8 tipov pre váš e-shop, ktoré zazneli na MastersGate Ecommerce Summit

8 tipov pre váš e-shop, ktoré zazneli na MastersGate Ecommerce Summit

Konferencia MastersGate Ecommerce Summit v apríli 2017 ponúkla prednášky 20 spíkrov, ktorí spoločne priniesli množstvo zaujímavých rád zameraných na rast e-shopov. My vám teraz ponúkame malú časť z obrovského množstva tipov, ktoré odborníci na e-shopy spomenuli vo svojich prednáškach.

1. Nezabúdajte na bezpečnosť

Veľa e-shopov pristupuje k bezpečnosti, akoby sa dala dosiahnuť magickým tlačidlom – raz ho stlačíte a web je bezpečný. Rovnako ako mnohé iné oblasti v ecommerce, aj túto stránku e-shopu musíte neustále rozvíjať. Nestačí riešiť len dizajn, logo, rýchlosť webu a podobne – jedna z prvých vecí, na ktoré by ste sa mali pri spúšťaní webu sústrediť, je práve bezpečnostná stránka, napríklad zálohovanie alebo scenáre v prípade bezpečnostného incidentu. Zanedbanie tejto oblasti vás môže vyjsť draho. Nepodceňujte bezpečnosť!

2. Zvážte možnosť delegovania logistiky

Ak máte e-shop s fyzickým tovarom, môžete zvážiť možnosť delegovania logistiky na špecializované firmy, ktoré sa venujú skladovaniu, baleniu a doručovaniu tovaru. Výhodou je väčšinou zníženie nákladov a taktiež ušetríte čas a budete sa môcť venovať iným záležitostiam, ktoré sú pri podnikaní dôležité.

3. Sledujte konkurenciu

Analýzu konkurencie môžete robiť napríklad prostredníctvom alexa.com. Táto stránka vám pomôže sledovať návštevnosť webov alebo ich pozíciu v rámci globálneho či lokálneho trhu. Vďaka týmto informáciám si viete predstaviť obraty a budete vedieť, v akej sú pozícii a s kým máte dočinenia. Pred spustením e-shopu by ste mali preskúmať minimálne 5-6 relevantných konkurentov. Ku každému si spravte detailnú analýzu z hľadiska SEO, marketingu, brandu, nákupného procesu, cenotvorby a podobne.

4. Page fold – priestor pre najdôležitejšie informácie

Nie každý scrolluje. Preto je najlepšie dávať dôležité informácie na page fold, resp. na začiatok stránky. Nezahlcujte tento priestor bannermi na kampane a novinkami – využite ho tak, aby čo najlepšie prezentoval kľúčový sortiment vášho e-shopu. Nech je návštevníkovi na prvý pohľad jasné, čo ponúkate.

5. Prejdite na HTTPS

Veľmi veľa slovenských e-shopov stále používa nezabezpečené pripojenie HTTP. Zabezpečené pripojenie HTTPS ponúka šifrovanú komunikáciu medzi vaším prehliadačom a serverom, a preto z nej nikto nedokáže získať informácie. Má aj množstvo ďalších výhod, napríklad zvyšuje celkovú dôveryhodnosť webu, bezpečnosť a je SEO pozitívne.

6. Cross-selling

Ide o detail, ktorý dokáže značne zvýšiť zisk. Vždy sa zákazníkovi snažte k nákupu pridať aj súvisiace produkty – napríklad k zubnej kefke mu ponúknite zubnú pastu či zubnú niť. Na to, aby ste zistili, čo je vhodné priradiť k jednotlivým produktom, môžete použiť aj Google Analytics. Táto služba vám ponúka obrovské množstvo nástrojov, napríklad aj zoznam podobných alebo korelačných produktov.

7. Dajte si záležať na dobrej personalizácii

Takmer všetky e-shopy sa snažia personalizovať, avšak nerobia to správne. Pri dobrej personalizácii by ste nemali naivne škatuľkovať a domnievať sa, že každému v skupine bude vyhovovať rovnaký typ komunikácie. Snažte sa ju prispôsobiť každému zákazníkovi osobitne. Pomôžu vám v tom rôzne remarketingové technológie. Dobrá personalizácia môže výrazne zvýšiť vaše obraty.

8. Buďte tvárou vašej značky

Kto najlepšie pozná váš e-shop a vašu značku? No predsa vy, ktorí ste ju vybudovali a tvoríte obsah. Nebojte sa vystúpiť z davu a ukázať, kto ste. Nebojte sa použiť sami seba ako nástroj, ktorý bude predávať.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Monika Radošovská

"Písanie je jediná činnosť, pri ktorej nemám pocit, že by som mala robiť niečo iné.“ Tento citát od Glorie Steinem ma dokonale vystihuje, možno preto už tretí rok študujem žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rada stretávam ľudí a pýtam sa na ich príbehy. Keď nepracujem a neštudujem, čítam, cestujem a pozerám seriály.


Právo spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy uzatvorenej cez internet

Za akých okolností môže spotrebiteľ odstúpiť od uzatvorenej zmluvy a vrátiť zakúpený tovar? Ako by mal podnikateľ v takomto prípade postupovať? Prinášame vám rady a tipy, ako postupovať pri odstúpení spotrebiteľa od zmluvy do 14 dní.

Geo-blocking (geografické blokovanie) a jeho zrušenie od 3.12.2018

Európska únia zrušila s účinnosťou od 03.12.2018 tzv. geoblocking (geografické blokovanie). Čo je podstatou geo-blockingu a čo prinesie v praxi jeho zrušenie?

Ako zvýšiť obrat vášho e-shopu? Skúste navštíviť CREATIVE summit

Či ešte len začínate, alebo ste skúsenejší e-shopár, vždy je kam napredovať. Ale kde získať užitočné tipy pre váš e-commerce biznis? Kde nájsť odpovede na svoje otázky? Vyskúšajte konferenciu bez komerčných rečí - CREATIVE summit. Spíkri budú hovoriť o SEO, content aj e-mail marketingu, expanzii a ďalších témach. Nebudú však prezentovať svoju firmu či chváliť svoje projekty, ako to zvyčajne býva. Ale prezradia vám praktické informácie, ktoré viete následne zaviesť aj do vášho biznisu. A čo ešte?

Porovnanie platobných brán na Slovensku

Ako si vybrať vhodnú platobnú bránu pre eshop a nedávať zákazníkom zbytočný dôvod nedokončiť nákup. Implementácia vhodnej platobnej brány vám pomôže zlepšiť celý rad ukazovateľov od spokojnosti s nákupným procesom, cez väčšie percento dokončených objednávok až po rýchlejšie dodanie tovaru.