Bláznivé nápady, ktoré zarobili milióny

Máte niekedy pocit, že nápad, ktorý ste dostali znie bláznivo a že by z neho nebol práve najlepší biznis? Nenechajte sa hneď odradiť. Prinášame vám dôkaz, že aj bláznivé nápady dokážu zarobiť pekné peniaze.

Slnečné okuliare pre psov

Keď sa raz manželia Ken a Roni di Lullo prechádzali so svojim domácim maznáčikom všimli si, že pes vystrája, pretože mu slnko svieti do očí. Tak vymysleli slnečné okuliare špeciálne prispôsobené pre hlavu psa. Ten ich, prirodzene, na hlave neudržal, takže ich museli vylepšiť spevňujúcou gumičkou okolo celej hlavy, ako ich nosia aj športovci. Zdalo sa im to prospešné, a tak založili firmu Doggles, ktorá sa na výrobu slnečných okuliarov pre psov špecializuje. V roku 2004 sa okuliare predávali v 16 krajinách po celom svete.

Ako každá iná, aj táto spoločnosť sa snaží inovovať a v súčasnosti už pre vašich miláčikov ponúka aj kontaktné šošovky, ktoré im majú chrániť oči pred nebezpečným UV žiarením. Na to, že u nás psy nosia oblečenie a ďalšie iné módne doplnky sme si už nejako zvykli. Ale kebyže stretneme na ulici psa s okuliarmi, asi by sme sa trocha divili. Ale biznis je to dobrý. Najlacnejšie okuliare sa pohybujú na hranici 20 dolárov, čo predstavuje asi 15 eur.

Bláznivá snuggie deka

Určite poznáte známu televíznu deku, ktorú si môžete obliecť, pretože má rukávy. Za tento bláznivý vynález vďačíme Scottovi Boilenovi, ktorý na ňom poriadne zarobil. Prvý rok sa predalo 20 miliónov kusov  „čarovnej“ deky. Tento objav sa stal obľúbeným aj vďaka známym americkým osobnostiam, ktoré ho propagovali vo svojich večerných showkách. Aj keď to často bola propagácia s podtónom výsmechu, práve to ľudí lákalo. Čím trápnejšie niečo vyzerá, tým častejšie sa to stáva narodeninovým darom, ktorý si medzi sebou dávajú priatelia.

Snuggie bola propagovaná aj v reklamách, ktoré zobrazovali rodinu „spojenú“ vďaka snuggie dekám, opekajúcu si marshmallows a fandiacu športom v telke. Takáto idylka sa rýchlo stala úspešným TV spotom, ktorý priniesol Scottovi podnikateľský úspech.

Gumený zázrak na nohy – crocsy

Crocsy sú dodnes kontroverznou obuvou – niektorí ľudia si ich nevedia vynachváliť, pre iných sú vrcholom nevkusu. Vynájdenie tejto obuvi sa spája s milou historkou – traja kamaráti, ktorí boli bláznami do jachtingu potrebovali obuv, ktorá by sa po palube nekĺzala a nerobila šmuhy. Keďže nič také v obchodoch nevedeli zohnať, vymysleli si gumené topánky sami a keď zistili, že spĺňajú účel, rozhodli sa podnikať vo veľkom.  

Začiatky však neboli také ľahké. Prvá verzia crocsov sa nepredávala tak úspešne, a preto chlapci vymysleli hmotu zo špeciálne upraveného kaučuku – z akej sa vyrábajú klasické crocsy aj dnes. Vytvorili topánky odolné voči vode a ľahko sa prispôsobiace každej nohe.

Článok pokračuje pod reklamou

Spací pštrosí vak na hlavu

Dizajnérske štúdio Kawamura Ganjavian vymyslelo ideálnu pomôcku pre tých, ktorí si radi nachvíľu zdriemnu na hlučných miestach – napríklad na letisku pred odletom, ale majú problém v hluku zaspať. Takzvaný Ostrichpillow, teda pštrosí vankúš, je výbornou pomôckou, ktorá vám zabezpečí ničím nerušený poobedňajší spánok. Tento vankúš vyzerá ako obrovská maska na hlavu. Otvory na oči sú zakryté  a vidieť vám z neho akurát nos, aby ste mohli dýchať. Samozrejme, aj tu vidíme progres a inovatívnosť. Po čase bolo vyvinutých viacero typov ostrichpillows. Buď máte zakrytú celú tvár, niektoré sú len okrúhle na to, aby zakryli oči, iné majú otvorenú celú tvár a zakrývajú len uši dookola hlavy pre tých, ktorým vadí len zvuk.

Ak neviete čo s rukami pri spánku na stole, aj na toto kreatívni dizajnéri mysleli. Na vrchu máte otvor na ruky, ktoré si môžete založiť pod hlavu. Nikdy nebol spánok jednoduchší, ako teraz vďaka neskutočne originálnemu vankúšiku.

Kamenné zvieratko

Posledným zo série bizarných, no zároveň dobre sa predávajúcich vynálezov je zvieratko z kameňa. Gary Dahl si raz povedal, že mať domáce zvieratko je poriadna fuška. Musíte sa oň starať, chodiť ho venčiť, dávať mu jesť. Zdalo sa to preňho príliš otravné, a tak vymyslel miláčika, ktorý šetrí svojim majiteľom aj čas, aj peniaze.

Tieto zvieratá boli predávané štandardne v škatuli s otvormi na dýchanie a s manuálom „ovládania“, ktorý mal 32 strán a bol plný vtípkov. Obsahoval aj základné pokyny, ktoré by malo každé domáce zvieratko ovládať ako stoj, ľahni, sadni. Či to majiteľom pomohlo vo výchove svojho stone-pet, to je už otázne, ale aj tento bláznivý nápad prinieslo jeho tvorcovi slušnú sumu peňazí.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.