálne prebieha nové prihlasovanie. Ak máte nápad a chuť, prihlášky je možné odoslať do 3. februára 2015.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikateľské misie firmám otvárajú dvere na zahraničné trhy

Podnikatelia sa môžu zúčastniť zahraničných veľtrhov či navštíviť spoločnosti v rôznych krajinách, no misie sa organizujú aj na Slovensku. Ako sa registrovať, aké sú podmienky a s akými nákladmi počítať?

HR, IT či marketingový audit pomáha firmám rásť: ako naň získať financie?

Pohľad nezávislých profesionálov dokáže odhaliť mnohé slabé miesta. Ako získať príspevok na realizáciu auditu v rôznych oblastiach a v čom konzultanti poradia?

Dotácie na energie: firmy získajú kompenzácie za prvý kvartál 2023

O kompenzácie vysokých cien elektriny a plynu za január už môžu podnikatelia žiadať, dotáciu dostanú aj za ďalšie mesiace. Aké sú podmienky a ako postupovať?

Registrácia ochrannej známky v roku 2023: ako získať podporu?

Podnikatelia môžu žiadať o refundáciu nákladov na ochranu patentu, ochrannej známky či dizajnu do výšky 1000 eur. Ako postupovať, aké sú podmienky a termíny?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky