Dizajn internetových stránok pre mužov a ženy

Nejedna štúdia sa zaoberala vplyvom dizajnu webových stránok na jednotlivých návštevníkov. Bolo dokázané, že rozdielne vnímajú úpravu a farby muži a rozdielne ženy.

Ženy majú radšej svetlejšie farby, u mužov sa nebojte tmavších odtieňov

Ak chcete preraziť u žien a chcete, aby si práve ony rozklikli vašu webovú stránku, mali by ste použiť farby: modrú, fialovú a zelenú. Vo všeobecnosti majú ženy radšej svetlejšie farby.

Naopak, ak chcete uspieť u mužskej populácie vsaďte na: modrú, zelenú a čiernu. U mužov sa nebojte ladiť svoje internetové stránky do tmavších odtieňov. Touto voľbou totižto môžete len získať ich pozornosť.

U obidvoch pohlaví sa objavila modrá farba, ktorá je celosvetovo obľúbenou a možno aj to je dôvodom, prečo sú všetky hyperlinky práve modré. Táto farba pozitívne pôsobí na všetkých a v nikom zrejme nevyvoláva rušivé momenty.

Oranžovej sa vyhýbajte

Každá farba v nás vyvoláva nejaké dojmy. Na podporu vašej firmy prostredníctvom webovej stránky by ste mali použitie tie, ktoré dokážu osloviť ľudí najviac. Nie všetky totižto vyvolávajú v človeku pozornosť.

Mužská populácia spoločne s tou ženskou sa zhodli na jednej farbe, ktorú by ste však určite použiť nemali. Ak si teda nechcete odplašiť ani mužského návštevníka či ženskú časť internetových surfistiek, nepoužívajte oranžovú farbu. Klienti, ktorí natrafia na webovú stránku, z ktorej sa ozýva prudko ladený oranžový dizajn tvrdia, že to na nich pôsobí lacno. A tak v snahe vyhnúť sa tejto nepríjemnosti stavte radšej na inú farbu než je oranžová. Každá iná je dobrá, len oranžová nie. Takto to aspoň tvrdí fotograf a dizajnér Joe Hallock vo svojej štúdií z roku 2003.

Svetlá alebo tmavá

Doktorky Anya Hurlbert a Yazhu Ling pokusom zistili, že ženy sa skôr prikláňajú k spektru červených farieb, čo zahŕňa aj odtiene ružovej. Test spočíval v tom, že opýtaní si mali vybrať z dvoch spektier farieb. Prvé bolo červeno –zelené a druhé modro – žlté. Z každého spektra bol náhodne vybraný jeden odtieň farby a medzi nimi si mali návštevníci stránky vybrať. Prirodzene, u oboch pohlaví opäť zvíťazila neutrálna modrá farba.

Z tohto testu vzišlo zistenie, že ženy vo všeobecnosti preferujú svetlejšie alebo jemnejšie odtiene. Na druhej strane, mužom nevadí ani čierna a tmavé, nevýrazné farby. To znamená, že muži viac preferujú tzv. shadows – farby, do ktorých je akoby pridaná čierna, a tým sa stáva farba tmavšou. Ženám sú viac blízke tzv. tints – teda farby s pridanou bielou, vytvárajúcou svetlejší tón.

Nešpekulujte s farebnými názvami

Základné pravidlo, ktoré platí vždy. Ak chcete svojou internetovou stránkou prilákať práve mužské oko, nestavte na žiadnu slivkovú, azúrovú a už vôbec nie na cyklamenovú. Pre mužov platia len farby fialová, modrá a ružová. Nechceme tým naznačiť, že muži nie sú kreatívni. Musíte ich motivovať jednoduchosťou a presnosťou. To je to, čo ich naozaj osloví a povedia si, že ste seriózny podnikateľ, pretože si svoj web viete rozumne zriadiť. Na druhej strane, ženy určite prilákate rôzne namiešanými farbami. Takže ak napríklad na vašej stránke ponúkate dámske parfémy, nebojte sa hodiť dizajn do odtieňov levanduľovej a jemnej marhuľovej, pretože takto si podvedome ženy parfémy hneď objednajú u vás, nakoľko im tieto farby budú evokovať peknú vôňu.

Teória v praxi

Medzi najnavštevovanejšie stránky celosvetovo patria sociálne siete ako Facebook, ale svojou popularitou nezaostáva ani prehrávač hudby Youtube. Tieto webové stránky lákajú rovnako mužov aj ženy. Youtube si svoje logo a celý dizajn stránky zvolil v najvhodnejšej kombinácií červeno-čiernej, ktorá dokazuje výsledky testu vyššie spomínaných doktoriek. Ženy láka červená a mužov tmavá čierna farba. Facebook zasa stavil na najobľúbenejšiu modrú, ktorá láka obe pohlavia.

Konkretizáciu rozvedieme na jednom z najnavštevovanejších slovenských portálov Azet.sk, ktorý ponúka viaceré rubriky. Samotná časť aktuality.sk, ktorá by mala zaujať všetkých návštevníkov je červeno-čierna, takže tu platí to isté pravidlo ako pri Youtube. Sekcia portálu Azet.sk – Diva.sk – jednoznačne ženská záležitosť, disponuje fialovou farbou a zjavne sa jej darí, keďže patrí medzi najnavštevovanejšie stránky, ktoré si ženy po spustení internetu otvoria. Takisto Najmama.sk, ktorá obsahuje rady a tipy pre mamičky stavila na kombináciu jemnej fialovej a zelenej farby – farby pre ženy. Keď si rozkliknete rubriku šport, oslní vás čierna v kombinácii s modrými a zelenými prvkami a v sekcii automoto.sk takisto rezonuje čierna farba so zelenými prvkami, dizajn šitý priamo pre mužské oko. Takže nepodceňte vzhľad a farebný podtón vašej internetovej stránky, pretože ten môže takisto ovplyvniť dĺžku zotrvania návštevníkov na vašom webe.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Informačné povinnosti e-shopu

Čo musí obsahovať webová stránka online obchodu a na aké informácie nezabudnúť v prípade obchodných podmienok či reklamačného poriadku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Zápis do RPVS: vydavatelia publikácií a prevádzkovatelia webov

Vydavatelia periodických publikácií a prevádzkovatelia spravodajských webov sa musia zapísať do Registra partnerov verejného sektora. Koho sa to (ne)týka a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky