Dubajský startup Junkbot učí deti vyrábať si vlastné roboty z odpadu

Plastové fľaše, kúsky lepenky či vyradené šálky sa stanú funkčným robotom – navyše ich vyrobia deti. Zakladateľov startupu s inovatívnou myšlienkou inšpirovala vášeň z detstva.

Roboty, technológie a umelá inteligencia sa čoraz častejšie objavujú v našom každodennom živote. Cieľom dubajského startupu Junkbot je preto inšpirovať deti a vzbudiť v nich záujem o robotiku. Inovatívny nápad navyše dáva druhú šancu odpadovým materiálom, a tak má zmysel aj pre prírodu.

Firma vedie deti k robotike

Kamaráti Ehteshamuddin P A a Abdus Samad v detstve radi rozoberali elektronické hračky a vytvárali z nich nové veci. V tom čase však nemal ich vášeň kto a ako rozvíjať. To dvojicu v dospelosti podnietilo vytvoriť súpravy z rôzneho odpadu, z ktorého budú môcť deti vytvoriť svojich vlastných robotov. V roku 2015 tak založili startup so súpravami Junkbot.

Sada, ktorá umožňuje vytvárať roboty takmer zo všetkého, je vhodná pre malých aj veľkých domácich majstrov. Predmety, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti, napríklad plastové fľaše, staré CD, drevené lyžičky či poháre, je možné pretvoriť na jedinečné, nápadité roboty, ktorým je možné naprogramovať rôzne funkcie. Deti sa pri tejto aktivite zároveň učia základným konceptom vzdelávacieho prístupu STEAM, ktorý spája poznatky z prírodných vied, technológií, umenia a matematiky.

Čo všetko sada Junkbot obsahuje?

Junkbot je škatuľa s počítačovými čipmi a elektronikou, ktorú je možné použiť na výrobu čohokoľvek, čo dieťaťu napadne. Každá sada obsahuje predprogramovaný „mozog“, senzory, ovládače, recyklované kartónové časti, napájací kábel a návod. Ostatné časti robota už vznikajú z odpadu, ktorý deti nájdu doma. Sady Junkbot stoja od 80 do 400 eur, v závislosti od verzie a obťažnosti.

Deti môžu pomocou súprav Junkbot zostaviť a naprogramovať robotov tak, aby zvládli ľubovoľné činnosti. Niektorým deťom sa napríklad z odpadu podarilo vytvoriť funkčné vysávače, ktoré by skutočne dokázali vyčistiť podlahy, ako aj iné povrchy.

Firma expanduje do viacerých krajín, záujem prejavili aj ministerstvá a vlády

V roku 2021 Junkbot ponúkal svoje výrobky školám, maloobchodom, online obchodom a dokonca aj vládam viacerých krajín. Expandoval na trhy v krajinách ako Saudská Arábia, Katar, Kuvajt či Omán. Medzi ich klientov patria taktiež dubajské úrady či ministerstvá, firmy zamerané na vývoj softvérových alebo hardvérových riešení, ale aj známa poradenská spoločnosť.

Zdroje: junkbot.co, yourstory.com, menabytes.com, gulfnews.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky