Spolužiaci z Cambridge vyrobili unikátne palety z papiera

Slovák a Francúz spolu v diplomovej práci skúmali nové možnosti prepravy tovaru. Dnes chcú vyrábať unikátne papierové palety.

Richard Linkesch z Prešovského kraja je dvadsaťštyriročný absolvent jednej z najprestížnejších svetových univerzít. Po štúdiách na Cambridge sa vrátil na Slovensko a  pracuje ako kontrolór v kartonážnej firme. So svojím bývalým univerzitným kolegom Anthonym Wainmanbym by ale radšej začali podnikať s produktom, ktorý podrobne skúmali vo svojej diplomovej práci – s papierovými paletami.

„Cenu skladovania vieme zredukovať o tridsať až štyridsať percent,“ hovorí Richard Linkesch a vzápätí vysvetľuje, ako je takáto vysoká úspora možná. Vyvinuli totiž paletu, ktorá vie ušetriť až 70 percent skladovateľného miesta oproti obyčajným paletám – má totiž odstrániteľné nožičky. Vďaka tejto vlastnosti sa dajú pri preprave paliet ušetriť až dva z troch kamiónov.

Bývalí spolužiaci počas práce na unikátnych paletách premýšľali aj nad ich ďalším využitím. Napríklad do nich plánujú zabudovávať rádiofrekvenčné čipy a váhové či šokové senzory. A aby toho nebolo málo, dvojica myslela aj na dizajn svojho výrobku. Keďže sú z papiera, dajú sa farebne potlačiť, a tak môžu slúžiť aj na reklamné účely a následne ako ďalší zdroj príjmov.

Ak by sa palety Richarda a Anthonyho dostali do výroby, určite by nadchli nejedného ekologického fanúšika. Nielenže neobsahujú žiadne pridané chemikálie, takže sa na nich dajú prepravovať aj potraviny, ale navyše sa po uplynutí doby životnosti dajú aj recyklovať. Ich tvorcovia si myslia, že práve vďaka týmto vlasnostiam tomu môžu byť ideálnym produktom pre spoločnosti so silnou enviromentálnou politikou, akými sú napríklad Unilever alebo IKEA.

Do svojich papierových paliet vkladá dvojica kamarátov veľkú nádej. Aj preto svoj nápad prihlásili do súťaže Podnikateľský nápad roka 2014, v ktorom sa prepracovali finalistov. Nedávno sa im tiež podarilo vyhrať podobnú súťaž v Poľsku a svoj nápad obhajovali už aj vo Valencii. Medzinárodná dvojica má svoje siete rozhodené hádam po celom svete. Plánuje sa zúčastniť aj súťaží v Holandsku, Francúzsku, USA a Kanade. Dôvod je jednoduchý, v súťažiach vidia skvelú príležitosť na akceleráciu ich podnikania.

Na štart svojho biznisu by podľa svojich odhadov potrebovali pol milióna eur. „Peniaze by sme použili na dôkazné testovanie konceptu ako aj následné štrukturálne testovanie prototypov. Ďalšiu čiastku by sme využili na dizajnové práce a nakoniec by sme postavili zariadenie produkujúce tieto palety,“ ozrejmil svoju víziu Richard Linkesch. Keďže palety sú univerzálny artiklom, plánujú nimi zabojovať hneď na svetovom trhu.

Jednou z najväčších výhod ich projektu pri získavaní investora je práve podrobné rozpracovanie nápadu na univerzite. Aj Richard Linkesch považuje štúdium na prestížnej škole za veľkú výhodu, pretože mohol svoju diplomovú prácu spojiť s vlastným biznis plánom. Okrem toho mohol počas školy stážovať v najlepších svetových firmách, akými sú Aston Martin, Jaguar alebo Johnson Controls. „Podpora ktorú sme získali od univerzity bola naozaj skvelá,“ hovorí mladý Slovák.

Aj napriek tomu, že každý zo spoločníkov je z inej krajiny, pri práci si rozumejú. „Myslíme si že sa našimi skúsenosťami a vzdelaním vzájomne dopĺňame. Ja som študoval financie a Anthony mechanické inžinierstvo. Takže on má na starosti technickú a ja business stránku projektu,“ vysvetľuje Richard.

Počas skúmania svojho výrobku zistili, že ich palety z papiera majú rovnakú životnosť, ako palety z mäkkého dreva, čo je pre slovensko-francúzsku dvojicu len ďalšia skvelá správa. Za možnú nevýhodu sa dá považovať hádam iba potreba špeciálneho stroja na skladanie a rozkladanie paliet.

Richard Linkesch tvrdí, že každý mesiac prejde cez Prešovskú kartonážnu firmu, v ktorej pracuje,  niekoľko tisíc kusov drevených paliet. Zaberajú veľa miesta a často spomaľujú prácu. „Keď sme sa na to s Anthonim trocha kritickejsie pozreli, tak sme si povedali, že to zmeníme,“ hovorí sebavedomo Richard Linkesch, ktorý sa so svojim biznisplánom chystá vstúpiť na obrovský, štyridsaťmiliardový svetový trh s platami.

 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?

Darčeky, pozvánky či menovky pre svadobných hostí: originálne nápady podnikateľov

Aby každá svadba bola nezabudnuteľnou pre ženícha, nevestu aj hostí, podnikatelia prichádzajú s rôznymi kreatívnymi nápadmi a produktmi. Čo netradičné ponúkajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky