Nové startup centrum v Košiciach: Eastcubator

Nové startup centrum v Košiciach: Eastcubator
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Uplynulý piatok sa v Košiciach niesol v znamení otvorenia nového Starup centra Eastcubator, ktorého hlavnou víziou je pomôcť vybudovať úspešné podnikanie mladým podnikateľom práve z východného Slovenska.

Prvé myšlienky inkubátora v Košiciach sa zrodili už v roku 2012

Nápad vytvoriť aj na východe miesto, kde sa môžu mladí podnikatelia stretnúť sa zrodil v hlave zakladateľov už v roku 2012. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa na istý čas presunuli do Prahy, avšak v roku 2014 sa rozhodli opäť vrátiť a podporovať mladých podnikateľov práve na východnom Slovensku.

Úspešné podujatia Eastcubatora

Partia mladých nadšencov, ktorí stoja za myšlienkou samotného Eastcubtora pripravovala viaceré podujatia a dávala dokopy starupovú komunitu ešte predtým než samotný Eastcubator reálne vznikol. Prvým podujatím bola 24 hodinová akcia, hackathon, ktorá sa uskutočnila tri krát. Je to akcia, pri ktorej ľudia sedia za počítačom a pracujú. Ďalším úspešným podujatím bol Starup Weekend, ktorý sa konal v marci tohto roku a prezentovalo sa na ňom 12 tímov. (pozn. redakcie: tradíciu StartupWeeknedov v Košiciach odštartovala v roku 2012 Slovak Business Agency spolu so Združením mladých podnikateľov Slovenska). Každý z týchto tímov mal skvelé nápady a zanietenú chuť na nich pracovať. To už súčasnému Eastcubatoru pomohlo nadviazať kontakt i s bratislavským inkubátorom The Spot, ktorý pracuje na totožnom princípe, akým sa snaží pracovať aj košický inkubátor.

Tieto úspechy doviedli Eascubator až k myšlienke hľadať spoločné priestory pre mladých podnikateľov. Centrum získalo aj vďaka podpore svojich partnerov a aj vďaka ústretovosti vedeniu mestskej časti Staré mesto Košice vynikajúce priestory pre svoj rozvoj a tak sa usídlili v historickej budove Radnice Starého mesta.

Čo je Eastcubator?

V prvom rade je to priestor, ktorý zlučuje starupovú komunitu východného Slovenska na jedno miesto. Okrem priestoru však získava člen Eastcubatora aj prístup k mentorom a kontaktom na potenciálnych investorov. V balíku sa nachádza i poradenstvo, vzdelávanie zabezpečované partnermi ako aj personálnym obsadením Eastcubatora. Priestory ponúkajú plné vybavenie za cenu, ktorá v Košiciach nie je bežne dostupná a tak vzdelávanie a networking je podľa zakladateľov príjemný bonus k priestorom.

Vzdelávacie programy v Eastcubatore

Eastcubator už rozbieha v spolupráci so svojimi partnermi viaceré školenia, pričom prvým z nich, je Learn2Code, ktorý je už spustený a ide o vzdelávací program v oblasti programovania. V priebehu najbližšieho mesiaca Eastcubator spúšťa ďalšie školenie Starup Life, ktoré predstavuje vzdelávanie o životnom cykle podnikania, o tom, ako vytvoriť nápad, ako ho zrealizovať, a to ako s ním preraziť na trhu.

Aké výhody plynú pre členov Eastcubatora?

„Víziou samotného Eastcubatora je pomáhať všetkým a teda bez rozdielu veku, pohlavia, či národnosti“, uviedol jeden z členov realizačného tímu, Marek Lavčák. Zároveň potvrdil, že poskytujú možnosť zúčastňovania sa Eastcubatorom organizovaných podujatí aj pre tých, ktorí nie sú priamo členmi Eastcubatora. Avšak v dôsledku obmedzenej kapacity chcú prioritne uprednostňovať na podujatiach svojich členov.

Členstvo v Eastcubatore je spoplatnené

Minimálna doba, na ktorú si nájomníci kupujú svoje členstvo je stanovené na 1 mesiac. Avšak prísť, pozrieť a informovať sa môže ktokoľvek po ohlásení na [email protected]. Za služby si Eastcubator stanovil tarify a rozdelil ich do tzv. troch spoplatnených balíkov. Prvým z nich je balík Flexi, ktorý obsahuje jedno pracovné miesto a prístup od 9:00 do 19:00. Zároveň flexi stôl na maximálne 20 hodín a zasadaciu miestnosť na jednu hodinu v rámci mesiaca. Tento balík je spoplatnený poplatkom 29 eur mesačne.

Druhým balíkom je členský balík Fix, ktorý ponúka navyše neobmedzený prístup a využívanie zasadacej miestnosti, tlačiarenské a kopírovacie služby a prístup do knižnice. Spoplatnený je sumou 59 eur mesačne.

Posledným tretím balíkom je balík Office, ktorého suma za mesiac je 259 eur a obsahuje v sebe oproti balíku Fix naviac rozpätie 1 – 6 pracovných miest a možnosť uzamkýnateľnej kancelárie.

Kancelária sa pritom platí jednorazovo. V prípade jednotlivcov sú tieto ceny za stôl a každý kto chce mať v Eastcubatore stále pracovné miesto si platí mesačné členské.

Čo sa týka kapacity samotného inkubátora činí 15 stolov (jednotlivcov v open space) a 2 kancelárie (1-6 ľudí) a teda maximálna kapacita Eastcubatora je 27 ľudí. Avšak v prípade naplnenia tohto počtu má inkubátor potenciál aj k postupnému rozširovaniu.

Eastcubator sa zameriava na StarUpy IT

Ako uviedol Lavčák, Eastcubator sa prioritne zameriava na starupy technologických spoločností, ktoré riešia istý vopred určený sociálno - ekonomický problém. Pričom hlavnú časť nákladov investujú práve do vývoja a výskumu. Je to najmä preto, že práve týmto skupinám je Eastcubator schopný poskytnúť mentorov, vzdelávacie programy, či kontakt s partnermi, ktorí dokážu byť pre takýto business prospešnými.

Očakávania do budúcnosti

Zakladatelia Eastcubatora sa v prvom rade snažia aby inovatívne podnikanie v Košiciach, ale rovnako tak aj na celom východnom Slovensku nabralo nový rozmer. Aby sa vytvoril nový priestor a ekosystém pre starupy. Zároveň dodávajú, že vďaka pomerne silnému IT zázemiu to nebude až tak zložité. A teda hlavným a prioritným záujmom Eastcubatora je vybudovať úspešné podnikanie čo najviac mladým podnikateľom s globálnymi ambíciami.

Budeme sledovať ako sa tieto ambície podarí pretaviť na realitu. Eastcubatoru želáme mnoho úspechov a spokojných klientov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky