Start-Up Chile – „Nemeňme svet revolúciou, ale inováciami“

Čile patrí medzi lídrov svetovej start-upovej scény. Zabudnite na Pinocheta, dnes tu okrem Michelle Bachelet vládne inovatívnosť.

Start-Up Chile je seed akcelerátor, ktorý bol v roku 2010 vytvorený vládnou agentúrou pre rozvoj Corfo. Slúži na podporu začínajúcich podnikov a vytvára pre nich najväčšiu komunitu na svete. Dozornú radu tvoria profesionáli a vedci zo Stanford University. Keď bol pred štyrmi rokmi vyhlásený pilotný projekt, do krajiny to prinieslo 22 start-upov zo 14 krajín. Podnikateľov vybrali start-upoví experti priamo zo Silicon Valley a čilskej Rady pre zavádzanie inovácií. Každému projektu bol poskytnutý kapitál v hodnote 40 000 dolárov. Zelenú dostali kandidáti s globálnym pohľadom a potenciálom stať sa medzinárodne úspešnými. Nasledujúci rok si projekt stanovil za cieľ prilákať už 300 firiem a do konca roku 2014 sa toto číslo malo zvýšiť na 1000. Prvý prihlasovací proces nakoniec priniesol Čile 87 firiem z viac ako tridsiatich krajín sveta. Treba dodať, že záujem ich prejavilo omnoho viac: iba v roku 2011 sa prihlásilo takmer tisíc potenciálnych členov. V roku 2012 sa medzi úspešných zaradila aj firma Indust, s.r.o. z Brna. Jej hlavný produkt je Videoflot: platforma, ktorá slúži na vytváranie všetkých typov videa a prepája ich tvorcov so zákazníkmi.

Start-Up Chile získal medzinárodné uznanie, články o ňom boli publikované napr. vo Forbes, The Economist, BusinessWeek alebo TechCrunch. Rovnako inšpiroval aj niektoré ďalšie krajiny k adoptovaniu podobných programov, medzi inými aj Britániu, Brazíliu, Jamajku a Peru. Celý program je plne podporovaný vládou, spravuje ho ministerstvo financií, zahraničných vecí a tiež ministerstvo vnútra.

Čo program ponúka a ako funguje?

Cieľom Start-Up Chile je urýchliť prítomnosť spoločností so škálou zákaznícky zaujímavých produktov. Rozvíjajúce sa firmy majú pomôcť rozvoju samotnej ekonomiky a pozitívne vplývať na latinskoamerický ekosystém. V rámci programu sa za týmto účelom vypracovalo niekoľko nástrojov:

Platoons
Ide o malé skupinky ôsmych až desiatich start-upov, ktoré sa týždenne stretávajú. Platoons ponúka možnosť okamžitého feedbacku a poučenia sa zo skúseností druhých.

SUP Academy
Akadémia miestnu komunitu podporuje prostredníctvom organizovania workshopov, diskusií a rôznych školení. Dôležitou súčasťou SUP Academy je tzv. pitch tréning. Pitching je podľa nich umenie a hoci niektorí ľudia sú prirodzene talentovaní, všetci potrebujú získať prax. Tzv. Pitch Training sessions umožňujú svojim účastníkom popracovať na svojich slabých stránkach, prekonať trému a vylepšiť svoje komunikačné schopnosti.

Mentoring
Miestni mentori sú talentovaní ľudia ochotní pomôcť nováčikom. Za svoju prácu nedostávajú peniaze, robia ju z vášne pre budovanie nových spoločností a túžby ovplyvniť chod vecí.

Demo Day
Demo Day je deň, kedy akcelerátor predstaví svoje spoločnosti a spája ich s investormi z Latinskej Ameriky. Na zaradenie však start-upy ešte musia splniť dodatočné podmienky.

Partnerstvá s tými najlepšími

Spomedzi vyše tisíc začínajúcich podnikov ktoré sa každoročne uchádzajú o prijatie do programu, sa prijíma iba sto. Start-Up Chile uzavrel partnerstvá so svetovými značkami, ktoré môžu pomôcť aj novým spoločnostiam. Patrí sem napr. Google, ktorý programu ponúka svoje služby za zvýhodnených podmienok a novým členom poskytuje kredit v hodnote do 100 000 dolárov na Google App Engine, prípadne na iný produkt z Google Cloud Platform. Svoje zvýhodnené služby ponúka aj Amazon, ktorý navyše poskytuje 5000 dolárov vo forme kreditu a AWS hosting, mentoring a priamy prístup k podpornému tímu AWS. American Airlines poskytujú podnikateľom zľavy na letenky. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré poskytujú start-upom určité výhody, patria napr. oDesk, PayPal, HubSpot alebo Softlayer.

Ako sa prijímajú noví členovia

Na to, aby sa start-up prihlásil do programu, sa jeho majitelia nemusia nachádzať v Čile. Online prihlášky sa dajú poslať z ktorejkoľvek krajiny. Jediné, čo na to potrebujete, je platný pas a odporúčanie. To by malo mať formu listu od investora, mentora, profesora alebo podnikateľa. by Mal by v ňom odpovedať na základné otázky: Ako dobre poznáte tento tím? Myslíte si, že je schopný úspešne viesť novú spoločnosť? A prečo? Odpovede sa vpisujú online priamo do prihlášky a žiadateľ nim nemá prístup. Súčasťou procesu je aj nakrútenie dvojminútového videa. V ňom by sa každý tím mal predstaviť a uviesť, akému problému sa venuje, aké riešenie ponúka a uviesť svoje skúsenosti v danom odvetví. Samozrejme, treba povedať, prečo sa daný tím zaujíma o členstvo práve v Start-Up Chile. Prihlášku je možné vyplniť iba pre jednu spoločnosť. V prípade neúspechu je možné zažiadať si o členstvo s rovnakým projektom ešte raz.
S výberom vhodných kandidátov asistuje YouNoodle, start-up zo Silicon Valley. O akceptovaní alebo odmietnutí nováčika rozhoduje viacero faktorov. Spadá sem hodnotenie lídra tímu, všetkých ostatných členov a samotného projektu. Zohľadňuje sa talent, skúsenosti, kvalifikácia a doterajšie úspechy všetkých zúčastnených a ďalej napr. originalita, potenciálny globálny vplyv, komparatívna výhoda a business plán.

Všetci noví členovia získajú 20 000 000 čilských pesos základného kapitálu a dočasné víza. Očakáva sa, že na svojom projekte budú pracovať 6 mesiacov. Zároveň sa zúčastnia 24-tyždňového programu v Santiagu, kde získajú mentoring a pracovné priestory.

Made in Chile

Čile je najúspešnejšou ekonomikou juhoamerického regiónu a preto nie je prekvapením, že sa práve ono radí medzi svetové centrá start-upov. Vďaka vzťahom k niektorým renomovaným spoločnostiam a špičkovým mentorom sa vláde darí prilákať sem nováčikov z celého sveta. Nový Google tu síce ešte nevznikol, ale medzi úspešné projekty patria napr. Safertaxi, CoContest alebo Goplaceit. Momentálne prebieha nové prihlasovanie. Ak máte nápad a chuť, prihlášky je možné odoslať do 3. februára 2015.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky