EY Podnikateľom roka 2016 Slovenskej republiky sa stal Jozef Klein, a spoločnosť Asseco Central Europe, a. s.

Držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2016 Slovenskej republiky sa stal Jozef Klein a spoločnosť Asseco Central Europe, a.s. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2016 získal Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o., ktorý si zároveň odniesol aj cenu mesačníka Profit za najkrajší podnikateľský príbeh. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2016 bol udelený Martinovi Adámkovi, Danielovi Novákovi a Jozefovi Šimkovi, majiteľom spoločnosti Inloop, s.r.o.

„Som šťastný a veľmi si toto ocenenie vážim. Vďaka v tejto chvíli patrí najmä všetkým mojim kolegom a partnerom v celej skupine Asseco. Chcel by som povedať, že toto ocenenie nepatrí iba mne, ale je odmenou pre nás všetkých. Zároveň je to silná motivácia a povzbudenie pre ďalšie naše veľké medzinárodné projekty. Za úspechom Asseco totiž stoja najmä šikovní ľudia. Som nesmierne hrdý na to, čo sme spolu v Asseco vybudovali.“ sprostredkúva svoje pocity Jozef Klein, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Asseco Central Europe, a.s.

„Cieľom súťaže EY Podnikateľ roka je oceniť úspešných slovenských podnikateľov, ukázať širšej verejnosti pozitívne príklady a inšpirovať všetkých, ktorí majú chuť a odvahu začať podnikať. Teší ma, že aj v aktuálnom ročníku súťaže predstavujeme podnikateľské osobnosti, ktoré prinášajú potrebné pozitívne zmeny a preberajú zodpovednosť nielen za seba, ale aj za svojich zamestnancov a ďalší rozvoj Slovenska,“hovorí Matej Bošňák, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva „Víťazi, držitelia titulu EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, našu krajinu reprezentujú na svetovom finále v Monte Carle od roku 2007. Verím, že podnikateľský príbeh Jozefa Kleina, čerstvého držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2016, osloví medzinárodnú porotu tak, ako oslovil nás.“

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo tridsaťdva podnikateľských osobností. Desaťčlenná porota súťaže hodnotila uchádzačov podľa medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť, osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny/globálny dosah.

„Porota posudzovala 32 podnikateľských osobností. Boli to príbehy o šikovnosti, nápadoch a sebavedomí, ale aj o serióznosti, poctivosti a tvrdej robote. Každý účastník súťaže je jedinečný a vynikajúci. Preto výhru za podnikateľský príbeh by si zaslúžili všetci.“ hovorí Patrick Hessel, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2015 a rozhodnutie poroty komentuje takto: „Jozef Klein stojí na čele spoločnosti Asseco dlhé roky. Pod jeho vedením sa firma rozrástla a začala prosperovať. Dnes patrí medzi najväčšie softvérové domy v strednej a východnej Európy.“

„Sme presvedčení, že toto ocenenie má veľký význam nielen pre víťaza, ale aj pre širokú slovenskú verejnosť. Vyzdvihuje pozitívne vzory, ukazuje príklady hodné nasledovania,“ povedal Jozef Kausich, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ divízie Firemného bankovníctva Všeobecnej úverovej banky, ktorá je exkluzívnym partnerom súťaže.

Profil držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2016

Po absolvovaní štúdia teoretickej kybernetiky a matematickej informatiky na matematicko-fyzikálnej fakulte a po prvej pracovnej skúsenosti v bázovom laboratóriu umelej inteligencie mu učarovalo programovanie. Dodnes ho fascinuje, ako sa dajú bežné postupy algoritmicky zhmotniť do programu na počítači a zjednodušiť tak prácu ľuďom.

Spoločnosť Asseco Central Europe (predtým Asset Soft) pôsobí na Slovensku od roku 1990. Jozef Klein v nej pracuje od roku 1996 a od roku 2002 je jej predsedom predstavenstva. Zároveň zastáva významnú funkciu CEO na úrovni Asseco Group. V nej sa podieľa na realizácii stratégie, ktorá má zo spoločnosti urobiť nadnárodného poskytovateľa softvéru a IT služieb.

Ponuku majiteľov Asset Softu zasadnúť do riaditeľského kresla Jozef Klein pôvodne dvakrát odmietol. Tú tretiu, pred 15 rokmi, napokon prijal. V tom čase sa spoločnosť nachádzala v zložitej situácii. S ambíciou nesklamať akcionárov, dosahovať lepšie výsledky, mať väčší podiel na trhu či rozšíriť pôsobnosť firmy mimo Slovenska sa vydal na neľahkú podnikateľskú cestu. Náročné obdobie, späté s hľadaním nových klientov a projektov, ale aj s úsilím zvádzať konkurenčný boj s nadnárodnými spoločnosťami, sa podarilo úspešne prekonať. Prostredníctvom akvizícií spoločnosť rozšírila svoje obchodné a investičné aktivity v regióne strednej Európy do šiestich krajín. Dnes je Asseco Central Europe so sídlom v Bratislave jedným z najsilnejších softvérových domov v strednej a východnej Európe, ktorý zamestnáva takmer 2 000 ľudí. Spoločnosť vyvíja vlastné produkty, realizuje nové typy služieb a rozširuje svoje kompetencie aj mimo IT oblasti. Asseco Central Europe je stále jediná slovenská softvérová firma kótovaná na zahraničnej burze vo Varšave.

Finalisti súťaže EY Podnikateľ roka 2016

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2016 sa okrem víťaza stali:

  • Miroslav Paľo, COMMERC SERVICE, spol. s r.o.
  • Ján Lunter, Innovatrics, s.r.o.
  • Ján Kolesár, M ä s p o m a spol. s r.o.
  • Anton Barcík, Považská cementáreň a.s.

Víťazom kategórie EY Technologický podnikateľ roka 2016 sa stal spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o., Ján Lunter, ktorý sa k biometrii sa dostal počas štúdia na vysokej škole Télécom ParisTech vo Francúzsku, kde sa venoval rozpoznávaniu obrazu a umelej inteligencii. V podstate náhodné objavenie skenera odtlačkov prstov ho priviedlo k biometrii, ktorá sa neskôr stala predmetom jeho podnikania. Existujúce riešenia mali nedostatky, ktoré pre Jána predstavovali výzvu, a preto sa rozhodol s technológiou pohrať a zdokonaliť ju. Spoločnosť pôvodne vznikla v Paríži a časom sa presunula na Slovensko. So súčasným počtom 72 ľudí a vyše 12-ročnou praxou sa Innovatrics zaraďuje medzi svetovú špičku v oblasti biometrických technológií zameraných na identifikáciu a verifikáciu osôb na základe odtlačkov prstov, rozpoznávania tváre a dúhovky. Ján je autorom unikátneho algoritmu, ktorý rozpozná viac ako 900 miliónov odtlačkov prstov za sekundu a patrí medzi najrýchlejšie a zároveň najpresnejšie na trhu. Cieľom Innovatricsu je prinášať inovatívne riešenia s globálnym potenciálom v biometrii, ako aj v oblasti umelej inteligencie a rozpoznávania obrazu.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2016, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, bol udelený spoločnosti Inloop, s.r.o. a jej zakladateľom Martinovi Adámkovi, Danielovi Novákovi a Jozefovi Šimkovi. Daniel, Jozef a Martin sa spoznali v roku 2011 na stretnutí Android vývojárov v Žiline. V tom čase už mali za sebou úspešné vlastné mobilné aplikácie. Jozef, ekonóm a programátor-samouk, navrhol Danielovi a Martinovi, programátorom na voľnej nohe, aby sa spojili a začali vyvíjať softvér na zákazku pre spoločnosti, ktoré ich čoraz častejšie oslovovali ako jednotlivcov. Zaujímavé je, že predtým sa nepoznali a každý z nich žije a pracuje v inom meste (Poprad, Banská Bystrica a Žilina).

Táto spolupráca na diaľku ostala v DNA firmy dodnes a firma podporuje prácu z domu alebo v jednej zo siedmich kancelárií od Popradu až po Stuttgart. Pre firmu pracuje viac ako 115 ľudí, a aj keď celý vývoj je sústredený na Slovensku a v Čechách, z týchto krajín prichádza po asi 20 percent tržieb, zvyšok je z USA a krajín západnej Európy. Medzi najväčších zákazníkov patria americký Intel, nemecký Mercedes-Benz a slovenská Tatra banka.

Od začiatku Daniel, Jozef a Martin kládli dôraz na výber tých správnych ľudí do tímu a firma sa presadzuje najmä špičkovou kvalitou odborníkov a budovaním dlhotrvajúcich vzťahov so zákazníkmi. Aj vďaka tomu sa spoločnosť Inloop dostala na celosvetový zoznam iba 25 spoločností.

Porota EY Podnikateľ roka 2016

Zloženie poroty súťaže EY Podnikateľ roka 2016

  • Patrick Hessel, predseda poroty, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015
  • Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
  • Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
  • Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
  • Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
  • Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
  • Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
  • Miroslav Trnka, ESET, EY Podnikateľ roka 2006
  • Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
  • Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

O súťaži EY Podnikateľ roka

EY Podnikateľ roka je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam.

Jej cieľom je ukázať verejnosti vynikajúce osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Súťaž EY Podnikateľ roka je koncipovaná ako medzinárodná, preto sú kritériá, podľa ktorých sa posudzujú jednotliví účastníci, v každej krajine porovnateľné. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Podrobnejšie informácie nájdete na www.podnikatelroka.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky