Spolužiaci z Cambridge vyrobili unikátne palety z papiera

Slovák a Francúz spolu v diplomovej práci skúmali nové možnosti prepravy tovaru. Dnes chcú vyrábať unikátne papierové palety.

Richard Linkesch z Prešovského kraja je dvadsaťštyriročný absolvent jednej z najprestížnejších svetových univerzít. Po štúdiách na Cambridge sa vrátil na Slovensko a  pracuje ako kontrolór v kartonážnej firme. So svojím bývalým univerzitným kolegom Anthonym Wainmanbym by ale radšej začali podnikať s produktom, ktorý podrobne skúmali vo svojej diplomovej práci – s papierovými paletami.

„Cenu skladovania vieme zredukovať o tridsať až štyridsať percent,“ hovorí Richard Linkesch a vzápätí vysvetľuje, ako je takáto vysoká úspora možná. Vyvinuli totiž paletu, ktorá vie ušetriť až 70 percent skladovateľného miesta oproti obyčajným paletám – má totiž odstrániteľné nožičky. Vďaka tejto vlastnosti sa dajú pri preprave paliet ušetriť až dva z troch kamiónov.

Bývalí spolužiaci počas práce na unikátnych paletách premýšľali aj nad ich ďalším využitím. Napríklad do nich plánujú zabudovávať rádiofrekvenčné čipy a váhové či šokové senzory. A aby toho nebolo málo, dvojica myslela aj na dizajn svojho výrobku. Keďže sú z papiera, dajú sa farebne potlačiť, a tak môžu slúžiť aj na reklamné účely a následne ako ďalší zdroj príjmov.

Ak by sa palety Richarda a Anthonyho dostali do výroby, určite by nadchli nejedného ekologického fanúšika. Nielenže neobsahujú žiadne pridané chemikálie, takže sa na nich dajú prepravovať aj potraviny, ale navyše sa po uplynutí doby životnosti dajú aj recyklovať. Ich tvorcovia si myslia, že práve vďaka týmto vlasnostiam tomu môžu byť ideálnym produktom pre spoločnosti so silnou enviromentálnou politikou, akými sú napríklad Unilever alebo IKEA.

Do svojich papierových paliet vkladá dvojica kamarátov veľkú nádej. Aj preto svoj nápad prihlásili do súťaže Podnikateľský nápad roka 2014, v ktorom sa prepracovali finalistov. Nedávno sa im tiež podarilo vyhrať podobnú súťaž v Poľsku a svoj nápad obhajovali už aj vo Valencii. Medzinárodná dvojica má svoje siete rozhodené hádam po celom svete. Plánuje sa zúčastniť aj súťaží v Holandsku, Francúzsku, USA a Kanade. Dôvod je jednoduchý, v súťažiach vidia skvelú príležitosť na akceleráciu ich podnikania.

Na štart svojho biznisu by podľa svojich odhadov potrebovali pol milióna eur. „Peniaze by sme použili na dôkazné testovanie konceptu ako aj následné štrukturálne testovanie prototypov. Ďalšiu čiastku by sme využili na dizajnové práce a nakoniec by sme postavili zariadenie produkujúce tieto palety,“ ozrejmil svoju víziu Richard Linkesch. Keďže palety sú univerzálny artiklom, plánujú nimi zabojovať hneď na svetovom trhu.

Jednou z najväčších výhod ich projektu pri získavaní investora je práve podrobné rozpracovanie nápadu na univerzite. Aj Richard Linkesch považuje štúdium na prestížnej škole za veľkú výhodu, pretože mohol svoju diplomovú prácu spojiť s vlastným biznis plánom. Okrem toho mohol počas školy stážovať v najlepších svetových firmách, akými sú Aston Martin, Jaguar alebo Johnson Controls. „Podpora ktorú sme získali od univerzity bola naozaj skvelá,“ hovorí mladý Slovák.

Aj napriek tomu, že každý zo spoločníkov je z inej krajiny, pri práci si rozumejú. „Myslíme si že sa našimi skúsenosťami a vzdelaním vzájomne dopĺňame. Ja som študoval financie a Anthony mechanické inžinierstvo. Takže on má na starosti technickú a ja business stránku projektu,“ vysvetľuje Richard.

Počas skúmania svojho výrobku zistili, že ich palety z papiera majú rovnakú životnosť, ako palety z mäkkého dreva, čo je pre slovensko-francúzsku dvojicu len ďalšia skvelá správa. Za možnú nevýhodu sa dá považovať hádam iba potreba špeciálneho stroja na skladanie a rozkladanie paliet.

Richard Linkesch tvrdí, že každý mesiac prejde cez Prešovskú kartonážnu firmu, v ktorej pracuje,  niekoľko tisíc kusov drevených paliet. Zaberajú veľa miesta a často spomaľujú prácu. „Keď sme sa na to s Anthonim trocha kritickejsie pozreli, tak sme si povedali, že to zmeníme,“ hovorí sebavedomo Richard Linkesch, ktorý sa so svojim biznisplánom chystá vstúpiť na obrovský, štyridsaťmiliardový svetový trh s platami.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky