Zmeny v slovenských doménach. Pri nepozornosti môžete prísť o svojou webovú adresu

Zmeny v slovenských doménach. Pri nepozornosti môžete prísť o svojou webovú adresu
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Správca slovenskej internetovej domény najvyššej úrovne (.sk), spoločnosť SK-NIC, mení pravidlá. Od 1.9.2017 (pôvodne od 1.6.2017) môžete konečne vybavovať veci elektronicky a bez notárskeho overenia. Novinkou je aj povinnosť uvádzať názov firmy alebo meno držiteľa domény. Ľahko tak zistíte kto je vlastníkom domény.

POZOR! Zmena termínu prechodu na nový systém a nové pravidlá na 1.9.2017

V záujme hladkého prechodu na nový systém národnej domény 18.5.2017 členovia Komisie pre správu národnej domény .sk rozhodli o posunutí definitívneho prechodu a platnosti nových pravidiel na začiatok septembra (1.9.2017). Pôvodný termín chystaných zmien sa tak posúva z 1.6.2017 na 1.9.2017. 

Tri dôležité zmeny vo fungovaní .sk domén od 1.9.2017 (pôvodne 1.6.2017)

Po niekoľkoročnej kritike fungovania národného registrátora .sk domén, svitá na lepšie časy. Prvým dobrým znamením bolo znížené ceny za prenájom .sk domén, ktoré môžete objednať na prvý rok už za 7,90 € bez DPH. Rovnako bola znížená cena za prenájom ďalších nasledujúcich rokov. Cena začína na sume 11,90 € bez DPH. Ďalšími novinkami sú:

 1. Možnosť prenájmu domény na 10 rokov. Dobrá správa pre optimalizáciu vášho webu vo vyhľadávačoch. Počet rokov, na koľko je doména zaplatená, je jedným z mnohých kritérií vyhľadávača Google.
  TIP: Chcete zlepšiť pozíciu svojho webu v Googli? Používajte bezpečnostný certifikát. Čo to je, kde a za koľko ho môžete vybaviť nájdete v článku Nemáte zabezpečený web (https), vaša stránka dostane nálepku „nezabezpečená stránka“.
 2. Doména bude po novom prenajatá a funkčná až po zaplatení a nie ako v minulosti – už po objednaní. Týmto pravidlom chce spoločnosť eliminovať špekulantov, ktorí neustále vypočítavo blokovali voľné domény.
 3. Zmena držiteľa domény a uvádzanie skutočných vlastníkov v registri Sk-nic.

Čo sa zmení v procese registrácie

Pri registrácií domény vystupujú tri subjekty:

 1. Spoločnosť SK-NIC a. s., správca .sk domén, zabezpečuje technickú časť a vedenie registra .sk domén (niečo podobné ako je pri nehnuteľnostiach evidencia v katastri nehnuteľností)
 2. Registrátor domény –hostingová spoločnosť, prostredníctvom ktorej kupuje doménu klient
 3. Objednávateľ domény – firma alebo občan, ktorý kupuje internetovú doménu.

Ak ste kupovali doménu tak doteraz bolo možné si v nákupnom procese u registrátora domény vybrať z dvoch možností:

 • či registrujete doménu na registrátora hostingových služieb (zrýchlená registrácia - registrátor a držiteľ domény je hostingová spoločnosť) alebo
 • zadáte vlastné SK-NIC ID a zaregistrujete doménu na seba (registrátor je hostingová spoločnosť a držiteľom domény ste vy).

Ak ste nemali vlastné SK-NIC ID a chceli ste mať doménu kúpiť na fyzickú či právnickú osobu, museli ste si tento identifikátor vytvoriť sami v spoločnosti SK-NIC, čo chvíľu trvalo. Preto väčšina ľudí volila registráciu na registrátora. Po novom bude musieť byť držiteľom doményzapísaným v oficiálnom registri konkrétna osoba alebo firma. Všetky subjekty, ktoré nemali SK-NIC ID po novom získajú tento bezplatný identifikátor. V prípade, keď bude chcieť registrovať doménu niekto, kto nemá ID, bude mu rovnako vytvorený identifikátor. Pre internetové domény klientov už nebude môcť byť uvedená hostingová spoločnosť ako držiteľ domény.

Ako skontrolovať správnosť údajov pre .sk domény

Jednou zo zmien bude aj zmena formy komunikácie spoločnosti SK-NIC a majiteľov (držiteľov) internetových domén. Posledný májový deň bude prebiehať zmena formy komunikácie z papierovej na elektronickú (aj naďalej bude možné komunikovať papierovou formou). Ak máte v oficiálnom registri domén uvedené neaktuálne kontaktné údaje (alebo nepoužívate e-mail, ktorý SK NIC eviduje v systéme) môžete maťvážny problém. Majiteľovi domény môže uniknúť splatnosť faktúry a po jej nezaplatení mu bude doména odobratá. Následne si ju môže bez problémov registrovať váš konkurent. Z tohto dôvodu si overte všetky kontaktné údaje. Na stránke spoločnosti SK-NIC stačí zadať do okna Hľadať doménu,názov domény (bez www) a stlačiť tlačidlo Hľadať.Otvorí sa vám nové okno.

Po vyhľadaní domény kliknite na odkaz v druhom stĺpci riadku Držiteľ domény. V novom okne sa vám otvorí náhľad držiteľa.

Pokiaľ tam je uvedená hostingová spoločnosť a meno vašej firmy, tak si musíte skontrolovať (nastaviť) svoje kontaktné údaje v administrácií hostingu u svojho registrátora. Dňa 1.9.2017 by to malo vyzerať správne nasledovne:

Záznam domény

Info: Skontrolujte si kontaktné informácie aj v prípade, keď už ste uvedený ako držiteľ domény. Systém SK-NIC môže obsahovať staré informácie.

Ako a kde zmeniť kontaktné údaje pri .sk doméne

1. Pri registrácii domény v minulosti ste použili možnosť rýchlej registrácie a nezadávali ste SK-NIC ID vašej firmy

V tomto prípade stačí, ak sa prihlásite do administrácie hostingovej spoločnosti, prostredníctvom ktorej spravujete svoju doménu a skontrolujete si svoje údaje. V závislosti od poskytovateľa tak môžete urobiť do konca augusta 2017. Po tomto dátume budú hostingové spoločnosti posielať zozbierané informácie do systému SK-NIC, ktorý sa vám vygeneruje nový SK-NIC ID. Tento ukazovateľ je viazaný na IČO, resp. rodné číslo pri fyzickej osobe. Toto ID budete používať pri komunikácií s SK-NIC a pri registrácií nových domén. V prípade nejakých otázok kontaktujte priamo podporu vašej hostingovej firmy.

2. Doménu ste registrovali na vlastný SK-NIC ID

Kontaktné údaje je potrebné overiť priamo v systéme spoločnosti SK-NIC. Vyhľadajte si svoje SK-NIC alebo IČO pomocou možnosti Hľadať registr./užívateľa. Potom kliknite na vyhľadané ID a skontrolujte si všetky informácie. Ak niektoré údaje chýbajú alebo sú nesprávne, použite na úpravu formulár F7 z úvodnej stránky. Do 30.8.2017 je potrebné upravený a vytlačený formulár podpísať štatutárom spoločnosti a poslať poštou na adresu spoločnosti SK-NIC. Po 30.8.2017 stačí, ak pošlete upravený súbor e-mailom. Pozor! Musíte mať zadaný správny e-mail v systéme spoločnosti SK-NIC.

Ak máte registrovaných viacero domén, pričom niektoré máte na vlastný SK-NIC identifikátor a iné na hostingovú spoločnosť, tak si musíte skontrolovať informácie aj v systéme SK-NIC aj v administrácii hostingu. Od informácií, ktoré ste uviedli pri registrácií záleží, či budete mať jeden SK-NIC ID alebo dva:

 • Váš SK-NIC ID je písaný na firmu, používateľský účet v hostingovej firme je písaný na firmu. Po 1.9.2017 budete mať jeden SK-NIC ID.
 • Váš SK-NIC ID je písaný na firmu, používateľský účet v hostingovej firme je písaný na fyzickú osobu. Po 1.9.2017 budete mať dva SK-NIC ID.

Pozn.: Obdobne to platí pri registrácií na FO. SK-NIC ID je viazaný pri fyzickej osobe na rodné číslo, pri podnikateľoch na IČO.

TIP: Neviete si poradiť? Kontaktujte spoločnosť SK-NIC na tel. čísle 02/350 350 30.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Informačné povinnosti e-shopu

Čo musí obsahovať webová stránka online obchodu a na aké informácie nezabudnúť v prípade obchodných podmienok či reklamačného poriadku?

Nákup cez platformu Alibaba: na čo si dať pozor?

Ako rozoznať podvodníkov, prečo neplatiť na súkromné účty a čo si od dodávateľa pýtať? Tipy, ako neprísť o peniaze a ako sa vyhnúť problémom s dodaním tovaru.

Odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku v praxi

Kedy spotrebiteľ (ne)môže odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku bez udania dôvodu? Aké sú podmienky vrátenia tovaru a peňazí? Praktické informácie a príklady.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky