Potvrdenie o výnimke pri ceste do práce alebo za podnikaním počas zákazu vychádzania od 25.11.2021

Čím sa preukázať počas tzv. lockdown-u platného od 25.11.2021 pri ceste do zamestnania alebo za výkonom podnikateľskej činnosti? Pomôžu vám naše vzory.

Vláda v stredu 24.11.2021 schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu a na prijatie opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu (tzv. lockdown). Jeho súčasťou je obmedzenie slobody vychádzania v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, a to s platnosťou od štvrtka 25.11.2021, predbežne na dva týždne do 9. decembra 2021. Vláda zároveň po desiatich dňoch aktuálnu pandemickú situáciu vyhodnocovať, následne opatrenia zmierni alebo ich platnosť predĺži.

Výnimkou zo zákazu vychádzania od 25.11.2021 je cesta do práce a za podnikaním

Zákaz vychádzania má niekoľko výnimiek, pričom medzi ne patrí:

  • cesta do a zo zamestnania zamestnanca (okrem zamestnancov škôl a školských zariadení), ktorý nemôže vzhľadom na povahu práce vykonávať túto ako prácu z domácnosti, ak sa preukáže potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce a cesta späť,
  • cesta na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná ako práca z domácnosti a cesta späť.

Keďže doposiaľ neexistujú záväzné vzory takýchto potvrdení, pripravili sme niekoľko univerzálnych vzorov, ktoré vám preukazovanie výnimky môžu uľahčiť.

V prípade zamestnanca je vo vyhláške priamo uvedené, že musí disponovať týmto potvrdením, preto je potrebné mať ho pri sebe pri každej ceste do zamestnania a späť, vrátane pracovných ciest. Aby bolo preukazovanie jednoduchšie aj pre podnikateľov, ďalší možný vzor potvrdenia sme pripravili pre tých, ktorí dodávajú pravidelné služby (napr. v prípade živnostníka, ktorý pracuje primárne pre jedného odberateľa a navštevuje aj jeho priestory). V týchto prípadoch tiež odporúčame mať pri sebe živnostenský list (výpis zo živnostenského registra) či výpis z obchodného registra na preukázanie týchto skutočností.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Inflačná pomoc: 100 eur v júni 2022 pre rodiny aj ohrozené skupiny

Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa ako zmiernenie následkov inflácie. Príspevok dostanú aj ohrozené skupiny obyvateľov. V akej výške a koho sa to týka?

Opatrenia od 21.4.2022: zmeny v nosení rúšok aj v pravidlách karantény

Od 21.4.2022 sa uvoľňujú ďalšie pandemické opatrenia – takmer úplne sa ruší povinnosť nosiť respirátor či rúško, zmeny nastanú aj v povinnej karanténe. Čo platí po novom?

Uvoľnenie Covid opatrení od 6.4.2022 a odporúčania hygienika

Od 6.4.2022 sa mení režim na hraniciach a upravujú pravidlá nosenia respirátorov či rúšok. Pozrite si prehľad noviniek aj odporúčaní hlavného hygienika SR.

Covid opatrenia od 14.3.2022: rušia sa skoro všetky obmedzenia

Od pondelka 14.3.2022 sa ešte výraznejšie uvoľnia pandemické opatrenia. Ako sa upravuje činnosť prevádzok, hromadných podujatí či režim na hraniciach?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky