Wayra – brána do sveta podnikania pre nové start-upy

Aké startupy uspeli v druhom ročníku náboru do pražskej Wayra akadémie?

Iniciatívu Wayra, zaoberajúcu sa podporou start-upov, ktoré vznikli na základe inovatívnych projektov, sme vám už predstavili. Je to celosvetová príležitosť pre talenty, ktorá sa koná v jednotlivých mestách. Tento rok sa konalo druhé kolo pražskej Wayra akadémie, ktoré opäť prinieslo množstvo inovatívnych projektov z krajín strednej a východnej Európy. Bolo vybratých deväť, z ktorých tri - OrderLord, Staffino a Lingout – majú svoj pôvod na Slovensku a zvyšných šesť - UpTaxi, Telmedicin, GeoSense, Ingen, Daty a Audiotrip – pochádzajú z Česka, Poľska a Bulharska. Tento ročník sa hľadali projekty z oblasti digitálnych technológií. Prihlásiť sa bolo možné do konca februára a samotný akcelerátor začal v marci.

Pražská Wayra – príležitosť pre talenty strednej a východnej Európy

Pražský akcelerátor Wayra pomáha mladým inovatívnym podnikateľom z krajín strednej a východnej Európy s uplatnením sa na trhu. Stačí jeden nápad a Wayra vám poskytne potrebné technológie, odbornú pomoc a zabezpečí potrebné financovanie vášho projektu. Je to veľká príležitosť pre začínajúcich a inovatívnych podnikateľov, ktorí sa stávajú partnerom významnej telekomunikačnej skupiny, prostredníctvom ktorej môžu tiež získať prístup k veľkému množstvu nových klientov. Tí, ktorí sa zapojili určite neľutujú.

OrderLord – bezchybný rozvoz jedla

Mladí slovenskí podnikatelia sa rozhodli pomôcť všetkým majiteľom reštaurácií, ktorí ponúkajú rozvoz jedla. Idea vzniku takejto aplikácie sa zrodila kvôli faktu, že je denne registrovaných viac než 20 miliónov objednávok jedla z milióna rôznych reštaurácií na celom svete. Proces online objednávok je zložitý – od prijatia samotnej objednávky cez prípravu zásielky, kontrolu nad jej prepravou a samotné vybavenie rozvozu. Program OrderLord pomáha majiteľom zabezpečiť plnú kontrolu nad všetkými fázami, z ktorých objednávka pozostáva. Cieľom aplikácie je najmä  skrátenie času dovozu a zvýšenie efektivity. Každý môže sledovať stav objednávky a na základe špeciálneho programu nájsť najrýchlejšiu možnú cestu, ktorou sa ku klientovi dostane.

UpTaxi – prepojenie taxikárov po celom svete

Spoločnosť UpTaxi sa rozhodla svojou inováciou prispieť k zlepšeniu ďalšieho problému, ktorý trápi taxikárov. Ich aplikácia pomôže tisíckam z nich, pretože ich ušetrí od poplatkov, ktoré by museli platiť dispečerom a samotná aplikácia od UpTaxi im poskytne rovnaké prvky zadarmo. Ako klient si takýmto spôsobom môžete overiť spoľahlivosť jednotlivých taxikárov od ostatných užívateľov. Taxíky sú vybavené  iPadmi prehrávajúcimi reklamy spárované so zľavovými kupónmi, ktoré si môžu cestujúci vymeniť u konkrétnych obchodníkov. Okrem toho takýmto spôsobom môžu taxikári predávať vstupenky na koncert, losy a ďalšie online lístky. Prostredníctvom tejto aplikácie môžu taxikári prijímať aj karty. Jazda na "taxi app" vlnu znamená snahu o distribúciu zaujímavej aplikácie pre cestujúcich a vodiča, úplne zadarmo pre obe strany a cesta taxíkom sa stáva zaujímavejšou. Víziou UpTaxi je prepojenie viac než stotisíc taxikárov v Európe. Aj na Slovensku sa realizuje podobný projekt, ktorý spája taxikárov najväčších miest. Ako zákazník tak máte všetky taxíky pod palcom v reálnom čase. Sami vidíte, ktorý z nich je vám najbližšie dostupný.

Telmedicin – keď príde lekár priamo k vám

Ďalší z vybraných start-upov  má svoj pôvod v Poľsku. Ide o zlepšenie prístupu pacientov ku osobnej (face-to-face) konzultácii s  lekárom aj špecialistom kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí ak sa zaregistrujete na  stránke a následne vykonáte test videokonzultácie, na základe ktorého overíte svoje pripojenie. S daným lekárom si dohodnete termín, kedy sa vám bude môcť naplno venovať. Následne v daný termín prebehne videokonzultácia a vy nemusíte nikam chodiť. Takto máte zabezpečené, že  sa vám lekárskej pozornosti dostane aj vo večerných hodinách, ak cez deň nestíhate a ušetrí vám to náklady a najmä čas na cestu za špecialistami, pretože ich takto budete mať hneď doma.

Staffino – všetko o vašich zamestnancoch

Ako správne ohodnotiť svojich zamestnancov? Nie pre každého zamestnávateľa je to jednoduché. V akcelerátore Wayra rastie start-up, ktorý vám túto prácu uľahčí. Predstavujeme vám Staffino, aplikáciu, ktorá vám zozbiera všetky názory a pripomienky na váš personál bez toho, aby ste museli robiť osobný prieskum a pýtať sa ľudí na názor, napríklad počas nejakej akcie, kde si personál chcete otestovať. Stačí ak zaregistrujete miesto konania do celého systému, stiahnete aplikáciu a vytvoríte profil pre vašich zamestnancov. Klienti si prostredníctvom iPhonu aplikáciu stiahnu a vy sa hneď dozviete to, čo potrebujete. Môžu sa vyjadriť buď kladne, alebo záporne, povedať, čo im na personáli vadilo a s čím boli spokojní. Klientom môžete odpovedať, aby videli, že si ich reakciu vážite. Na základe všetkých hodnotení potom môžete ľahko zistiť, ktorý člen vášho tímu získal najlepšie ohodnotenie.

GeoSense – Zmeriame to za vás!

Česká spoločnosť sa rozhodla zmapovať to, čo kartografi nedokázali, a tým poskytnúť komplexné portfólio služieb a produktov v oblasti manažmentu priestorových dát.  Ak by ste mali problém s rozmiestnením budov na svojom pozemku, môžete sa obrátiť na dvoch sympatických pánov z Českej republiky, ktorí vám radi pomôžu. Takisto ponúkajú svoje služby mestským samosprávam, ktoré tak získajú prehľad a informácie o územných a regulačných plánoch, inžinierskych sieťach a technickej infraštruktúre, turistických mapách či bodoch záujmu. GeoSense patrí medzi najrýchlejšie rastúce mladé technologické firmy v Českej republike a ich cieľom sú najmä nové inovácie.

Článok pokračuje pod reklamou

Lingout – jednoduchší svet pre vývojárov aplikácií

Mladí Slováci prispeli k zlepšeniu tvorby jazykových mutácií pre developerov mobilných aplikácií. Počas vývoja aplikácie je bežné, že sa mení nielen jej základná verzia, ale je potrebné neustále aktualizovať aj jazykové mutácie. Lingout je nástroj, ktorý vo výraznej miere zjednodušuje tento proces a urýchľuje preklad mobilných aplikácií do iných jazykov.

Ingen.IO – koniec nečitateľným textom

Dvaja bulharskí mladíci uspeli s API servisom, ktorý dokáže vytvoriť kontext a odkryť  skryté informácie z textu. Napriek technologickému pokroku v dnešnej dobe nedokázala žiadna služba získať informácie z neštruktúrovaného textu. Ingen.IO dokáže napodobniť neurologické procesy ľudského mozgu pri analýze takéhoto textu. Z vytvoreného kontextu tak môžete získať názvy firiem, mená osôb či produktov napriek tomu, že nie sú priamo spomenuté, ale sú súčasťou širšieho rozprávania.

Daty – všetky potrebné informácie pokope

Ďalšou úspešnou českou spoločnosťou, ktorej sa podarilo uspieť v roku 2014 v programe Wayra je Daty. Spoločnosť vymyslela produkt pre všetkých podnikateľov, ktorí nestíhajú sledovať konkurenciu a nestíhajú vnímať každú zmenu okolo seba. Aplikácia  vás zaregistruje podľa mailu alebo aktivít na ňom a takto bude môcť upravovať informácie o vás, vašej firme, ale aj o konkurenčných firmách. Ľahko sa takto dozviete o tom, ako sa komu darí, kto kedy krachol bez toho, aby ste sa museli niekoho pýtať. Cieľom Adama Kurzoka bolo vytvoriť prepojenú sieť spoločností, o ktorých sa tak v prípade záujmu o spoluprácu môžete dozvedieť všetky potrebné, no najmä aktuálne veci.

AudioTrip – výlety nikdy neboli lepšie

Pre cestovateľov tu nakoniec máme aplikáciu, ktorá vás lokalizuje a vyhľadá pre vás najlepšie možné trasy a tipy na výlet v okolí a ponúkne vám aj zoznam pamiatok, ktoré by ste v danom okolí mali navštíviť. Tento hlasový sprievodca vám všetko vysvetlí a vy si môžete vychutnávať cestovanie jednoducho bez dlhej prípravy a sedenia nad mapami. Takto chce spoločnosť bojovať proti plytvaniu papierom na tlačených sprievodcoch. Je to aj praktickejšie, pretože si môžete nastaviť jazyk akýkoľvek chcete, takže vám postačí jeden sprievodca pre všetky oblasti.  AudioTrip vás posprevádza celým svetom, všetko si len vopred nastavíte podľa zvolenej ponuky.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Deň súkromného podnikania oslávilo viac než tritisíc podnikateľov

Viac než 3000 podnikateľov z celého Slovenska sa 8. októbra zapojilo do Dňa súkromného podnikania. Predstavuje to najvyšší počet zo všetkých ročníkov, ktoré sa doteraz konali. Akciu opäť zastrešil veľkoobchod METRO.

Dotácie na elektromobily a iné automobily s alternatívnym pohonom 2019

Od 1. novembra 2019 budú môcť občania aj podnikatelia získať pomerne vysokú dotáciu na kúpu nového motorového vozidla s pohonom na alternatívne palivo.

Standup komik Szatmary zvažuje kariéru podnikateľa - presvedčte sa, ako mu to ide

Známy stand-up komik Michael Szatmary je súčasťou tohtoročnej kampane na podporu osláv Dňa súkromného podnikania (DSP), ktorý sa tento rok koná 8. októbra.

Pridajte sa ku stovkám podnikateľov a oslávte Deň súkromného podnikania aj tento rok

Takmer 400 podnikateľov sa už prihlásilo a ďalší rýchlo pribúdajú. Taká je súčasná bilancia Dňa súkromného podnikania, ktorý sa uskutoční 8. októbra 2019, na celom Slovensku. Spoločnosť METRO tak prostredníctvom iniciatívy každý rok prináša zákazníkom unikátne prekvapenia a podnikateľom nových klientov.
Videonávod na zápis konečného užívateľa výhod

Ako zvládnete zápis svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky