Význam farieb v marketingu

Pri výbere loga pre firmu či úprave internetovej stránky je potrebný správny výber farieb, pretože majú v marketingu svoj význam, a tým dokážu ovplyvniť vnímanie ľudí.

Prečo sa farbám prikladá taký veľký význam?

Na túto otázku nám odpovie týchto pár zaujímavých faktov uvedených na internetovom portáli attwooddigital.com 92,6 % ľudí si pri nákupoch všíma najprv vizuálnu stránku a pripisuje jej značnú dôležitosť

  • Vďaka farebnosti si značky a logá všímame o 80% lepšie a najmä podrobnejšie
  • Viac si všímame reklamy, v ktorých je použitá pestrá škála farieb
  • Využívanie farieb posilňuje našu pohotovosť v čítaní o 40%
  • Symbolika farieb nám napomáha k zlepšeniu porozumenia o 73%

Najpoužívanejšie farby a ich konkrétny význam

  1. Červená

Červená farba symbolizuje akciu, dobrodružstvo, oheň, hnev, rebéliu.

Touto farbou by ste vlastne nemali nič pokaziť, pretože patrí medzi dve najobľúbenejšie farby všetkých ľudí. Táto skutočnosť je ľahko vysvetliteľná: ak si všimnete, červená patrí medzi najpoužívanejšie farby na vlajkách jednotlivých štátov. Napokon, aj my Slováci sme sšasti červení. Až 77% národných vlajok obsahuje červenú farbu. Medzinárodne je táto farba používaná ako stopka, nielen na semafóroch.

Túto farbu je vhodné využiť na propagáciu výrobkov, ktoré predstavujú akciu. Takisto vzbudzuje apetít a vyvoláva hlad, takže svoje uplatnenie nájde aj v potravinárskom priemysle. Populárny McDonald´s a na západe viac preferovaný Burger King či KFC, tieto všetky fastfoody obsahujú červenú a zjavne sa im na ňu oplatilo staviť.

Článok pokračuje pod reklamou
  1. Žltá

Žltá farba je farba radosti. Symbolizuje šťastie, optimizmus, slnko, kreativitu, zábavu.

Žltá je takisto ozdobou semafórov a predstavuje pripravenosť. Je to farba, ktorá dokáže prilákať pozornosť viac ako ktorákoľvek iná. S touto farbou je potrebné zaobchádzať opatrne, pretože aj napriek jej kladne znejúcim symbolom môže byť pre masu ľudí nevhodná.

Žltá v kombinácii s oranžovou je farba detí. Ak sa orientujete sa výrobky zamerané práve na túto oblasť zákazníkov, neváhajte použiť žlté motívy. Obľúbené žlté postavičky Simpsonovci si svoju popularitu udržujú už roky a možno je to vďaka ich farbe. V rozprávkovom svete na túto farbu stavili aj Mimoňovia z rozprávky Ja zloduch či logo rozprávky Toy Story. V hračkárskom priemysle si žltú do svojho loga zvolilo aj All Toys.

  1. Zelená

Zelená predstavuje rast, znovuzrodenie, revitalizáciu, sviežosť, plodnosť.

Zelená je najčastejšie spájaná s prírodou a životným prostredím. Ako celosvetovo uznávaná je farbou štartu na semafóroch. Preto ak rozbiehate nový biznis, neváhajte zvoliť túto farbu začiatku a nádeje. Ak sa špecializujete na akýkoľvek druh tovaru, ktorý má dočinenia s ochranou prírody, zelená je vaša. Na túto farbu stavili svetoznáme firmy ako Starbucks aj Greentree.

  1. Modrá

Na záver najobľúbenejšia farba, ktorá si u ľudí získala číslo 1. Symbolizuje dôstojnosť, inteligenciu, pokoj, dôveru, čistotu a bezpečnosť.

Ďalšia zo série vlajkových farieb. Až 53% vlajok sveta tvorí modrá farba. Ak si zvolíte modrú, nemôžete nič pokaziť. Kníhkupectvá Panta Rhei si túto farbu vybrali a zvolili si správne. Banky si často do svojho loga volia modrú farbu, aby navodzovali pocit bezpečia pre vaše úspory. Ak teda chcete vyvolať u ľudí rovnaké pocity, zafarbite svoje logo modrou. K tejto farbe sa dajú ľahko doladiť ostatné, takže to pre vás nebude problém.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Michelinská hviezda nie je jediné ocenenie, ktoré môže reštaurácia získať

Prestíž gastro prevádzkam zabezpečí aj Bib Gourmand či Green Star. O čo ide a aké sú kritériá hodnotenia pri jednotlivých michelinovských oceneniach?

Patrí Slovensko na gastronomickú mapu Michelin Guide?

Zaradenie do sprievodcu môže mať prínos pre náš cestovný ruch aj ekonomiku. Od čoho spolupráca s Michelinom závisí, aký význam by mala pre neocenené prevádzky a čo môže Slovensko ponúknuť?

Marketingová stratégia firmy: prečo je dôležitá a ako ju definovať?

Dôležité je stanoviť si „SMART“ ciele či zistiť jedinečný predajný argument (USP). Čo to znamená a ďalšie tipy, ako na marketingovú stratégiu pri rozbiehaní biznisu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky