Dubajský startup Junkbot učí deti vyrábať si vlastné roboty z odpadu

Plastové fľaše, kúsky lepenky či vyradené šálky sa stanú funkčným robotom – navyše ich vyrobia deti. Zakladateľov startupu s inovatívnou myšlienkou inšpirovala vášeň z detstva.

Roboty, technológie a umelá inteligencia sa čoraz častejšie objavujú v našom každodennom živote. Cieľom dubajského startupu Junkbot je preto inšpirovať deti a vzbudiť v nich záujem o robotiku. Inovatívny nápad navyše dáva druhú šancu odpadovým materiálom, a tak má zmysel aj pre prírodu.

Firma vedie deti k robotike

Kamaráti Ehteshamuddin P A a Abdus Samad v detstve radi rozoberali elektronické hračky a vytvárali z nich nové veci. V tom čase však nemal ich vášeň kto a ako rozvíjať. To dvojicu v dospelosti podnietilo vytvoriť súpravy z rôzneho odpadu, z ktorého budú môcť deti vytvoriť svojich vlastných robotov. V roku 2015 tak založili startup so súpravami Junkbot.

Sada, ktorá umožňuje vytvárať roboty takmer zo všetkého, je vhodná pre malých aj veľkých domácich majstrov. Predmety, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti, napríklad plastové fľaše, staré CD, drevené lyžičky či poháre, je možné pretvoriť na jedinečné, nápadité roboty, ktorým je možné naprogramovať rôzne funkcie. Deti sa pri tejto aktivite zároveň učia základným konceptom vzdelávacieho prístupu STEAM, ktorý spája poznatky z prírodných vied, technológií, umenia a matematiky.

Čo všetko sada Junkbot obsahuje?

Junkbot je škatuľa s počítačovými čipmi a elektronikou, ktorú je možné použiť na výrobu čohokoľvek, čo dieťaťu napadne. Každá sada obsahuje predprogramovaný „mozog“, senzory, ovládače, recyklované kartónové časti, napájací kábel a návod. Ostatné časti robota už vznikajú z odpadu, ktorý deti nájdu doma. Sady Junkbot stoja od 80 do 400 eur, v závislosti od verzie a obťažnosti.

Deti môžu pomocou súprav Junkbot zostaviť a naprogramovať robotov tak, aby zvládli ľubovoľné činnosti. Niektorým deťom sa napríklad z odpadu podarilo vytvoriť funkčné vysávače, ktoré by skutočne dokázali vyčistiť podlahy, ako aj iné povrchy.

Firma expanduje do viacerých krajín, záujem prejavili aj ministerstvá a vlády

V roku 2021 Junkbot ponúkal svoje výrobky školám, maloobchodom, online obchodom a dokonca aj vládam viacerých krajín. Expandoval na trhy v krajinách ako Saudská Arábia, Katar, Kuvajt či Omán. Medzi ich klientov patria taktiež dubajské úrady či ministerstvá, firmy zamerané na vývoj softvérových alebo hardvérových riešení, ale aj známa poradenská spoločnosť.

Zdroje: junkbot.co, yourstory.com, menabytes.com, gulfnews.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Holandský startup vyvíja laboratórne pestované bravčové mäso

Prírodné mäso, ktoré vyzerá, chutí a má nutričné hodnoty ako to bežné, no nie je zo živého zvieraťa. Ako funguje koncept, ktorý priniesla na trh inovatívna holandská potravinárska spoločnosť Meatable?

Aplikácia Jeenie poskytuje nepretržité tlmočenie prostredníctvom videohovoru

Jazykoví experti pomáhajú používateľom s prekladom do iných jazykov, a to aj sluchovo postihnutým. Platforma si získala srdcia zákazníkov, lekárov či opatrovateľov vo viac ako 140 krajinách sveta.

Veľké súbory vo formáte PDF sa stali inšpiráciou na úspešný biznis

Pokúšali ste sa niekedy poslať PDF súbor e-mailom? Možno ste pri tom narazili na problém s jeho veľkosťou. Smallpdf ponúka veľmi jednoduché riešenie, ktoré umožní zmenšiť súbory na požadovanú veľkosť.

Zariadenie Lightfoot pomáha jazdiť efektívnejšie a bezpečnejšie, šetrí tiež životné prostredie

Brit, ktorý chcel pomôcť šoférom jazdiť efektívnejšie, musel na začiatku podnikania spávať na zemi v kancelárii. Ako sa mu napokon podarilo rozbehnúť biznis a v čom je jeho produkt výnimočný?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky