Efektívna správa skladu: 5 tipov, ako na to

Správne riadenie skladu môže ušetriť peniaze, priniesť vyšší zisk a prispieť k spokojnosti zamestnancov aj zákazníkov. Poradíme vám, ako efektívne spravovať sklad.

Správne riadenie skladu vám môže ušetriť peniaze a priniesť vyšší zisk. I keď sa vám možno do zmeny nechce púšťať, výsledok bude stáť za to. Efektívne spravovaný sklad prinesie výhody majiteľovi, zamestnancom i zákazníkom. Ako na to?

1. Modernizujte a prepojte systémy

Bez informačných technológií sa v sklade nezaobídete. Sú dôležité pri riadení prevádzky, vysokozdvižných vozíkov, regálových systémov aj pri naskladňovaní či expedícii tovaru. Používanie viacerých systémov od rôznych poskytovateľov vám však môže narobiť problémy. Nie vždy sa totiž dajú presne zosúladiť.

Ak sa ale poobzeráte po moderných a praktických softvérových riešeniach, pomôžu vám prepojiť všetky používané systémy. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam a zjednodušíte prácu vašim zamestnancom.  

2. Zvoľte vhodné regálové riešenia

Ak ste tak doteraz neurobili, modernizujte aj regálové systémy. Vyberte si také, vďaka ktorým využijete skladovacie priestory na 100 %. Vhodný regálový systém zvýši efektívnosť práce a zamestnancom zjednoduší orientáciu medzi tovarom.

K najmodernejším riešeniam patria poschodové regály. Ide o komplexný dvoj až trojpodlažný systém, vďaka ktorému môžete využívať celú výšku skladu. Bonusom je, že pri sa pri tomto type dajú kombinovať aj rôzne druhy regálov, napríklad policové s paletovými.

Zdroj: Bigstockphoto.com
Zdroj: Bigstockphoto.com

Ďalšou praktickou možnosťou sú mobilné regály. Pri tých však počítajte s vyššími počiatočnými nákladmi, pretože na ich fungovanie treba do podlahy nainštalovať jednoduché koľajnice. 

3. Nastavte si hranicu minimálnych skladových zásob 

Ďalším tipom, ako na efektívnu správu skladu, je nastavenie si minimálnej hranice skladových zásob. Najlepšie je, keď ju nastavíte pre každý produkt samostatne na skladovej karte. Získate tak lepší prehľad o tom, koľko sa čoho míňa a kedy treba objednávať nové kusy. Potom sa vám nestane, že daný produkt na sklade vôbec mať nebudete. Hranicu si nastavte tesne nad minimum. Nezabudnite pri tom zohľadniť, ako rýchlo sa produkt predáva. 

4. Robte v sklade pravidelné inventúry

Aj keď inventúry skladových zásob nepatria k obľúbeným činnostiam zamestnancov a ani vedenia, sú veľmi dôležité. Snažte sa preto, aby ste ich robili pravidelne. Aj ony totiž môžu pomôcť pri efektívnom riadení. Získate vďaka nim prehľad o aktuálnom stave skladu, prípadne odhalíte nedostatky, ktoré treba hneď vyriešiť, aby všetko fungovalo tak, ako má.

Zákonné lehoty často nepostačujú, a ak ste sa vyhýbali častejším inventúram najmä preto, že ste počas nich museli pozastaviť prevádzku, vymeňte skladový systém a máte po probléme. Moderné systémy ponúkajú možnosť robiť inventúru aj bez obmedzenia či zastavenia činnosti v sklade.

Zdroj: Bigstockphoto.com
Zdroj: Bigstockphoto.com

5. Využívajte technologické „vychytávky“ 

Ak vám to vaša finančná situácia dovolí, investujte aj do technologických „vychytávok“. Jednou z možností je zapojenie umelej inteligencie. Robotické technológie sú v logistike každým rokom dostupnejšie. Už nie sú len výsadou veľkých globálnych firiem s rozsiahlymi skladmi.

Veľkou pomocou môžu byť v sklade pozemné roboty či využívanie bezpilotných vzdušných systémov. Pozemný robot, ktorý pripomína robotický vysávač, vie nadvihnúť celý menší regál a prepraviť ho až k zamestnancovi. Ušetrí mu tak čas, ktorý by strávil hľadaním vybraného tovaru.

Krokom k efektívnej správe skladu je aj využívanie bezpilotných vzdušných systémov, no tie nie sú ešte veľmi rozšírené. Vďaka nim by však priestor skladu nebol až tak zaplnený a bezpilotné zariadenia by bezpečne vykonávali aj prácu vo výškach.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Basta Digital.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky