Preventívne opatrenia pre zamestnancov pred šírením koronavírusu

Situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 je vážna, mnohí odborníci však stále opakujú dôležitý odkaz - nepanikárme, zachovajme chladnú hlavu a zdravý rozum, pretože sme prijali prísne opatrenia.

Čo musia zamestnanci urobiť preto, aby sa vyhli nákaze

Podobne to vidí aj Jana Šišoláková, vedúca oddelenia verejných zdravotníkov spoločnosti Falck Healthcare, ktorú poisťovňa Groupama pozvala na individuálnu konzultáciu so zamestnancami. „Takéto opatrenia sme prijali najmä pre potrebu našich zamestnancov a s tým súvisiace zodpovedanie otázok, ktoré im v súvislosti so súčasnou bezpečnostnou situáciou behajú hlavou,“ vysvetľuje Ladislav Gajdoschík, riaditeľ poisťovne Groupama.

Poisťovňa zároveň zaviedla viaceré preventívne opatrenia, akými sú práca z domu, obmedzenie stretnutí s externými partnermi, zrušenie zahraničných pracovných ciest, monitorovanie situácie či denná komunikácia so zamestnancami. 

Konzultácie s odborníčkou prebiehali, samozrejme, za prísnych hygienických opatrení a na individuálnej úrovni. Väčšina zamestnancov sa zaujímala o informácie týkajúce sa vírusu, o to ako posilňovať imunitu a ako fungujú zavedené opatrenia či na prácu z domu. Takmer každý z nich sa však opýtal rovnakú otázku: Čo ja sám môžem urobiť preto, aby som sa nákaze úspešne vyhol? „Odporúčané sú stále tie isté a dookola opakované rady - dôkladné umývanie rúk s mydlom pod horúcou vodou, a to aspoň po dobu 40 sekúnd. Rizikové miesta sú za nechtami, medzi prstami a článkami. Použitie antibakteriálneho mydla a dezinfekčného prípravku len znásobí istotu, že sa vírusu úspešne vyhneme,“ hovorí verejná zdravotníčka Jana Šišoláková. Pri umývaní rúk zohráva veľkú úlohu aj následný postup. Kľučku na dverách treba chytiť vreckovkou, prípadne dvere otvoriť lakťom, podobne to platí aj pri tlačidlách vo výťahu. Rovnako netreba zabúdať aj na umývanie rúk po návrate z obchodu, nakoľko nákupné vozíky a košíky sú zdrojom prenosu infekcie. A samozrejme v čo najväčšej miere sa vyhýbať kontaktu s ľuďmi, držať si dostatočný odstup a nosiť ochranné rúško či respirátor.

Ako posilniť imunitu

Druhou z najčastejšie kladených otázok bolo posilnenie imunity. Vhodný je vitamín C, či už v prirodzenej forme alebo v tabletách a rovnako pozitívny účinok bude mať na náš organizmus aj zinok. „Súčasne treba dodržiavať stanovené pravidlá, počúvať rady odborníkov, byť disciplinovaný, zodpovedný, dodržiavať odstup a poriadne si umývať ruky,“ zdôrazňuje Jana Šišoláková a dodáva, že aj z pohľadu imunity môže mať COVID-19 u rôznych ľudí rôzny priebeh. „Niektorí nemusia mať žiadne príznaky a sú len prenášačmi, iní ho zas môžu prekonať ako ľahké respiračné ochorenie a u ďalších, ktorí ťažko zvládajú aj samotnú chrípku, môže mať vírus ťažký priebeh. Závisí to od obranyschopnosti ich organizmu,“ vysvetľuje.

Ako úspešne zvládnuť epidémiu

Základom je, aby sme boli disciplinovaní a dodržiavali pravidlá. Scenáru Talianska by sme sa tak mohli úspešne vyhnúť a situácia by sa mohla na Slovensku vyvíjať (doposiaľ) podobný smerom ako tomu je v severských krajinách. „Disciplinovanosť, rešpektovanie nariadení a dodržiavanie pravidiel najmä v prípade nariadenej karantény, počúvanie rád odborníkov. To je cesta k úspešnému zvládnutiu epidémie,“ vysvetľuje verejná zdravotníčka. Na záver tak posledná a toľkokrát opakovaná rada – umývajme si dôkladne ruky, dodržujme pravidlá, buďme disciplinovaní a vyhýbajme sa blízkemu kontaktu s ľuďmi.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pandemická OČR končí: od 1.9.2023 sa už nebude vyplácať

Sociálna poisťovňa prestane od 1.9.2023 poskytovať pandemické ošetrovné. Čo bude zrušenie tejto dávky znamenať v praxi?

Znovurozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné

Pri pandemickom ošetrovnom môže poistenec požiadať o znovurozhodnutie o jeho nároku. Sociálna poisťovňa informuje, kedy je to možné a pripája tiež praktické príklady.

Overovanie čerpania podpory z Prvej pomoci: priebeh a porušenia

Kontroly oprávnenosti čerpania finančných prostriedkov z projektu Prvá pomoc odhalili viaceré porušenia. Koľko firiem muselo vrátiť podporu? Ako a dokedy budú kontroly prebiehať?

Covid opatrenia od júla 2022: odporúčania pre občanov aj zamestnávateľov

Úrad verejného zdravotníctva vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína sériu odporúčaní, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy. Čo treba vedieť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky