Odvetvia s najväčším rastom ziskov v roku 2013

Predstavíme vám štyri odvetvia s najväčším rastom v roku 2013. Takže ak ešte stále hľadáte oblasť, v ktorej by ste chceli podnikať, ponúkame vám malú inšpiráciu.

Ekologické investície

Čoraz viac firiem sa snaží dbať na ochranu životného prostredia a to rôznymi formami a spôsobmi. Mnoho firiem sa orientuje na využívanie alternatívnych zdrojov energií, čo im pomáha výrazne znížiť výrobné náklady, a preto sa práve alternatívne zdroje energie stali vhodnou príležitosťou pre podnikanie. Pre ilustráciu, hovoríme napríklad o využívaní solárnej energie a využívaní slnečných kolektorov, ktoré sú čoraz častejšie montované už aj na Slovensku.

Inou cestou ekologického podnikania sa vydala úspešná spoločnosť predávajúca kávu – Starbucks. Pre ňu sa v oblasti ekológie stala prioritou recyklácia, ale aj budovanie ekologickejších predajní. Firme Starbucks sa podarilo zvýšiť svoj zisk o 34% práve vďaka zavádzaniu ekologických prvkov do svojej firemnej politiky.

Dôvodom úspešného zavádzania ekologických materiálov a celkovo ekológie je rastúci dopyt po takýchto produktoch. Ako správny podnikateľ by ste mali vedie reagovať na aktuálny dopyt, a tým si zabezpečiť rýchly a úspešný rast firmy. Zavádzaním ekologických princípov do podnikania by ste sa mali začať venovať už dnes, pretože otázka udržateľného životného prostredia je v súčasnosti veľmi aktuálna,

Kozmetický priemysel

Ľudia sa vždy starali o svoj výzor a v tejto dobe to platí dvojnásobne. Kozmetický priemysel bude vždy hnacím motorom celej odvetvovej štruktúry, pretože dopyt po ňom neustále rastie. Prečo však v tomto odvetví hovoríme o raste obratu? V dnešnej dobe, kedy je naša Zem poškodená do takej miery, že to môže byť pre ľudí nebezpečné, sa všetci viac zaujímame o kozmetiku, ktorá nás dokáže chrániť pred vznikom závažných chorôb. Či už ide o ochranu pred škodlivým UV žiarením alebo jednoducho o každodennú úpravu, ktorá je rannou rutinou nejednej ženy. Kozmetický priemysel je takisto vhodným miestom pre investície, pretože ženy budú mať vždy pocit, že je na nich čo zlepšovať.

Nemecká spoločnosť Baiersdorf, známa výrobou krémov Nivea ohlásila rast hrubých tržieb v roku 2013 o 7,2%. Za úspechom tejto spoločnosti stojí najmä expanzia do krajín Ázie a Latinskej Ameriky, pretože nasýtený európsky trh už nevykazoval vysoký rast dopytu, a tým pádom ani spotreby. Spoločnosť Nivea stavila na posilnenie značky, vytváranie nových produktov a najmä na rozširovanie trhu.

Moderná technika pre mladých

Hádam každé druhé dieťa je majiteľom smartfónu a tablet sa stal povinnou výbavou nielen na cesty, ale aj do školy. Takéto exkluzívne vymoženosti sú lákadlom nielen mladých, ale aj dospelých. Otvoriť si malú predajňu alebo internetový obchod s technikou a najmä vždy ako prvý priniesť na trh nové trendy sa naozaj oplatí. Aspoň minulý rok to tak platilo. Predaj elektrotechniky zabezpečil rast ziskovosti tomuto priemyslu. Nie sú to veci raz použiteľné a aj nimi sa raz trh presýti, ale ak chcete využiť šancu, teraz je ten správny čas.

Juhokórejský gigant Samsung takisto hlási úspech v raste tržieb o 14 % a zisku o 27%. Spoločnosť Samsung stavila na inovácie a predaj nových produktov lákavých nielen pre mladých ľudí. Jej telefóny sa stali populárnymi nielen kvôli aplikáciám a službám, ktoré ponúkajú, ale najmä vďaka prijateľnej cene. Na druhej strane tiež populárny Apple, ktorého produkty sú výraznejšie drahšie v roku 2013 nerástol, stagnoval a dokonca hlásil niekoľkopercentný pokles tržieb. Ľuďom záleží na cene, a tá vie byť niekedy rozhodujúcou.

Článok pokračuje pod reklamou

Informačné technológie

Odvetvie, ktoré nemôžeme opomenúť, pretože tento sektor rastie v 21. storočí mimoriadne rýchlo. Nehovoríme len o aplikáciách, rôznych hrách, ktoré ovládajú každé jedno dieťa na svete. Dôležitou súčasťou počítačov je aj ich ochrana, a preto sú antivírusové programy základnou potrebou a súčasťou pre každý jeden počítač, tablet či dokonca mobilný telefón. Na záver sme vybrali ako príklad dobre prosperujúcich odvetví práve IT kvôli tomu, že v tomto odvetví vyniká aj Slovensko. Softvérová spoločnosť Eset je celosvetovo uznávanou a vyhľadávanou kvôli jej kvalitným produktom. V minulom roku jej zisky až tak nerástli, preto ako príklad uvádzame firmu zo zahraničia, ktorej sa podarilo zvýšiť obrat vďaka úspešným inováciám a najmä dobrému marketingu.

Asi najznámejšia sociálna sieť Facebook si za roky svojej existencie získala väčšinu mladých aj dospelých ľudí na celej zemeguli. Spoločnosť Facebook ohlásila trojnásobný rast ziskov v roku 2013 oproti minulému roku, čo predstavovalo rast tržieb o 71%. Za úspechom tejto firmy stojí najmä dobre mierený marketing, ktorý splnil svoju úlohu, nakoľko prilákal nových užívateľov, ktorý sa pravidelne prihlasujú na svoje novovytvorené účty. Facebook navyše svojim užívateľom stále prináša novinky v zlepšovaní ich profilov, a tak prispieva k lepšej komunikácii a nadväzovaniu nových vzťahov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zákazková výroba a zákazka – čo to je a ako ich sledovať

Zákazková výroba je častá napríklad v stavebníctve a je potrebné viesť o nej dôslednú evidenciu. Sledovanie zákaziek je však dôležité aj pre zvýšenie efektivity či ziskovosti. Ako na to?

Ako zdaniť podiely na zisku (dividendy)

Práve teraz je pre mnohé firmy aktuálne obdobie z hľadiska vyplácania podielov na zisku. Dôležité je poznať nielen to, ako ich správne zdaniť, ale aj to, či ich firma vôbec môže vyplatiť.

Ako hospodárili malé firmy na Slovensku v roku 2014

Aké ekonomické výsledky dosiahli malé slovenské firmy za rok 2014? Ako sa zmenila ekonomická situácia malých firiem z roku 2013 na rok 2014?

7 tipov pre maloobchodníkov ako zvýšiť svoj zisk

Kým veľkoobchodné reťazce sa často pasujú s problémom zberu dostupných dát z rôznych oblastí, maloobchodníci zvyčajne nevedia, aké všetky ukazovatele sa v maloobchodných prevádzkach dajú sledovať. A pritom tieto informácie sú kľúčom k zvyšovaniu ziskovosti prevádzok.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky