Orange, Telefónica, Deutsche Telekom ich podnikateľské akcelerátory

V súčasnosti ich je na svete viac ako kedykoľvek predtým. Na svojich internetových stránkach donekonečna spomínajú slová ako inovácie, technológie, networking a podpora. Každý sa dušuje, že je iný ako tie ostatné, ale bežný človek sa v nich niekedy stráca: akcelerátory. Predstavíme vám tri akceleračné programy mobilných operátorov, ktoré stoja za zmienku.

Orange Fab USA

Tento akcelerátor má základňu v Silicon Valley, ktorá sa nachádza na juhu San Francisco Bay Area v Kalifornii.

Orange Fab ponúka rastové a distribučné riešenia pre start-upy s už existujúcim produktom. Vďaka partnerstvu so svetovými značkami svojim členom umožňuje rozšírenie distribučných kanálov a naviazanie zaujímavých foriem spolupráce. Ponúka financovanie vo výške od 20 000 USD bez nároku na podiel v spoločnosti a ako príjemné plus reprezentatívne priestory priamo v centre mesta. Orange navyše ponúka aj možnosť business tripu do Paríža, kde sa vám predstavia top predstavitelia spoločnosti a ďalší zaujímaví potenciálni partneri. Už samotná záštita spoločnosti, ktorá svojimi komunikačnými službami obsluhuje viac než 230 miliónov zákazníkov, je sľubnou vyhliadkou do budúcnosti.

Sídlom akcelerátoru a jadrom vývoja nových technológií akcelerátoru je Orange Silicon Valley (OSV). Jeho tím prispieva k vytváraniu partnerstiev medzi súkromnými spoločnosťami, start-upmi a univerzitami. Spolupracuje s miestnou komunitou, ktorej poskytuje rýchly prístup k Software Development Kits a technológiám. Zároveň organizuje stretnutia, eventy a networkingové aktivity. Miestny tím pre Orange permanentne skúma a vyvíja nové technológie a stratégie. Orange Silicon Valley sa zaoberá aj vzdelávaním manažérov a obchodných lídrov v oblasti IT a obchodu v oblasti telekomunikácií.

Orange Fab ponúka výnimočné osobnosti, ktoré z pozície mentorov sprevádzajú nových členov. Realizuje sa tu napríklad Jacob Mullins zo Shasta Ventures, ktorý sa špecializuje na všetky oblasti start-upového ekosystému. V minulosti pracoval pre spoločnosť Microsoft, kde spolupracoval na vytváraní a zavádzaní BizSpark programu: prvom projekte Microsoftu vytvorenom špeciálne pre začínajúce start-upy. „Veterán“ Jeff Mills je odborníkom v oblasti obchodu a marketingových stratégií. V súčasnosti pracuje na vrcholovej pozícii v spoločnosti Gengo. Treťou perlou, ktorú má Orange v zásobe je Rob Coneybeer, spoluzakladateľ Shasta Ventures. Jeho vášeň a zároveň aj profesia sa spája s motormi a elektronikou, vrátane robotov, satelitov a nových foriem dopravy.

Akcelerátor ročne prijíma iba obmedzené množstvo start-upov, ktoré sa pohybuje medzi šiestimi a desiatimi členmi. Tí by sa následne mali raz týždenne zúčastniť workshopu a networkingového podujatia. Na interakcie s ostatnými podnikateľmi sa pritom kladie veľký dôraz. Dôležitou informáciou je, že Orange Fab sa sústreďuje na spoločnosti so sídlom v Spojených štátoch, ktoré sa po dobu trvania programu musia po dobu troch mesiacov sústreďovať v Silicon Valley. Hoci tvorivosti sa medze nekladú, OrangeFab a jeho partneri majú vytýčené segmenty, o ktoré majú primárne záujem. Patria sem napr. Big Data, Cloud, Human Resources alebo Media &Entertainment. Silne uprednostňujú start-upy s viacerými zakladateľmi. Prihlasovací proces je mimoriadne jednoduchý, stačí vyplniť prihlasovací formulár v dobe vždy od 24. septembra do 24. októbra.

Wayra

Akcelerátor spoločnosti Telefónica poskytuje financovanie až do výšky 50 000 USD.  Rovnako ako Orange Fab, ponúkajú aj pracovné priestory, ktoré nie sú na zahodenie, mentorov, biznis partnerov a prístup do globálnej siete, vďaka ktorej možno osloviť milióny klientov. Wayra deklaruje, že je viac ako len akcelerátor. Je členom Telefónica Open Future, otvorenej platformy pre inovácie, ktorá integruje všetky investície a iniciatívy skupiny za účelom globálnej podpory podnikania a kreativity. Wayra sa po svete rozrastá prostredníctvom svojich pobočiek, tzv. Wayra akadémií, ktoré sú momentálne umiestnené v 12 krajinách sveta, medzi inými aj v Sao Paulo, Dubline alebo Caracase. Vo februári tohto roku spoločnosť oznámila, že sa rozhodla akadémiu v Prahe v marci zatvoriť. Pritom posledné dva roky boli prínosné nielen pre start-upy z Česka, ale aj Slovenska. V roku 2014 tu uspeli tri slovenské projekty, v roku 2013 bolo slovenských členov ešte viac.

Za svoju 29-mesačnú existenciu sa tu podarilo priviesť k životu 30 000 projektov a podporiť 438 start-upov. Z radov mentorov s akcelerátorom spolupracujú napríklad Mariano Capezzani a Gonzalo Mancenido zo spoločnosti Telefónica, Juan Roldán, spoluzakladateľ Mentez, Jorge Quiroga z CEO GranPana alebo Alejandro Gonzáles, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ firmy Brainz. Wayra sa zameriava na podporu spoločností z Latinskej Ameriky a Európy. Po vytvorení používateľského konta na stránke je možné podať si prihlášku a stať sa súčasťou komunít v Barcelone, Bogote, Buenos Aires, Madride a Santiago de Chile.

Článok pokračuje pod reklamou

hub:raum

Akcelerátor firmy Deutsche Telekom podporuje svojich členov tradičným spôsobom, ponúka pracovné priestory, mentoring, pomoc pri hľadaní obchodných partnerov a finančný background prostredníctvom seed finacovania. Má sídlo v Berlíne, okrem neho však svoje krídla rozprestrel už aj do Krakova a Tel Avivu. V Krakove sa jeho súčasťou stali aj slovenské projekty, v roku 2013 to bol napríklad Approach. Na 8-dennom, tzv. turbo-akceleračnom programe Warp, ktorý hub:raum odštartoval pred dvoma rokmi, spolupracoval aj slovenský Telekom.

Hub:raum sa sústreďuje na nováčikov zložených z dvoch až štyroch ľudí a činných v niektorej z ôsmych konkrétnych oblastí. Medzi tie patria napríklad Customer Analytics & Big Data, Mobile Payment & Commerce, Telecommunication & Connectivity alebo Cyber Security. Akcelerátor Deusche Telekom spomedzi všetkých troch projektov disponuje najväčším množstvom mentorov, medzi ktorých patrí napr. Katja Nettesheim, zakladateľka MEDIATE a niekdajšia konzultantka Boston Consulting Group, alebo Maximilian Thyssen, dlhoročný business angel, zakladateľ a generálny riaditeľ seed fondu Family’s Venture Capital GmbH. Zaujímavý je aj doplnkový program Fit4Europe, ktorý má základňu v Izreali. Jeho účelom je rozvinúť spoluprácu miestnych start-upov s tými v Európe, predovšetkým v Nemecku.

Výhodné pre obe strany

Akcelerátory nevznikajú z dobrej vôle súkromných gigantov. Spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú, na to majú dobrý dôvod. Veľká časť start-upov sa zaoberá produktami a službami, ktoré môžu mobilným operátorom padnúť vhod. Prostredníctvom akcelerátorov globálni hráči nestrácajú kontakt s vývojom doby a majú možnosť osloviť aj tých, ktorí by o typický pracovný úväzok v podobnej spoločnosti nemali záujem. Mladým ľuďom umožňujú naštartovať vlastný biznis a vytvoriť si pevnú základňu jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Obe strany si tak pomáhajú navzájom. Firmy s pevnou štruktúrou a malým priestorom pre inovatívne riešenia získavajú ľudí, ktorí vyvíjajú, inovujú a ponúkajú nový pohľad na veci. Začínajúci podnikatelia, ktorých viac ako pravidelný príjem láka predstava vytvárania vlastných projektov, získajú koučing a možnosti aké by bez silného partnera dosiahli iba ťažko. Akcelerátory tak majú mechanizmy, vďaka ktorým môže na trhu nastať symbióza. Výborný príklad možno nájsť vo vyjadrení Martina Smolku z Lionexpo, ktorý bol súčasťou pražskej Wayry: „Ako znie heslo Wayry – pravidlá nie sú stanovené. V čom chcete pomôcť, v tom vám Wayra pomôže.“ A spoločnosť Telefónica bude z toho bude profitovať rovnako.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky