Ako majú firmy narábať s elektroodpadom?

Zbavovať sa elektroodpadu v prípade domácností nie je náročné. Domáce spotrebiče sa nemenia tak často a v prípade, že je to nutné, stačí navštíviť zberný dvor. Sú tu však aj iné možnosti, ako sa pri výmene spotrebičov zákonne postarať o elektroodpad.

V porovnaní s domácnosťami majú trochu náročnejšiu úlohu firmy, ktoré sa musia o elektroodpad postarať v súlade so zákonom. Amortizáciou a morálnym opotrebovaním sa menia v spoločnostiach elektrické a elektronické zariadenia omnoho častejšie, než v prípade domácností. Preto je najlepším riešením nájsť si skúsenú firmu venujúcu sa poctivej recyklácii elektroodpadu.

Zber elektroodpadu prebieha aj v samotných predajniach elektroniky, no tento spôsob využijú najmä domácnosti. Ak kupujete nový spotrebič a chcete sa zbaviť starého spotrebiča rovnakého druhu, môžete ho jednoducho odovzdať na predajnom mieste. S menším elektroodpadom, akým sú napríklad batérie či žiarivky, môžete prísť do predajne aj bez toho, aby ste si museli zakúpiť nový tovar.

Prečo je recyklácia elektroodpadu dôležitá

Recyklácia elektroodpadu zabezpečuje opätovné využitie cenných kovov a iného nerastného bohatstva, ktoré je nepostrádateľnou súčasťou elektroniky. Druhotné kovy sa využívajú na plošných spojoch a mikroprocesoroch kvôli ich vodivosti a odolnosti. Ešte podstatnejším dôvodom, než je získavanie materiálu, je ochrana životného prostredia.

Nesprávnym zbavením sa elektroodpadu a jeho následným nevhodným uskladnením sa do vody, pôdy a vzduchu dostávajú škodlivé látky. Tie môžu neblaho vplývať na okolité prostredie, no podľa miery toxicity sa ich účinky môžu dostať ďaleko za hranicu skládky, na ktorej sa nachádzajú.

Ako by mali firmy splniť svoju zákonnú povinnosť?

Jednoducho. Stačí osloviť skúsenú spoločnosť, ktorá sa o ich odpad postará. SEWA, a. s. ponúka v rámci celého Slovenska odvoz aj recykláciu elektroodpadu úplne zadarmo. Firmy získajú okrem odvozu aj potvrdenie o ekologickej likvidácii ich starých zariadení.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Platba v hotovosti vs kartou: práva a povinnosti obchodníkov

Má podnikateľ právo rozhodnúť sa prijímať len jeden spôsob platby? Čo hovorí zákon o stanovení minimálnych minutých súm, kedy obchodník dovolí platiť kartou?

ESG vykazovanie – čo treba vedieť

Čo je ESG, aké informácie o udržateľnosti bude potrebné vykazovať a ako sa bude povinnosť ESG vykazovania postupne zavádzať?

Nedôveryhodné e-shopy: spotrebiteľov oberajú o peniaze aj čas

Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na rizikové e-shopy. Čo pri nákupe z nich zákazníkom hrozí, ako ich rozpoznať a čo robiť, ak sú porušené práva nakupujúceho?

Ako často sa menili top zákony ovplyvňujúce podnikanie v roku 2022?

Takmer 4 novely kľúčových zákonov ovplyvňujúcich podnikateľské prostredie bolo priemerne mesačne účinných v roku 2022. Ktoré zákony podliehali zmenám najviac?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky