Kedy ísť s natívnym obsahom do médií a kedy nie

Každá firma, ktorá začne flirtovať s natívnym obsahom alebo content marketingom, sa dostane k otázke distribúcie tohto obsahu. Čiže – ako texty či videá dostať k relevantným čitateľom? Jednou z možností je využiť silu zabehnutých médií.

Hneď zo začiatku však uveďme jednu vec na pravú mieru – natívny obsah neznamená, že váš text uverejnia novinári ako redakčný materiál a nebude sa tváriť ako reklama. Žiadne relevantné médium si nič takéto nepripustí, minimálne preto, že by porušilo zákon (reklama musí byť označená) aj etický kódex. Napriek tomu čitateľov vybraných médií viete osloviť.

Každý seriózny vydavateľský dom má dnes istým spôsobom podchytenú natívnu inzerciu. Je to forma textov a videí, ktoré sú označené nejakým slovným spojením, aby čitateľov informovali, že daný obsah nie je vytvorený redakciou. Inak má zadávateľ (firma) v podstate voľné ruky, čo tým obsahom bude. Prejdime si jednotlivé kroky tejto spolupráce, ich výhody a úskalia.

1. Natívny obsah nie je PR

Tento bod sme si už spomínali vo viacerých častiach tejto série textov o natívnom obsahu, ale treba ho pripomenúť znovu. Ak chcete osloviť potenciálnych zákazníkov a volíte formu content marketingu, potrebujete vytvoriť obsah, ktorý je naozaj zaujímavý. Tlačová správa to nie je. Vychválenie firmy to nie je. Oslavné ódy na šéfa firmy to nie sú. Potrebujete vytvoriť text alebo video, ktoré ľudí zaujme, poučí či pobaví a popri tom rozumnou formou odpromuje vašu firmu alebo produkt.

Na tvorbu natívneho obsahu môžete využiť svoje marketingové oddelenie (ak má na to kapacitu a je aj dostatočne kreatívne), externé obsahové štúdio alebo tímy pre natívny obsah, ktoré fungujú v rámci jednotlivých mediálnych vydavateľstiev. Dajte si do pomeru ponuku, referencie a cenu a vyberte si to, čo vám najlepšie vyhovuje v rámci vašich obchodných a marketingových cieľov.

2. Médiá pomôžu SEO

Povedzme, že chcete, aby vaša firma patrila medzi prvé výsledky vo vyhľadávaniach, napríklad v oblasti digitálnej bezpečnosti. Môžete to urobiť platenou reklamou na Googli, ale iná, často rýchlejšia forma (alebo kombinácia k platenej reklame), sú články natívneho obsahu v rámci jednotlivých médií.

Funguje to nasledovne. Médiá majú zvyčajne dobrú pozíciu v Googli, pretože sú často vyhľadávané a navštevované. Ak spojíte meno svojej firmy, link na váš web a vybranú tému (povedzme rozhovor s vašim bezpečnostným expertom), pomôžete tým vylepšiť si pozíciu vo vyhľadávaní. Ideálne je, ak je natívny obsah okrem zaujímavosti pre čitateľa optimalizovaný aj na kľúčové slová v rámci SEO.

Prečítajte si tiež

Pozor, veľa dodávateľov obsahu nadradzuje SEO nad zaujímavosť. Ale algoritmus vo vyhľadávačov vždy bude len doplnkom toho, ako je obsah zaujímavý pre čitateľa. Ak ponúknete nudu, ktorú nikto nechce čítať, nepomôže vám ani najlepšia SEO analýza. Ale platí to aj naopak. Ak máte zaujímavý obsah, ktorý však nezohľadňuje logiku algoritmov vyhľadávania (kľúčových slov, ktoré ľudia v rámci danej témy najčastejšie hľadajú), výsledky budú priemerné.

3. Kedy vám médiá nepomôžu

Vtedy, ak potrebujete ľudí dostať v čo najväčšom množstve na svoj web. Napríklad e-shop. V tomto prípade je oveľa vhodnejšie umiestniť obsah (text, video) na svoj web a šíriť ho cez platenú reklamu – promovať ho na Facebooku, cez vyhľadávač Google alebo cez platenú reklamu na Youtube. Prípadne cez iné kanály, kde je šanca, že váš obsah ľudí zaujme a budú sa chcieť dozvedieť viac (a ideálne nakupovať).

Na záver treba ešte raz pripomenúť, že obsah ako forma marketingu funguje najmä vtedy, keď zaujme a je tvorený v súlade s obsahovou (marketingovou) stratégiou. Ak sa obsahom chcete chváliť, prípadne tvoríte obsah, ktorý zaujme inú cieľovku ako tú, ktorá sa môže stať zákazníkmi vašej firmy, natívny obsah bude premrhaná príležitosť.

Veľmi pekne v ostatnom čase uchopil natívny obsah Orange, ktorý chcel posilniť povedomie verejnosti v oblasti bezpečnosti a spojiť túto tému so svojou značkou.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Digitálny marketing ako kľúčový prvok pre rast vášho biznisu

Možno ste sa aj vy zamýšľali pri tvorbe marketingovej stratégie nad tým, akú rolu by v nej mal zohrávať digitálny marketing. Aké sú jeho výhody? Dať mu prednosť pred tradičnými formami marketingu?

Rakety slovenskej reklamy budú hovoriť o trendoch v online marketingu

Čo bude frčať v najbližšom období? To je otázka, ktorá bude leitmotívom prednáškového večera Trendy v online marketingu v utorok 17. septembra v KC Dunaj.

Na Podnikateľskej fieste sa nudiť nebudete. Nové trendy v podnikaní predstaví Michael Szatmary

Aj taká legenda, ako je stand-up komik Michael Szatmary vie, že stáť na mieste sa neoplatí. Snaží sa v sebe objaviť podnikateľský talent a sledovať trendy. Príďte diskutovať o inováciách v biznise na podujatie Podnikateľská fiesta, ktoré moderuje.

Ako založiť eshop? Radia Dedoles, Inspio, Isadore a Bubulákovo

Eshopy vznikajú na každom kroku, no len máloktorý z nich prežije. Dôvodom neúspechu nie je len silná konkurencia. Na vine bývajú nesprávne nastavené priority, ktoré vznikajú celkom nevinne. Väčšinou nevedomky.