Vyberáme kancelársku stoličku

Vyberáme kancelársku stoličku
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Väčšina z nás presedí v práci viac ako osem hodín denne. Čiže celkovo v nej „presedíme“ viac ako tretinu svojho života. Kvalita kancelárskej stoličky výrazne vplýva na náš zdravotný stav a celkový pracovný výkon. Aj preto je také dôležité vybrať si kancelársku stoličku naozaj dôkladne.

Synchromechanika a podrúčky na kancelárskej stoličke

V súčasnosti je od stoličiek vyžadované, aby mali synchromechaniku. Inak nie sú vhodné na celodennú prácu. Ide o pevný mechanizmus, ideálne prepojený s chrbtovou opierkou a podrúčkami. „Chrbtová opierka by mala mať možnosť nastavenia výšky a lumbálnej opory chrbta, poprípade sieťovinový charakter, ktorý automaticky formuje podporu chrbtovej časti,“ hodnotí Martin Šinaľ, IPM leader značky Techo. Myslite aj na to, že podrúčky by mali byť minimálne výškovo nastaviteľné a z mäkšieho povrchu. Vyhýbajte sa podrúčkami s hranatými tvarmi. Nemenej dôležitou požiadavkou je možnosť posunu sedáka a jeho hrúbka. Z materiálov je vhodná pamäťová pena, v lepšom prípade silikón.

Antidegeratívna kancelárska stolička

Sedieť celý deň v práci v jednej polohe nie je pre telo prospešné. Ono si síce rokmi na túto polohu „zvykne“ a prispôsobí sa jej, ale čoskoro sa ohlásia aj nepríjemné zdravotné následky takéhoto dlhodobého sedenia. Organizmus sa postupne degeneruje už len tým, že sa sedí stále rovnako. Pri výbere kancelárskej stoličky preto platí jedna základná vec. „Správna kancelárska stolička na dlhodobé sedenie by mala spĺňať antidegeneratívny atribút. Pravidelná zmena polôh počas dlhotrvajúceho sedenia totiž predchádza a bojuje proti ochabnutiu svalstva, ktoré vzniká pri nekonečnom sedení v jednej polohe,“ objasňuje Vlado Zlatoš, Idea maker antidegeneratívnej stoličky neseda. Naše telo je stavané na pohyb, nie na sedenie.

Hlavová opierka na kancelárskej stoličke - áno či nie?

Mnohé z kancelárskych stoličiek disponujú hlavovou opierkou. V konečnom dôsledku na nich až tak nezáleží. „Hlavové opierky nemajú nič spoločné s ergonómiou,“ konštatuje Martin Šinaľ za značku Techo. Len máloktorá stolička má funkčnú hlavovú opierku v tom zmysle, že opierka nekopíruje náklon chrbtovej časti, ale drží hlavu, pohľad v horizontálnej polohe. Užívateľ ju ale využíva zväčša pri relaxačnej polohe alebo pri telefonovaní a podobne.

Fit lopta nie je riešenie

Nie je to tak dávno, čo „kraľovala“ v kanceláriách namiesto plnohodnotných kancelárskych stoličiek fit lopta. Aj dnes ju ešte mnohí používajú ako rovnocennú alternatívu na sedenie za počítačom. Odborníci však jej celodenné používanie neodporúčajú. Dôvod je veľmi jednoduchý. Na fit lopte sa svaly nedokážu uvoľniť, má skôr opačný efekt. Pri sedení na nej sa zapájajú viaceré svaly, aby udržali vzpriamený chrbát. Na krátky čas a precvičenie je však fit lopta skvelým pomocníkom. V prípade dlhodobého sedenia sa odporúča zvoliť radšej tradičnú kancelársku stoličku, kde dochádza k uvoľneniu svalstva.

Aké kolieska má mať kancelárska stolička?

Výber koliesok kancelárskej stoličky závisí od typu podlahy. Na tvrdú podlahu (linoleum, vinyl, parkety) sa odporúčajú kolieska s pogumovanou časťou, aby vám stolička neutekala. Na kobercové podlahy zasa kolieska s tvrdým povrchom. Zväčša sa však používajú univerzálne. Čo sa týka ich veľkosti, tam platí pravidlo, že ak sa stolička pohybuje ľahko bez zvýšeného tlaku pri presune, sú kolieska v poriadku.

Čím viac polôh, tým lepšie

Jedna poloha pri sedení za počítačom telo doslova ničí. Doma môžete pri ňom ležať, polohy pri sedení často striedať alebo kedykoľvek od neho odbehnúť. V práci je táto sloboda menšia, stále však nemusíme byť vo väčšine firiem úplne formálni a aj neštandardne sedenie je akceptovateľné. „Pri výbere vhodnej kancelárskej stoličky preto myslite na to, aby vám umožňovala striedať polohy pri sedení,“ radí Vlado Zlatoš, Idea maker stoličky neseda. Každý predsa vie, že dať si nohy do tureckého sedu či oprieť sa pri práci nie o chrbát, ale o prednú časť tela, môže byť vítanou príjemnou zmenou. A správna a kvalitná kancelárska stolička by vám to mala umožňovať.

Každý z nás je jedinečná osobnosť, vyhovuje mu pri práci niečo iné a dnes už mnohí zamestnávatelia umožňujú zamestnancom vybrať si pomôcky, vďaka ktorým sa budú v práci lepšie cítiť, a tak podávať aj lepšie a kvalitnejšie pracovné výsledky. Nemusí im totiž vyhovovať stolička automaticky pripravená pri nástupe do práce. Je dôležité spýtať sa ich vopred, aké pracovné prostredie preferujú a či by mali záujem o anatomickú alebo antidegeneratívnu kancelársku stoličku. Dobrý zamestnávateľ totiž vie, že investícia vynaložená na kvalitnú kancelársku stoličku, a tak následne do spokojnosti zamestnanca, sa mu zaručene vráti. Práceneschopnosť zamestnanca pri rôznych zdravotných komplikáciách, prípadne následná rehabilitácia ho budú stáť viac, ako len jedna kvalitná stolička, ktorá bude slúžiť firme niekoľko rokov.

Manažment sedenia v kanceláriách sa mení. Dnes je na trhu veľa stoličiek, ktoré prinášajú nesporné výhody pri sedení ako bežná kancelárska stolička. Pri jej výbere ale majte vždy na pamäti, že žiadna poloha na sedenie nie je vyslovene zlá. Pokiaľ v nej nesedíte príliš dlho.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Bezpečie a pohodlie pre tehotné zamestnankyne pracujúce v priemysle

Austrálčanka využila dieru na trhu a začala podnikať s pracovným oblečením pre ženy pracujúce v mužských odvetviach. K nápadu ju priviedla negatívna skúsenosť tehotnej kolegyne.

Pripravované zmeny v nelegálnom zamestnávaní, BOZP či dôchodkoch v roku 2022

Čo sa zmení v nelegálnom zamestnávaní, inšpekcii práce, BOZP či v dôchodkovom sporení? Parlament v prvom čítaní schválil viaceré novely zákonov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ochranné pracovné prostriedky od novembra 2021

Od 20.11.2021 sa zmenil zoznam osobných ochranných prostriedkov. Čo musia zamestnávatelia zamestnancom po novom zabezpečiť na ochranu?

Vstup na pracovisko od 29.11.2021 bude už len v režime OTP

Od pondelka 29.11.2021 majú firmy povinnosť kontrolovať status OTP zamestnancov. Týka sa to aj živnostníkov či konateľov? Ako postupovať, ak sa zamestnanec odmietne preukázať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky