Garančné programy pre podnikateľov: v čom sa líšia a kto o ne môže žiadať?

Na trhu už niekoľko rokov existujú viaceré garančné programy, ktoré uľahčujú financovanie podnikateľských projektov. V čom sa líšia a aké podmienky musí podnikateľ spĺňať?

V dôsledku koronakrízy sa začalo viac hovoriť o štátnych zárukách pre banky, vďaka ktorým majú podnikatelia dostupnejšie a lacnejšie úvery. Počas pandémie vznikla SIH antikorona záruka I. a II., no už pár rokov sú na trhu aj iné garančné programy. Jednou z bánk, ktorá vďaka týmto programom podnikateľom ponúka dostupnejšie financovanie je UniCredit Bank. Využíva pritom InnovFin od Európskeho investičného fondu či Portfóliovú záruku prvej straty (FLPG) od Slovak Investment Holding. Aký je rozdiel medzi danými programami, kto a ako o ne môže požiadať, pre Podnikajte.sk vysvetlila Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

V čom spočívajú rozdiely medzi garančnými programami?

SIH antikorona záruka, FLPG tiež od SIH a InnovFin sú garančné programy. Spočívajú v tom, že ručiteľ, čiže európska alebo štátna inštitúcia, poskytuje záruky za úvery pre firmy a podnikateľov. Pre podnikateľov to v praxi znamená získanie úveru s lepšími úrokovými podmienkami.

Na prvý pohľad teda ide v podstate o to isté. No rozdiely medzi programami spočívajú hlavne v parametroch financovania, napr. maximálna výška úveru, dĺžka splatnosti, výška ručenia, súvisiace poplatky za záruku alebo typ financovania (či ide o prevádzkový alebo investičný úver). Pokiaľ ide o výšky úverov, o FLPG úver je možné žiadať do výšky 1,18 miliónov eur, pri programe Horizont 2020 pod inciatívou InnovFin zasa od 25 000 do 7,5 miliónov eur. Výška SIH antikorona úverov bola poskytovaná v prvom kole financovania do 1,18 miliónov eur, v druhom môžu mikropodnikatelia požiadať o úver do 500 000 eur, malé a stredné podniky maximálne do 2 000 000 eur.

V neposlednom rade však ide aj o rozdielne podmienky, ktoré musí spĺňať oprávnený žiadateľ o záruku. Napríklad programy od SIH sú určené najmä pre malé a stredné podniky, no záruka InnovFin je špecificky zameraná na inovatívne firmy a projekty alebo projekty z oblasti digitalizácie. Naproti SIH zárukám však teraz môžu o „inovačnú“ podporu žiadať aj spoločnosti až s 3 000 zamestnancami. Kto ale žiaden zvýhodnený úver nemôže dostať sú firmy zamerané na predaj a výrobu tabakových výrobkov, alkoholu, zbraní, no taktiež herne a kasína.

Posudzovanie žiadateľa

Prečítajte si tiež

„Každý prípad je posudzovaný a pripravovaný vždy individuálne, bankový poradca má prehľad o všetkých programoch. Vždy sa snaží nájsť taký, do ktorého sa jednak klient a úver kvalifikuje, a zároveň ponúka najlepšie podmienky,“ informuje Ďuďáková. Žiadateľ sa potom posudzuje v niekoľkých krokoch. Prvým je zisťovanie, či spĺňa základné parametre programov - veľkosť podniku, sídlo, oblasť činnosti (či nepôsobí vo vylúčených alebo nepodporovaných sektoroch), účel a veľkosť požadovaného úveru. Následne sa detailnejšie analyzuje klient a úverový prípad, kedy sa preveruje:

  • či nie je podnik v ťažkostiach podľa definície Európskej komisie;
  • či nemá vyčerpaný limit De Minimis;
  • či podnikateľ nie je v porušení alebo v omeškaní v súvislosti s iným úverom;
  • či nie je v reštrukturalizácii;
  • nie je vedený v centrálnej databáze vylúčených subjektov, ktorú zriadila a vedie Európska komisia;
  • a ďalšie štandardné podmienky, napr. či nezamestnáva nelegálne cudzincov, či nebol odsúdený a pod.
Článok pokračuje pod reklamou

Ako o úver s granciou žiadať?

„Ak má podnikateľ záujem o financovanie, stačí sa obrátiť na najbližšie centrum firemnej klientely UniCredit Bank alebo zaslať dopyt cez kontaktný formulár na našich webových stránkach, na základe ktorého sa následne podnikateľovi ozve už konkrétny poradca pre firemnú klientelu. Všetky detaily sa následne riešia na osobnom alebo telefonickom stretnutí,“ opisuje postup žiadania o zvýhodnený úver v ich banke Zuzana Ďuďáková. Bankový poradca potom prevedie klienta celým procesom. Dopýta sa na potrebné informácie, no k dispozícii má aj špeciálne vytvorený nástroj na vyhodnotenie splnenia kritérií.

Z hľadiska počtu poskytnutých úverov je podľa Ďuďákovej zatiaľ najúspešnejším v UniCredit Bank program FLPG od SIH. Z hľadiska celkového objemu úverov je to inovačný program InnovFin od EIF, ktorý je možné poskytnúť aj väčším firmám. O takéto úvery evidujú najväčší záujem z odvetvia spracovateľského priemyslu, veľko a maloobchodu, stavebníctva a z podnikov poskytujúcich ubytovacie a stravovacie služby.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Prvá pomoc plus: SOS dotácia, COVID príplatok a podpora v cestovnom ruchu

SOS dotácia a COVID príplatok čakajú zmeny, podnikateľom v cestovnom ruchu bude poskytnutých 100 miliónov eur. Aké sú podrobnosti a podmienky schválených nástrojov podpory?

Prvá pomoc plus pre podnikateľov kvôli koronavírusu od októbra 2020

Vláda SR schválila predĺženie poskytovania korona príspevkov pre SZČO a zamestnávateľov do marca 2021, pričom dochádza k zmene podmienok a súm pri jednotlivých príspevkoch.

Štátna pomoc podnikateľom: Európska komisia predlžuje a rozširuje dočasný rámec

Dočasný rámec štátnej pomoci na podporu hospodárstva, ktoré je negatívne ovplyvnené pandémiou, bude trvať dlhšie ako sa plánovalo. Na stole je tiež nové opatrenie na podporu podnikov členských štátov. O čo ide?

Prvá pomoc plus pre podnikateľov - korona príspevky pre druhú vlnu

Nová pomoc pre podnikateľov počas druhej vlny pandémie je tu. Má názov Prvá pomoc+. Podrobnosti o novom balíčku finančnej podpory priblížil premiér Igor Matovič po rokovaní vlády.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky