Prečo je zdravé sedenie dôležité aj v podnikaní?

Asi každý podnikateľ to pozná. Kopa práce, málo času, častokrát zlá životospráva a keď sa k tomu pridá ešte aj málo pohybu, na problém máte našliapnuté. O zdravom životnom štýle by sme mohli písať nie články, ale rovno knihy. Preto dnešok venujeme iba jednej, ale zato poriadne dôležitej veci, a síce správnemu sedeniu pri sedavej práci.

Neriešený problém môže prerásť do neriešiteľného

Až 70 % ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sa pravidelne sťažujú na bolesti chrbta alebo rúk. Niet sa čomu čudovať – ľudia sedia doslova na kadečom. Pokiaľ nemáte citlivú chrbticu, to, že trpí, najprv nemusíte výrazne cítiť. Ten moment však v drvivej väčšine prípadov nastane, ak otázku sedenia dlhodobo neriešite.

Zdravotné následky zlého sedenia pri sedavom zamestnaní sú rôzne, pričom smerovať môžu napríklad až k poškodeniam medzistavcovej platničky, ale aj k preťaženiu kĺbov, svalov a väzov, k zhoršenej cirkulácii krvi (a tým aj zhoršeným pracovným výkonom) a taktiež vám nesprávne sedenie môže výrazne narušiť celkový pohybový aparát.

Patrí aj vaše povolanie k rizikovým?

Ak si myslíte, že poškodenie chrbtice hrozí iba administratívnym pracovníkom, vedzte, že táto skupina je omnoho širšia. Ak viac ako 75 % času strávite sedením, ste v reálnom ohrození, pokiaľ pravidelne necvičíte a nesedíte na správnej (a správne nastavenej) stoličke. Ohrození ste aj vtedy, ak vaše zamestnanie pozostáva zo šoférovania na dlhé trate.

Ak jazdíte v dodávke, vedzte, že hon za čo najnižšou cenou vozidla sa odráža aj na biednej kvalite sedadiel, čo sa zase časom odrazí aj na vašej chrbtici. Preto, ak podnikáte a chcete, aby boli vaši zamestnanci v pohode, rozhodne by ste mali staviť aj na takú, zdanlivo nepodstatnú vec, ako sú pohodlné sedadlá vo firemných vozidlách.

Medzi ohrozených patria aj lekári v ambulaciách, predavači (najviac pokladníci), úradníci v kanceláriach, ale aj moderné profesie, ako napríklad grafici, programátori, digitálni marketéri a podobne.

Aké riešenie má nesprávne sedenie?

Zamestnanci dnes viac ako kedykoľvek predtým pozerajú na rôzne benefity, ktoré v novej firme môžu dostať navyše k pravidelnej mesačnej výplate. Namiesto bežných odmien, ako sú pravidelné teambuildingy, príspevok na rekreáciu alebo homeoffice, im skúste ponúknuť napr. príspevok na cvičenie. Z dlhodobého hľadiska spravíte najlepšiu možnú investíciu, keďže zdravý človek podáva aj dobré pracovné výkony. Ide tak o investíciu do vášho podnikania.

Zdravé sedenie. Zdroj: AJ Produkty
Zdravé sedenie. Zdroj: AJ Produkty

Zdravých zamestnancov si ale zabezpečíte aj kvalitnou prevenciou vo forme tých správnych kúskov nábytku. Vo svete sa osvedčili napríklad výškovo polohovateľné stoly. Tie je vhodné si počas práce znižovať alebo zvyšovať a kombinovať tak prácu posediačky a postojačky. Vaše telo tak nebude mať čas unaviť sa prílišným sedením. 

Článok pokračuje pod reklamou

V kancelárii pomôžu aj pomôcky

Obľube sa tešia aj rôzne balančné stoličky. Tie nielen dobre vyzerajú, ale disponujú unikátnym dizajnom, ktorý je navrhnutý špeciálne tak, aby posilňoval vaše svaly. Kopíruje pohyby sediaceho a tým vyvoláva nutnosť svalmi pohybovať. Lacnejším variantom je fitlopta, ktorá taktiež umožňuje pohyb priamo popri práci a zlepšuje aj krvný obeh.

Ak ste sa už rozhodli pre výškovo nastaviteľné stoly, potom vám vhod príde aj balančná doska, na ktorej môžu vaši kolegovia počas práce stáť. Tá vyžaduje neustále korekcie rovnováhy vo všetkých smeroch a tak vás udržiava prakticky stále v pohybe.

Ako vybrať najlepšie kancelárske stoličky?

Ak sme vás presvedčili o tom, že dbať o zdravie kolegov a ich chrbtíc je dôležité, je načase vybrať tie správne kancelárske stoličky. Možno sa budete diviť, ale dbať je dobré aj na to, akú firmu máte. Ak sa od zamestnancov očakávajú nadľudské výkony (čo je časté obzvlášť v IT sektore), je potrebné vybrať naozaj kvalitné kancelárske stoličky s odolným čalúnením.

Zdravé sedenie. Zdroj: AJ Produkty
Zdravé sedenie. Zdroj: AJ Produkty

Pre bežné sedavé zamestnania postačí stolička s ergonomickým tvarom, ktorá má aj bedrovú oporu. Dôležitá je aj nastavovateľná opierka hlavy a rúk, aby si človek našiel prirodzenú polohu, v ktorej sa mu bude dobre pracovať. Dbajte aj na zaoblenie prednej hrany sedadla, čo znižuje záťaž na stehná a kolená.

Nenápadný, ale rovnako dôležitý, je aj tzv. synchrónny mechanizmus, ktorý zabezpečuje súbežný pohyb sedadla s operadlom a vytvára tak lepšiu polohu sedenia.

Dobrá stolička = dobrá práca

V dnešnom článku ste mohli vidieť, že dobrá stolička vám nielenže zabezpečí spokojných zamestnancov, ale aj minimalizuje riziko ich práceneschopnosti. Vyberte aj vy do svojej firmy dobré stoličky, ktoré sa postarajú o zdravé sedenie vašich kolegov. 

Zdroj: AJ Produkty

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Bezpečie a pohodlie pre tehotné zamestnankyne pracujúce v priemysle

Austrálčanka využila dieru na trhu a začala podnikať s pracovným oblečením pre ženy pracujúce v mužských odvetviach. K nápadu ju priviedla negatívna skúsenosť tehotnej kolegyne.

Pripravované zmeny v nelegálnom zamestnávaní, BOZP či dôchodkoch v roku 2022

Čo sa zmení v nelegálnom zamestnávaní, inšpekcii práce, BOZP či v dôchodkovom sporení? Parlament v prvom čítaní schválil viaceré novely zákonov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ochranné pracovné prostriedky od novembra 2021

Od 20.11.2021 sa zmenil zoznam osobných ochranných prostriedkov. Čo musia zamestnávatelia zamestnancom po novom zabezpečiť na ochranu?

Vstup na pracovisko od 29.11.2021 bude už len v režime OTP

Od pondelka 29.11.2021 majú firmy povinnosť kontrolovať status OTP zamestnancov. Týka sa to aj živnostníkov či konateľov? Ako postupovať, ak sa zamestnanec odmietne preukázať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky