Bezdrôtový ovládač od slovenských študentov zahviezdil medzi nápadmi študentských firiem z celej Európy

Bezdrôtový ovládač od slovenských študentov zahviezdil medzi nápadmi študentských firiem z celej Európy
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Slovenskí študenti, ktorí vyvinuli bezdrôtový ovládač, svojou inováciou porazili študentské firmy z celého kontinentu.

Ak si myslíte, že študentské firmy sú len takým „hraním“ sa na dospelákov, študentský projekt Irdify vás vyvedie z omylu. Na trh totiž preniesol univerzálny bezdrôtový ovládač, ktorý nahradí niekoľko diaľkových ovládačov. So svojím inovatívnym nápadom obsadil 2. miesto v európskom finále Company of the Year 2016 – Najlepšia študentská firma roka 2016.

Za nápadom venovať sa univerzálnym bezdrôtovým ovládačom stojí približne 20 študentov z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach. Cieľom ich snahy bolo priniesť inovácie, ktoré by mohol používať každý z nás priamo u seba doma. „Od začiatku sme verili, že naša študentská firma dokáže priniesť inovácie, ktoré sú jednoducho ovládateľné, praktické a súčasne dostupné,“ konštatuje Lenka Mirdová, prezidentka študentskej firmy.

Hlavná bola praktickosť

Princíp fungovania univerzálneho ovládača je veľmi jednoduchý. Z audio jacku sa stáva po pripojení k inteligentnému telefónu infračervený ovládač. Nevyhnutným predpokladom využívania tohto konektora je tak mať v mobilnom zariadení infraport (IrDA). Konektor Irdify vsuniete do audio jacku na vašom smartfóne, hlasitosť médií zvýšite na maximum a celé zariadenia ovládate prostredníctvom android aplikácie irplus WAVE - Infrared Remote alebo Audio IR. Na využívanie tejto služby nepotrebujete externý zdroj. Irdify One totiž pracuje bez batérie, využíva len elektrické napätie dodávané telefónom. Po zapojení dokáže nahradiť viaceré bežné diaľkové ovládače televízorov, rádií, set-top boxov, ale aj klimatizácií, alebo projektorov. S vhodnou mobilnou aplikáciou je jednoduchý na používanie a kompatibilný s množstvom android zariadení.

Úspech vo svete

Študentský nápad Irdify stavil najmä na funkčnosť a spoľahlivosť. Kreatívny nápad ocenili aj vo svete, kde obsadili 2. miesto v európskom finále Company of the Year 2016 – Najlepšia študentská firma roka 2016. Súťaž prebiehala vo švajčiarskom meste Luzern počas troch dní. Porota hodnotila študentské firmy na základe ich podnikateľského plánu, interview pri stánku, niekoľkominútovej prezentácie a súkromného panelového interview. „Konkurencia bola veľmi silná, pretože tu boli najlepšie študentské firmy Európy. Museli sme bojovať naplno po celé tri dni, aby sme porotu zaujali. Celá súťaž bola skvelá skúsenosť, ktorá nám dala do života naozaj veľa ,” konštatuje Pavol Drotár zo slovenskej študentskej firmy Irdify.

Myslia na budúcnosť

Irdify One je prvá verzia produktu, v ktorom študenti ešte vychytávali občasné nedostatky. Novšia generácia sa predáva pod označením Irdify Plus. Tá už disponuje vstavanou mikrobatériou pre lepšiu svietivosť a podporu viacerých zariadení. Cena základného modelu je k dispozícii za 4,45 eur. Študenti majú v hlave viacero nápadov, ako svoje podnikanie rozšíriť. Onedlho totiž plánujú spustiť elektronický obchod. Ich snahou je etablovať na domácom, ako aj na zahraničnom trhu a preniesť ich študentský nápad do reálneho „dospeláckeho“ podnikania.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Namiesto plastov obal z húb – startup svojím alternatívnym materiálom ohúril svet

Jednou z ekologickejších náhrad plastov môže byť mycélium. Dokazuje to startup Ecovative Design – nejde však len o obaly, z mycélia vyrábajú aj mäso.

Originálne biznis nápady z oblasti ekológie: čo v roku 2023 vymysleli študenti?

Solárny systém na nabíjanie mobilov, brikety z konského trusu či kniha o chránených stromoch. Čo ďalšie študenti vymysleli, čím na trhu zaujali a ako o firmách dávajú vedieť?

Dubajský startup Junkbot učí deti vyrábať si vlastné roboty z odpadu

Plastové fľaše, kúsky lepenky či vyradené šálky sa stanú funkčným robotom – navyše ich vyrobia deti. Zakladateľov startupu s inovatívnou myšlienkou inšpirovala vášeň z detstva.

Sustainable Salons – cesta k nulovému odpadu v kaderníckych salónoch

Sustainable Salons Australia je prvý komplexný program obnovy zdrojov určený pre kadernícke a kozmetické salóny. Spoločnosť sa špecializuje na zber odpadu z týchto prevádzok, jeho recykláciu a opätovné použitie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky