Sai Rámakrišna Karuturi – indický kráľ kvetín

Zamysleli ste sa niekedy, odkiaľ pochádza ruža, ktorú ste kúpili, aby ste niekomu spravili radosť? Alebo nad tým, akej firme ste jej kúpou pomohli zvýšiť tržby?

Už dávno nie holandské kvety

Kvety, ktoré v Európe kupujeme, už dávno nepochádzajú len z Holandska. Producenti rezaných kvetov sa dnes vo veľkej miere hlásia z krajín akými sú Čína, Afrika a India. Pri poslednej spomínanej zostaneme, pretože práve odtiaľ pochádza najväčší producent rezaných kvetov na svete. Sai Rámakrišna Karuturi začínal s malou firmou, ktorú založil v roku 1994. Vtedy dvadsaťosemročný mladý podnikateľ možno ani netušil, akú úspešnú firmu buduje. Snaha sa mu vyplatila, pretože dnes sa môže pochváliť najväčším podnikom s kvetmi na celom svete. Idea založenia obchodu s kvetmi je pritom priam idylická. Sám chcel svojej žene kúpiť kvet na Valentína, ale v Bangalúre už žiaden nedostal. Preto sa rozhodol vziať biznis s rezanými ružami do vlastných rúk, aby sa niečo podobné už žiadnemu chlapovi nestalo.

Export, export a ešte raz export

Sai Rámakrišna založil firmu Karuturi Global Ltd, ktorá bola od začiatku zameraná na vývoz. Postupne začala exportovať do väčšieho počtu krajín, až sa rozrástla po celom svete. Celý biznis model zahŕňa pestovanie na plantážach, distribúciu, a to všetko pod vedením zelenej ekologickej vlny, ktorá tejto spoločnosti umožňuje pýšiť sa titulom producent rezaných kvetov s najnižšími nákladmi. Takmer celá produkcia je exportovaná na trhy s vysokou pridanou hodnotou akými sú Holandsko, Nemecko cez Singapur až po Austráliu. Najväčším importérom sú Spojené štáty americké. Snahu o expanziu spoločnosti predstavuje boj o pôdu v Etiópii, ktorá by umožnila sadiť viac kvetov, a tým aj viac distribuovať.

Misia je jasná – pokryť celý trh

Spoločnosť sa riadi heslom: „Ukázať sa ako integrovaná spoločnosť obsluhujúca svetový trh bezkonkurenčnými produktmi, nákladmi a kvalitou.“ Kľúčovou stratégiou je expanzia s najnižšími možnými nákladmi do krajín celého sveta a začlenenie sa medzi lídrov na trhu. Spoločnosť si zakladá na potenciály pokryť stále rastúci dopyt na svetových trhoch. V priebehu rokov boli schopní identifikovať a získať zdroje, akými sú pozemky a práca v relatívne ekonomickej cene, a tým zvýšiť hodnotu pre akcionárov. Spoločnosť sa takisto riadi politikou transparentnej, čestnej a maximálnej komunikácie so spoločníkmi a investormi. Cieľom je stať sa ozajstnou nadnárodnou indickou spoločnosťou v oblasti kvetinového priemyslu.

Indický kvetinár s africkými kvetmi

Snaha o expanziu do Etiópie by len rozšírila rady africkej pôdy, na ktorej sa ruže už pestujú. Práve pôda v Afrike je najviac využívaná na pestovanie kvetov. Aj keď by si človek pomyslel, že na tomto suchom kontinente je takéto podnikanie nemožné, opak často býva pravdou. Kvetinové záhony zaberajú 239 hektárov tej najlepšej africkej pôdy, ktorá je dostatočne zabezpečená zavlažovaním. Práve tu nastáva sporná otázka. Mnohí sú za to, aby sa na takejto pôde pestovalo radšej obilie pre obyvateľov, než kvety. Vedenie spoločnosti s takýmito vyjadreniami nesúhlasí, práve naopak, hlási sa k pomoci pri poľnohospodárskej produkcii v Afrike. Prostredníctvom tohto podniku, sa snažia predstaviť state-of-the-art technológie, ktoré pomáhajú poľnohospodárom zvýšiť produktivitu vo vnútrozemských údoliach, pri zachovaní životného prostredia a rozmanitosti. Spoločnosť Karuturi Global Ltd sa snaží pomáhať aj miestnym pestovateľom kukurice, ktorá je treťou najdôležitejšou obilninou pestovanou v Afrike a vyvážanou do celého sveta.

Nielen ekologicky, aj sociálne zameraný

Na úspešnú kvetinovú spoločnosť často padajú obvinenia neprajníkov a ochrancov ľudských práv, ktorí tvrdia, že zamestnanci pracujú v nevyhovujúcich podmienkach. Vedenie spoločnosti takéto obvinenia odmieta, pretože už dlho sa snaží pomáhať ľuďom aj v sociálnej oblasti. Spoločnosť Karuturi Global sa zaviazala k pozdvihnutiu a prosperite obcí najmä v Afrike. Okrem priamych pracovných príležitostí vytvára vzdelávacie, športové a zdravotnícke zariadenia pre miestne obyvateľstvo a podporuje ich účasť v niekoľkých rozvojových programoch. V Etiópii uskutočnila niekoľko dobročinných misií akými boli napríklad príspevok na pitnú vodu, zabezpečenie obeda pre 100 chudobných každú nedeľu. V Keni šlo o zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, a to nielen zamestnancom spoločnosti, zabezpečenie stravy obetiam sucha, zabezpečenie infraštruktúry pre miestnu políciu a mnoho ďalších. Podnikateľ Sai Rámakrišna Karuturi je nielen majiteľom najúspešnejšej svetovej spoločnosti pestujúcej a distribuujúcej kvety, ale aj človekom s veľkým srdcom. Možno práve vďaka tomu sa jeho spoločnosti darí udržiavať vysoký obrat a postavenie na trhu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Inovatívny nápad z dielne SPANNER SK- dezinfekčné brány môžu pomôcť mnohým firmám

Ešte donedávna vyrábali na zákazku zvárané a montované zariadenia. Kvôli koronakríze sústredili svoju pozornosť na vlastnú výrobu a za pár týždňov vytvorili produkt, ktorý pomáha s prevenciou pred šírením koronavírusu a uľahčuje firmám plniť vládne nariadenia.

E-šport alebo klasický šport? Hranie na počítači môže byť slušný biznis

Z miliónového biznisu sa za rok stal miliardový. Popularita e-športov každoročne rastie a sú veľkým lákadlom pre investorov. Ako vyzerá biznis vo svete e-športov?

Ako 17-ročný sa stal pilotom. Dnes Adam Kacvinský (Aprop) učí, ako lietať s dronmi

Letectvo nemali v rodine a nepatrilo ani k jeho vášni od detstva. Napriek tomu sa z Adama Kacvinského stal pilot bezmotorového lietadla a dronov, inštruktor lietania a zakladateľ spoločnosti zameranej na letecký výcvik Aprop s.r.o.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky