Kde kúpiť doménu pre firemný web a ako ju zaregistrovať

Kde kúpiť doménu pre firemný web a ako ju zaregistrovať
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Firemný web sa nezaobíde bez dobrej webovej adresy. Pozrime sa spolu na to, čo je to internetová doména, ako a kde ju zaregistrovať a na čo si pri jej nákupe dávať pozor.

V minulosti tlačili firmy rôzne letáky, prospekty, katalógy a vizitky. Dnes prechádzajú spoločnosti skôr do elektronického sveta PDF dokumentov a obrázkov. A práve tu vzniká potreba jednotného miesta, združujúceho všetky firemné informácie. Tým miestom je internetová stránka – firemný web. A ak chcete mať vlastný web, potrebujete doménu. Je to niekoľko písmen a číslic, ktoré píšete do prehliadača za písmená www, keď chcete firmu nájsť.

Aké druhy internetových domén existujú?

Doména najvyššej úrovne alebo aj doména prvej úrovne, je označenie nachádzajúce sa za poslednou bodkou v názve domény. Tieto domény delíme na dva druhy:

 • Národné domény - špecifické pre jednotlivé krajiny, napr. .sk, .cz, .at., .pl a pod.
 • Všeobecné domény
 1. štandardné, napr. .com, .net, .gov, .edu
 2. nové, ktoré existujú len niekoľko rokov, napr. .online, wtf, .fitness, .coffee, .pizza, .bio, .pub, .bar.

Doména druhej úrovne – označenie medzi www a koncovkou, napr. podnikajte.sk, vojtyla.sk. Keď niekto hovorí o doméne myslí spravidla doménu druhej úrovne.

Doména tretej úrovne – často sa označuje ako subdoména. Je jednoducho ďalší text pred bodkou, za ktorou je doména druhej úrovne, eshop.podnikajte.sk, blog.vojtyla.sk atď. Tieto domény si môže ľubovoľne vytvárať držiteľ domény, ak mu takúto možnosť ponúka hostingová spoločnosť.

V čom sa líši registrátor a vlastník domény?

Skôr ako budeme hovoriť o registrácii domény je potrebné vysvetliť princíp ako tento proces funguje. Národné domény ako .sk, .cz a pod. majú svojich správcov. Ide o tzv. národných registrátorov domén. Na Slovensku to je spoločnosť SK-NIC. Zabezpečuje administratívu a technické riešenie. Stanovuje poplatky za .sk doménu a vypína domény v prípade súdneho príkazu alebo porušenia zmluvných podmienok. Samotnú registráciu domén u národného registrátora však firmy nezabezpečujú priamo, ale prostredníctvom „sprostredkovateľov“, ktorí sa označujú ako registrátori domén. Registrátor domény je fyzická alebo právnická osoba, ktorá je prihlásená ako registrátor u národného registrátora domén. Môže to byť slovenská alebo zahraničná firma. Komunikuje s národným registrátorom a zabezpečuje administratívu.

Ďalším subjektom držiteľ domény – je to fyzická, resp. právnická osoba, ktorá je uvedená ako vlastník. V minulosti bolo možné neuvádzať v oficiálnom registri skutočného vlastníka a registrovať doménu na registrátora. Od 1.9.2017 musí byť každá nová .sk doména registrovaná na konkrétnu osobu alebo firmu. Registrátor iba zabezpečuje tento proces. Všetky domény registrované na registrátora v minulosti, budú postupne prepísané na skutočných majiteľov. Tento proces môže trvať do jesene 2018.

Komunikácia medzi jednotlivými účastníkmi registrácie slovenskej domény. Zákazník neprichádza do kontaktu s SK-NIC. Organizácie spravujúce iné domény môžu mať odlišný komunikačný model.

SK-NIC Handle – starý identifikátor, ktorý sa používal pri komunikácií s SK-NIC. Tento identifikátor sa ukazoval aj pri výpise informácií o doméne. Konkrétne vyzerá napríklad takto: PODN-0011

contactID – náhrada za SK-NIC Handle. Ak ho nemáte, pri registrácií vám ho zdarma automaticky vygeneruje registrátor. Konkrétne vyzerá napríklad takto WS-1702.

Registrácia .sk domény prešla od 01. 09. 2017 na decentralizovaný model. Každý registrátor vygeneruje contactID podľa svojich interných predpisov. Tento identifikátor pošle národnému registrátorovi, ktorý ho doplní do oficiálneho zoznamu. V prípade, že máte .sk domény u rôznych registrátoroch, budete mať viacero identifikátorov na jednu a tú istú fyzickú či právnickú osobu. Zmena údajov uvedených v registri sa vykonáva u registrátora domény. Pokiaľ nemáte spoločnosť SK-NIC uvedenú ako registrátora, tak s tou spoločnosťou neprichádzate do kontaktu. Pri registrácii iných domén existujú rôzne výnimky a pravidlá. O týchto skutočnostiach budete informovaný počas samotnej registrácie. ID používané pri slovenských doménach sa nevzťahujú na zahraničné domény. Pri tých budú vygenerované iné identifikačné údaje.

Článok pokračuje pod reklamou

Kde a za koľko môžete kúpiť doménu?

Pri nákupe domény môžete využiť služby niektorej slovenskej spoločnosti alebo môžete kúpiť doménu prostredníctvom zahraničnej spoločnosti. Výhodou nákupu v zahraničí môžu byť množstevné či skupinové zľavy, ktoré môže mať konkrétny registrátor pre konkrétne domény. Je pravdepodobné, že registrátor, ktorý patrí k najväčším napr. v Rakúsku bude mať lepšie ceny za rakúsku doménu, ak keď využijete služby niektorého zo slovenských registrátorov. Ďalším dôvodom pre využitie služieb rôznych registrátorov je, že u každého neviete vždy kúpiť všetky druhy domén.

Prečítajte si tiež

Pamätajte na to, že prevod domény ku inému registrátorovi zvyčajne spoplatený. K tomu musíte používať administrátorské rozhranie danej spoločnosti na zmenu niektorých technických údajov, presmerovanie domény a iné. A ak neovládate cudzie jazyky, radšej si doménu registrujte cez niektorého zo slovenských registátorov.

Na Slovensku poskytuje služby registrácie domény takmer 2600 subjektov. Medzi najväčších registrátorov patria spoločnosti Websupport, WY a WebHouse.

Niektorí registrátori ponúkajú zľavu pri nákupe viacerých domén, či domény zadarmo, ak si kúpite ku svojej domény aj hosting.

Porovnanie cien za registráciu domény

Registrátor Obdobie Doména
.com .eu .online .sk .cz .at .pl
Web- support 1. rok 9,95 7,90 8,95 8,90 10,95 14,95 19,95
Nasl. 9,95 9,95 29,95 11,90 10,95 14,95 19,95
WY 1. rok 9,95 9,95 27,00 7,90 9,95 14,95 33,00
Nasl. 9,95 9,95 27,00 11,90 9,95 14,95 33,00
Web- house 1. rok 9,26 6,99 7,05 7,90 6,97 12,83 6,99
Nasl. 9,26 6,99 27,73 11,90 6,97 12,83 18,99
forpsi 1. rok 8,80 3,99 30,00 7,20 4,99 18,00 20,00
Nasl. 8,80 4,40 30,00 11,96 4,99 18,00 20,00
Name- cheap 1. rok 7,83 - 2,66 - - - -
Nasl. 9,31 - 28,51 - - - -
GoDaddy 1. rok 9,99 2,99 1,71 - 13,77 15,50 9,99
Nasl. 16,13 10,99 43,2 - 13,77 15,5 29,99

Poznámka: Ceny platné ku dňu 29.10.2017 bez použitia zľavových kódov a objednania ďalších služieb. Niektorí registrátori ponúkali zľavy pri nákupe viacerých domén.

TIP: Google v rámci svojho algoritmu hodnotí, na aký dlhý čas máte zaplatenú doménu. Čím viac rokov, tým lepšie. Objednajte si .sk doménu na 10 rokov a pomôžte optimalizácii svojho webu vo vyhľadávačoch.

Odporúčania na výber vhodnej domény

 • Jednoduchý, krátky, ľahko zapamätateľný názov.
 • Vyhýbajte sa slovám, ktoré sa spodobujú alebo obsahujú i/y ako svatba / svadba, bicykle / bicikle / bycikle.
 • Skontrolujte, či neregistrujete názov, na ktorý má iná spoločnosť ochrannú známku. Vyhnete sa tým problémom v budúcnosti. Overiť si to môžete v rôznych databázach uvedených na stránke Úradu priemyselného vlastníctva SR . Odporúčame databázu GlobalBrandDatabase.
 • Nevoľte podobné názvy aké majú už zaregistrované domény. Vyhýbajte sa parazitovaniu na inom mene.
 • Snažte sa vyhýbať číslam a pomlčkám.
 • Odporúčame voliť voľne názvy aj v iných krajinách ako .cz, .net, .eu.

TIP: Chcete vedieť kto je vlastníkom domény? Využite medzinárodnú službu WHO IS. Stačí zadať doménu a kliknúť na SEARCH.

Postup pri nákupe domény

 1. Výber vhodného názvu adresy (prvá časť domény), napr. Podnikajte.
 2. Výber vhodnej „koncovky“ (druhá časť domény). Pýtajte sa na otázky či bude web určený iba pre slovenský trh alebo myslíte vo väčšom? Budú na webovej stránke jazykové mutácie? Nekúpi vám konkurencia podobné domény? V neposlednom rade rozhoduje aj cena. .eu doména je lacnejšia ako .sk doména. Dajte si pozor aj na obmedzenia. Niektoré domény majú špecifické požiadavky. Doménu .travel môžu využívať iba spoločnosti, ktoré podnikajú v cestovnom ruchu.
 3. Podľa predchádzajúcich informácií si vyberte vhodného registrátora. Nepozerajte sa iba na cenu za prvý rok. Mnohí registrátori ponúkajú prvý rok za minimálnu sumu. Ďalšie predlženie je potom drahšie ako u iných spoločností. Vždy si radšej pozrite aj cenu za ďalšie obdobia a hlavne si prečítajte zmluvné podmienky. Lacné domény môžu byť podmienené nákupom drahého hostingu alebo viazanosťou.
 4. Presmerujte podobné domény na vašu hlavnú doménu.
 5. Skontrolujte si správnosť údajov. Hlavne e-mailovú adresu. Tesne pred vypršaním doby, na ktorú si zakúpite doménu, posiela registrátor upozorňujúci e-mail s informáciami o stave domény a potrebe predĺženia.

Ceny 10 najdrahších predaných domén

P. č. Názov domény Suma v miliónoch $ Rok predaja
1 Insurance.com 35,6 2010
2 VacationRentals.com 35 2007
3 PrivateJet.com 30,18 2012
4 Internet.com 18 2009
5 360.com 17 2015
6 Insure.com 16 2009
7 Sex.com 13 2010
8 Hotels.com 11 2001
9 Fund.com 9,99 2008
10 Porn.com 9,5 2007

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_domain_names

Poznámka: V zozname sa nachádzajú iba domény, ktorých predajná suma bola zverejnená.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Informačné povinnosti e-shopu

Čo musí obsahovať webová stránka online obchodu a na aké informácie nezabudnúť v prípade obchodných podmienok či reklamačného poriadku?

Nákup cez platformu Alibaba: na čo si dať pozor?

Ako rozoznať podvodníkov, prečo neplatiť na súkromné účty a čo si od dodávateľa pýtať? Tipy, ako neprísť o peniaze a ako sa vyhnúť problémom s dodaním tovaru.

Odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku v praxi

Kedy spotrebiteľ (ne)môže odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku bez udania dôvodu? Aké sú podmienky vrátenia tovaru a peňazí? Praktické informácie a príklady.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky