Gramatický poradca

Gramatický poradca
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Máte problém s pravopisom? Dnes vás to už nemusí trápiť. Je tu totiž pero, ktoré myslí za vás a ako náhle urobíte chybu, zavibruje!

V modernej digitálnej dobe stále menej siahame po pere alebo ceruzke a všetko píšeme prevažne na počítači či tablete. Technické výdobytky nám umožňujú spoľahnúť na automatické opravy pravopisných chýb. Avšak, ešte predtým než sa ľudstvo úplne odkloní od používania pera a papiera sa dvom nemeckým vynálezcom zrodil v hlavách vynikajúci nápad. Ide o pero Lernstift, ktoré používateľa vibráciami okamžite upozorní na chybu v písanom slove.

Vibračné pero učí pravopis i krasopis

Pero je naprogramované tak, aby rozpoznalo pohyby, ktoré patria jednotlivým písmenám. Pracuje v dvoch režimoch, ktoré je možné jednoducho prepnúť. Prvý režim je určený predovšetkým pre deti, ktoré sa vďaka nemu naučia správne graficky znázorňovať písmená a teda kontroluje čitateľnosť prípadne správnosť napísaného textu. Zavibruje vždy keď si „bude myslieť“, že píšete „škrabopisom“. Druhý režim je nastavený tak, aby nás pri písaní upozorňoval na gramatické chyby, ktoré v texte spravíme. Pero kontroluje písmená písané za sebou a v prípade, ak zaznamená odchýlku v pravopise, jemne zavibruje. Môžete sa na neho spoľahnúť vďaka senzorom, ktoré sledujú pohyb pera po papieri a napísané slovo porovnávajú s tými, ktoré má uložené v slovníku.

Dá sa teda nastaviť dvomi spôsobmi – buď kontroluje pravopisné (zavibruje raz) a gramatické chyby (zavibruje dva krát), alebo sleduje, či píšete dostatočne úhľadne a čitateľne. Do budúcnosti vývojári plánujú aj aktualizáciu, ktorá umožní kontrolovať gramatiku celej vety. Jeho ďalšou výhodou je, že bez akýchkoľvek problémov funguje pri písaní aj vo vzduchu či na iné predmety než papier.

Pero budúcnosti

Tvar pera bol vhodne navrhnutý najmä pre tréning jeho správneho držania v ruke detí. Cieľovou skupinou, pre ktorú je tento vynález určený, sú teda v prvom rade rodiny s malými deťmi, ale tiež školy. V prípade, ak sa v budúcnosti Lernstift uchytí mohol by byť unikátnym pomocníkom v rámci vyučovania písania na školách.

Pero Lernstift bolo spočiatku nastavené pre korekcie len v dvoch jazykoch – nemčine a angličtine, ale postupne sa spúšťa podpora aj pre ďalších približne 40 svetových jazykov. Jeho veľkou výhodou je aj to, že sa dá pripojiť ku smartfónom alebo počítačom a tak prostredníctvom zabudovaného WIFI modulu nahrať napísané texty on-line.

Šikovný otecko naučí všetky detí písať

Za skonštruovaním pera stoja dvaja Nemci: Falk Wolsky a Daniel Käschmer. Prvotný nápad sa však zrodil v hlave Wolského manželky, ktorá každodenne kontrolovala domáce úlohy ich syna. Ten mal problém s krasopisom a šikovný otecko sa postaral o vynález, ktorý ho vylepšil. Tým pomohol nielen synovi, ale aj ostatným deťom.

Diktáty už nikdy nebudú problém!

Pero sa na trh dostalo v máji 2013 a neustále sa pracuje na jeho ďalšom vývoji. Jeho orientačná cena sa pohybuje okolo 190 dolárov za kus a so sériovou výrobou sa začalo v roku 2014.

Otázkou je, či tento úžasný vynález nepovedie skôr k degenerácii ľudstva. Až raz Lernstift budeme mať všetci, nič nás totiž v tej chvíli nebude nútiť premýšľať a budeme sa spoliehať len na to, že nás pero zakaždým opraví. Dnes je však ešte priskoro zamýšľať sa nad takouto možnosťou a postačí, ak si predstavíme situáciu, ako by sme takéto „zázračné“ pero dokázali prepašovať na diktát zo slovenčiny. To by bola ale bomba!

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Biznis zameraný na deti – 5 úspešných nápadov zo zahraničia

Podnikať sa dá v rôznych oblastiach, avšak biznis cielený na deti asi nikdy nevymizne. Produkty sa totiž nemenia, len inovujú. Sladkosti bez cukru, knižky na mieru alebo bláznivé ponožky. Aj to sú biznis nápady, ktoré dokázali vo svete zarobiť milióny.

Zo školských lavíc priamo k biznisu. Veľtrh podnikateľských talentov ukázal nádejných biznismenov

Počítačová myš dobíjaná solárnym panelom, prístroj pomáhajúci zbaviť sa račkovania či špeciálne viazanie na lyže pri cestovaní. Nápady slovenských študentov môžu plnohodnotne konkurovať biznisom skúsených podnikateľov.

Máte nápad na biznis? Takto si otestujte, či funguje

Asi to poznáte. Zobudíte sa ráno s parádnym nápadom, ktorý určite musí fungovať. Nasleduje hľadanie spôsobov, ako ho uviesť do života. Načo váhať, veď ste predsa čítali, že až trh povie, čo uspeje. Síce to platí, ale dá sa to urobiť aj s menším rizikom finančnej straty. Predtým, než nápad uvediete do života, otestujte ho.

Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...