Obmedzenie platieb v hotovosti od roku 2013

Dňa 29. novembra 2012 NR SR schválila úplne nový zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Tento zákon upravuje podmienky zákazu vykonávať niektoré platby v hotovosti. Týka sa platieb v hotovosti medzi podnikateľmi aj medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

Podľa schváleného zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa zakazuje platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Výnimka je v prípade platby v hotovosti medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi, kde sa zakazuje platba v hotovosti nad 15 000 eur. Ak došlo k porušeniu tohto zákazu, nie je tým dotknutá platnosť právnych úkonov, na základe ktorých sa vykonala platba v hotovosti.

Ak je platba vykonaná v cudzej mene, prepočítava sa na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný v deň predchádzajúci dňu platby v hotovosti.

Hodnotu platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.

Zákaz platieb v hotovosti sa vzťahuje aj na:

  • odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania,
  • prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.
Článok pokračuje pod reklamou

Zákaz platieb v hotovosti sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté:

  • pri poskytovaní platobných služieb, poštových služieb a poštového platobného styku,
  • pri prevádzkovaní zmenárenskej činnosti,
  • pri spracovávaní bankoviek a mincí,
  • pri preprave bankoviek a mincí,
  • pri predaji alebo výmene bankoviek alebo mincí, vrátane výmeny slovenských korún za eurá v hotovosti Národnou bankou Slovenska,
  • pri správe daní,
  • v súvislosti s uplatňovaním colných predpisov,
  • v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie,
  • v súvislosti so súdnym konaním, v súvislosti s úschovou peňazí, pri exekúcii alebo výkone rozhodnutia,
  • v cudzine, ak

1. platba v hotovosti súvisí so zabezpečovaním plnenia úloh ozbrojených síl mimo územia Slovenskej republiky, so zabezpečovaním výkonu činnosti a plnenia úloh zastupiteľských úradov Slovenskej republiky, so zabezpečovaním plnenia úloh Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pri medzinárodnej leteckej preprave ústavných činiteľov, významných predstaviteľov štátnych orgánov a pri vykonávaní medzinárodných letov štátnych lietadiel v policajných službách alebo so zabezpečovaním plnenia úloh v rámci zahraničnej rozvojovej spolupráce, alebo
2. právo štátu, v ktorom má byť platba v hotovosti odovzdaná alebo prijatá, zakazuje odovzdať alebo prijať túto platbu inak ako v hotovosti,

  • pri plnení úloh podľa osobitného predpisu (zákona o Vojenskom spravodajstve),
  • pri výkone sociálneho poistenia podľa osobitného predpisu (zákona o sociálnom poistení),
  • pri plnení úloh Slovenskou informačnou službou,
  • v súvislosti so zabezpečovaním ochrany utajovaných skutočností,
  • odovzdávajúcim alebo príjemcom, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis (napr. zákon zmenkový a šekový).

Priestupku podľa tohto zákona sa dopustí ten, kto ako odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti alebo ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti (pokuta do 10 000 eur).

Správneho deliktu sa dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ak ako odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti alebo ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti; za správny delikt sa uloží pokuta do 150 000 eur. Pri určení výšky pokuty sa prihliada na závažnosť správneho deliktu, spôsob jeho spáchania, na jeho následky a na okolnosti, za ktorých bol spáchaný.

Platbu v hotovosti dohodnutú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje sumu limitovanú týmto zákonom možno vykonať do 31. marca 2013.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Solíková
Veronika Solíková Účtovná jednotka, s.r.o.

Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o., daňová poradkyňa a renomovaná odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.


Platba v hotovosti vs kartou: práva a povinnosti obchodníkov

Má podnikateľ právo rozhodnúť sa prijímať len jeden spôsob platby? Čo hovorí zákon o stanovení minimálnych minutých súm, kedy obchodník dovolí platiť kartou?

Limit na platby v hotovosti od 1.7.2023

Niektoré platby nesmú podnikatelia a nepodnikatelia realizovať v hotovosti. Aký je limit na platby v hotovosti od 1. júla 2023 a na čo sa vzťahujú výnimky, sa dočítate v článku.

Zvýšenie limitu pre platby v hotovosti (návrh)

V parlamente bola v prvom čítaní schválená novela zákona, ktorá má zvýšiť limit pre platby v hotovosti. Účinnosť sa navrhuje na 1. júl 2023. Ako sa má zmeniť?

„Bonzácky“ paragraf o nezdanených príjmoch autorov za rok 2022

Aké povinnosti má platiteľ, ktorý uzatvoril s autorom písomnú dohodu o nevyberaní dane zrážkou? V akých prípadoch sa podáva oznámenie a aký je termín na jeho podanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky