Zlúčenie spoločností s ručením obmedzeným

Parlament schválil koncom roka 2013 daňové licencie, na základe ktorých budú musieť platiť „dane“ aj tie spoločnosti, ktoré nevykazujú zisk.

Ak sa vás toto opatrenie dotýka a disponujete viacerými spoločnosťami, zvážte, či by nebolo pre Vás výhodnejšie zlúčiť viaceré spoločnosti do jednej spoločnosti a tým sa vyhnúť plateniu daňovej licencie pre jednu zo spoločností.

Zlúčenie je postup, pri ktorom na základe zrušenia bez likvidácie dochádza k zániku jednej spoločnosti alebo viacerých spoločností, pričom imanie zanikajúcich spoločností prechádza na inú už jestvujúcu spoločnosť, ktorá sa tým stáva právnym nástupcom zanikajúcich spoločností.

Článok pokračuje pod reklamou

Na zlúčenie spoločností sa vyžaduje schválenie návrhu zmluvy o zlúčení spoločností, ktorá, ak zákon neustanovuje inak, obsahuje najmä:

  1. obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené, zlučujúcich sa spoločností;
  2. podiely spoločníkov spoločností podieľajúcich sa na zlúčení spoločností v nástupníckej spoločnosti, prípadne výšku vkladov spoločníkov v nástupníckej spoločnosti,
  3. určenie dňa, od ktorého sa úkony zanikajúcich spoločností považujú z hľadiska účtovníctva za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti,
  4. určenie času, odkedy nadobudnú spoločníci zanikajúcich spoločností právo na podiel na zisku ako spoločníci nástupníckej spoločnosti

Na schválenie návrhu zmluvy o zlúčení spoločností sa vyžaduje súhlas všetkých spoločníkov zanikajúcich spoločností, v prípade zlúčenia aj spoločníkov nástupníckej spoločnosti, ak zákon neustanovuje alebo spoločenské zmluvy týchto spoločností neurčujú inak.

V návrhu zmluvy o zlúčení možno dohodnúť, že niektorí spoločníci zanikajúcich spoločností sa nestanú spoločníkmi nástupníckej spoločnosti; obdobné právo majú i spoločníci spoločnosti, na ktorú prechádza imanie zanikajúcich spoločností. Nástupnícka spoločnosť je povinná spoločníkom vyplatiť vyrovnací podiel. Na platnosť tejto dohody sa vyžaduje súhlas dotknutých spoločníkov.

Rady a tipy, ako postupovať pri zlúčení spoločností vám prinášame aj v článku Zlúčenie obchodných spoločností.

Zmluva o zlúčení musí mať formu notárskej zápisnice.

Okrem zmluvy o zlúčení sú k zápisu zlúčenia spoločností ako aj k výmazu zanikajúcej spoločnosti potrebné aj ďalšie dokumenty. Ide najmä o zápisnicu z valného zhromaždenia a prehlásenie spoločníka, že nepožaduje, aby bola účtovná závierka overená audítorom.

Prečítajte si tiež

Ak uvažujete o zlúčení Vašich spoločností do jednej spoločnosti a zdá sa Vám vyššie opísaný proces zložitý, vieme Vám celý proces zlúčenia vrátane výmazu jednej zo spoločností do obchodného registra zabezpečiť už od 533 Eur a zaplatíme aj poplatok za notársku zápisnicu ako aj poplatok za zápis zmien do obchodného registra.

V prípade, že máte záujem o využitie našich služieb, neváhajte nás kontaktovať.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako výhodne vybrať peniaze z s. r. o.?

Najmä v menších spoločnostiach s ručením obmedzeným sa majitelia často zamýšľajú nad tým, ako dostať čo najvýhodnejšie peniaze z s. r. o. na svoju súkromnú spotrebu. Aké sú možnosti a čo ktorá obnáša?

Zápis s. r. o. do obchodného registra advokátom v praxi

Aký je proces v prípade zápisu firmy do obchodného registra, ak podnikateľ splnomocní advokáta? Aké sú poplatky, o čo všetko sa postará advokát, čo rieši firma a na čo myslieť?

Cena založenia s. r. o. u notára: s akými poplatkami počítať?

Koľko stojí zápis s. r. o.-čky do obchodného registra prostredníctvom notára, z akých položiek sa skladá a aký je rozdiel oproti súdnym poplatkom? Praktický prehľad cien.

Založenie s. r. o. v roku 2024

Ako v roku 2024 založiť s. r. o.? Čo všetko budete potrebovať, kedy možno využiť zjednodušený postup založenia s. r. o. a ako sa mení poplatok za založenie s. r. o. od apríla?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky