Start-upy v Poľsku: nižšie náklady, väčší priestor pre inovatívnosť

Na rozdiel od Nemecka, kde start-upovej scéne dominuje hlavné mesto, sú v Poľsku Varšava a Krakov takmer rovnocennými partnermi. V tesnom závese za nimi možno vidieť aj Poznaň alebo prímorské mesto Gdansk.

Start-upová scéna nášho severného suseda rastie podobne ako jeho ekonomika: poľský HDP narástol v roku 2013 o 1,6%, čo je najviac z krajín V4 (pre porovnanie, slovenský HDP v rovnakom období narástol o 0,9%). Lepšia situácia a väčšie ekonomické istoty zohrávajú svoju rolu aj pri rozhodnutí založiť si firmu. Poliaci, tradične podnikavý národ, majú v posledných rokoch viac odvahy zakladať spoločnosti a pracovať na nových projektoch. Miestni programátori dosahujú výborné výsledky, hovoria po anglicky a v neposlednom rade majú podstatne nižšie mzdové nároky než ich kolegovia v Berlíne alebo San Franciscu. Inovatívny trh, ktorý disponuje talentami a pomerne nízkymi nákladmi, tak nezostal bez povšimnutia zahraničných investorov.

Varšava alebo Krakov?

Keď sa pozrieme bližšie na start-up scénu tejto veľkej európskej ekonomiky, zistíme, že je akoby roztrúsená po krajine. A tiež to, že súboj, ktorý medzi Krakovom a Varšavou tradične prebieha, sa preniesol aj do podnikania. Obe mestá sa predbiehajú v tom, kto sa stane avizovaným centrom start-upovej komunity.

Pawel Czerski, spoluzakladateľ spoločnosti Filmmaster a zakladateľ Front Trends, je síce názoru, že medzi nimi sú iba minimálne rozdiely, prieskumy však ukazujú inak. Práve Krakov je podľa nich už teraz domovom programátorov a vývojárov. Dokonca aj Google presunul svoju pobočku pre technický vývoj do historického mesta, zatiaľ čo marketingové a obchodné oddelenie ponechal vo Varšave. A pretože práve počítačový background je pri start-upoch mimoriadne dôležitý, o niečom to svedčí. Tí, ktorí stoja na strane Krakova ako budúceho centra, sa tiež odvolávajú na jeho bohatú históriu a bujarý nočný život. Na druhej strane, Varšava je predsa len veľkým mestom a medzinárodnou metropolou s dobrým spojením do Berlína. Tomu však zodpovedajú aj náklady. V porovnaní s ostanými časťami krajiny je veľmi drahá a nájmy alebo mzdy sú až  o 30 – 40% vyššie než v ďalších veľkých mestách.  Súboj je zatiaľ vyrovnaný, na oboch miestach už vyrástlo niekoľko úspešných podnikov. Pozrime sa preto na niektoré z nich.

Keď sa darí

Michał Juda and Jasiek Stasz rozbehli v roku 2012 vo Varšave projekt s názvom Showroom. Jedná sa o fashion platformu určenú mladým módnym návrhárom a ich potenciálnym klientom. Momentálne má vyše 500 členov, ktorí na stránke Shwrm.pl prezentujú svoje kolekcie. Ešte v roku 2012 Michał a Jasiek získali za 25-percentný podiel strategického investora Burda International, ktorá zastrešuje tlač médií pod Hubert Burda Media, medzi inými aj magazínu Elle. Hoci oficiálna stratégia nebola zverejnená, pravdepodobne vďaka nej uskutočnia svoj pôvodný zámer rozšíriť sa aj na zahraničné trhy.

A napríklad takí Janusz Frączek, Krzysztof Chojnowski a Kamil Adamczyk, ktorí vo Varšave prišli s prinajmenšom neobvyklým nápadom: vynašli pomôcku na podporu efektívneho spánku. Jedná sa o masku, ktorá meria mozgovú funkciu a v najvhodnejšom čase vás v noci zobudí. Vynález monitoruje spánok a posiela informácie cez Bluetooth do špeciálnej aplikácie na smartphone. Mnohých prešiel smiech po tom, čo spoločnosť Interclinic za pol roka vyzbierala na crowdfundigovom portáli Kickstarter pol milióna dolárov a dokonca v roku 2013 vyhrala LeWebStartup Competition. Súťaže sa vtedy zúčastnilo 700 start-upov  v Európe, ktoré sa zaoberajú vývojom inovatívnych riešení.  

S krakovskou start-up scénou je zase spojené meno Ela Madej. Podieľala sa na zakladaní Applicake a Base CRM, ktoré sa neskôr zlúčili. Na projekte doposiaľ získala asi 22,9 milióna dolárov z fundingu. V roku 2012 sa umiestnila v rebríčku Top 100 Girls in Tech in Europe. Bola prvým poľským členom YCombinator, amerického akcelerátora pre start-upy.  Jej inšpiratívnu prednášku si môžete pozrieť tu.

V 2012 začal v Krakove vznikať ďalší úspešný príbeh Jakuba Krzycha, Łukasza Kostku a ich podniku Estimote. Za krátku dobu sa projekt tiež stal členom YCombinator. Estimote vyhral cenu ako Best Hardware Startup a následne vyzbieral 3,1 milióna dolárov, čím sa stal jedným z priekopníkov v iBeacon technológii. Momentálne spolupracuje so značkami ako Virgin Atlantic alebo EasyJet. Jeho úspech inšpiroval aj ďalšie firmy ako Kontakt.io alebo Ifinity a Poľsko sa tak stalo svetovým hráčom v iBeacon oblasti.

Aj tu lietajú business angels

Poľsko tiež začína so známym systémom, v rámci ktorého úspešní podnikatelia investujú do začínajúcich projektov a poskytujú svoje rady nováčikom na trhu (tzv. business angels). Vo Varšave je takýmto poradcom napríklad Chris Kowalczyk z Hard Gamma Ventures (pomohol napríklad rozvoju spomínaného Showroom-u). V Poznani je to zase marketingový mág Bartek Gola a v Krakove svoje ochranné krídla rozprestiera Piotr Wilam, tvorca Onet-u, najväčšieho poľského portálu.

Chudobné ale príťažlivé

Investori vyčítajú Poľsku málo inovatívne prostredie, malú vládnu podporu a iba pomalý posun k lepšiemu. Momentálne existuje iba 18 inkubátorov, čo pri svetových číslach nie je práve ohromujúce. Trh potrebuje oživenie a ľudí, ktorí budú ochotní riskovať a investovať aj do menej bezpečných riešení. Ani komplikované poľské zákony situáciu potenciálnym investorom z Európy a Ameriky neuľahčujú. Poľsko disponuje potenciálom a rozrastajúcou sa škálou začínajúcich firiem, ktoré len nie sú tak koncentrované, ako býva zvykom. Medzi spoločnosti so sľubnými vyhliadkami do budúcnosti patria napr. Appcod.eu, Mobeelizer alebo Positionly.

Varšava ani Krakov síce nie sú Berlínom, ale ani ním byť nemusia.  Hoci zmeny v legislatíve a prípadnej štátnej podpore (ak ju vôbec treba) na seba ešte nechajú čakať, Poľsko sa stáva silným hráčom. To, že celá scéna nie je koncentrovaná v jednom meste nemusí byť na škodu, pokiaľ budú mať miestne komunity dostatočné zázemie.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Založenie živnosti v roku 2023

Ako si v roku 2023 svojpomocne založiť živnosť a aké povinnosti so založením živnosti súvisia? Prinášame postup spolu s praktickými radami a tipmi.

Živnosť alebo s. r. o. z hľadiska daní a odvodov v roku 2022

Je výhodnejšia živnosť alebo s.r.o. z pohľadu daní a odvodov? Ktorá právna forma sa kedy viac oplatí a kedy je možné využiť nižšiu sadzbu dane?

Ako vytvoriť názov pre firmu?

Dobrý názov by mal spĺňať určité kritériá a pri jeho tvorbe pomáhajú viaceré pravidlá. Aké to sú? A kde si overiť, či vytvorené meno firmy možno používať?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky