Ponúk na vianočné brigády pribúda: hľadajú sa predajcovia kaprov aj vianoční škriatkovia

Ako sa na ponukách práce odráža predvianočné obdobie, aký zárobok zamestnávatelia ponúkajú brigádnikom a na čo myslieť pri zamestnávaní na dohodu?

December je už tradične na pracovných portáloch spojené s hľadaním brigádnikov na zimnú sezónu. Ako informuje Profesia.sk, medzi dostupnými pracovnými príležitosťami sú aj ponuky na predaj stromčekov, kaprov či výpomoc vo vianočných stánkoch na námestiach. Ako sa situácia vyvíja oproti minulým rokom a na čo myslieť pri zamestnávaní ľudí na dohodu?

Po dlhom čase sa vyskytujú aj ponuky na vianočné trhy

Pracovný portál Profesia eviduje ku koncu roka vyšší počet pracovných príležitostí na dohodu. Zamestnávatelia uverejnili v októbri 2022 takmer 3-tisíc takýchto inzerátov. Viac ponúk evidovali iba vlani.

Ponuky na dohodu

November 2022 zobrazuje obdobie do 27.11. Zdroj: profesia.sk
2018 2019 2020 2021 2022
September 2 440 2 587 2 069 3 348 3 459
Október 2 663 2 480 1 677 3 403 2 934
November 2 867 2 524 1 280 3 041 2 359

Medzi ponukami prác už možno nájsť aj nejednu na brigádu na vianočných trhoch. Na takýto druh pracovných inzerátov si uchádzači pritom museli počkať dlhé tri roky. Inzeráty v hlavnom meste ponúkajú pomocníkom v stánkoch v priemere zhruba 6 eur na hodinu. Najčastejšie ide o predavačov/ky suvenírov a gastro pracovníkov. Práve obchod či cestovný ruch a gastro sú sektory, kde potrebujú firmy na konci roka najviac dohodárov.

„V súvislosti s Vianocami vidíme aj výraznejší dopyt po nových ľuďoch v sektore doprava, špedícia a logistika. Mimo kuriérov ponúkajú firmy napríklad pracovné príležitosti v skladoch,“ uvádza Nikola Richterová, PR manažérka portálu.

Obchody hľadajú výpomoc pred nákupným ošiaľom

Medzi najdostupnejšími brigádami pred koncom roka možno vidieť prácu predavača/ky, pokladníka/čky, skladníka/čky či dokladača/ky tovaru. Zamestnávatelia sa snažia zabezpečiť výpomoc na sezónu, keď ľudia v obchodoch nakupujú vianočné darčeky.

Uchádzači, ktorí majú vyslovene záujem o ponuky práce, ktoré im navodia sviatočnú náladu, majú na začiatku decembra dostupné tiež pracovné príležitosti na predajcov vianočných stromčekov a kaprov. Podobné inzeráty eviduje pracovný portál v rôznych mestách po celom Slovensku.

Aký je záujem zo strany ľudí?

Z analýzy Profesie vyplýva, že na jednu ponuku práce na dohodu zareaguje zhruba 12 ľudí. Aktuálne čísla sú o čosi vyššie, ako tomu bolo v období na konci roka 2021.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako reagujú uchádzači na ponuky na dohodu?

Zdroj: profesia.sk
2018 2019 2020 2021 2022
3. štvrťrok 14 17 28,3 12,6 12,4
4. štvrťrok 14,8 17,8 24,1 11,9 12,6

Práve vianočné brigády sú typické aj tým, že zamestnávatelia sa na Slovensku pokúšajú často nájsť aj šikovné nadprirodzené bytosti. Množstvo firiem hľadá medzi Slovákmi a Slovenkami napríklad vianočných škriatkov.

Na čo myslieť pri zamestnávaní na dohodu?

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti patria medzi dohody o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer a možno ich uzatvoriť len výnimočne – nesmú teda nahrádzať prijatie do zamestnania a prácu na trvalý pracovný pomer. Dohody sú navyše limitované maximálnym počtom odpracovaných hodín.

Prečítajte si tiež

Ďalšou z možností je uzavretie dohody o brigádnickej práci študentov, ktorá je z hľadiska odvodov výhodnejšia. Možno ju uzatvoriť s osobou, ktorá má štatút žiada strednej školy alebo študenta dennej formy vysokoškolského štúdia a ktorá nedovŕšila 26 rokov, no má viac ako 15 rokovskončila povinnú školskú dochádzku. Medzi podmienky takejto dohody patrí to, že musí:

  • byť uzavretá písomne,
  • na dobu určitú (max. 12 mesiacov),
  • jej súčasťou je potvrdenie štatútu študenta a 
  • v dohode musí byť uvedený dohodnutá práca, odmena, rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa uzatvára.

Študenti môžu na dohodu odpracovať maximálne 20 hodín týždenne v priemere, pričom priemer sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená. Pracovný čas však nesmie presiahnuť 12 hodín v priebehu 24 hodín a u zamestnanca mladšieho ako 18 rokov nesmie presiahnuť 8 hodín v priebehu 24 hodín.

Od 1.11.2022 novelou Zákonníka práce došlo k viacerým zmenám v ustanoveniach, ktoré sa týkajú tak dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, teda aj tých o brigádnickej práci študentov. Jednou z nich je minimálna predvídateľnosť práce. Čo to znamená a ďalšie podrobnosti o dohodách brigádnikov, ktoré budú platiť aj v budúcom roku, približujeme v článku Dohoda o brigádnickej práci študentov v roku 2023.

Zdroj: Profesia.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Motivácia zamestnávať mladých ľudí: firmy dostanú príspevok

Projekt Právo na prvé zamestnanie má pomôcť tvorbe pracovných miest pre mladých nezamestnaných. Výška príspevku, podmienky aj info o ďalších projektoch na podporu zamestnania.

Zvýšenie dôchodkov pracujúcim dôchodcom za rok 2023

Koho sa zvýšenie týka, kedy bude vyššia dávka vyplatená a treba o niečo žiadať? Informácie aj o podmienkach, kedy možno počas poberania dôchodku pracovať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky