Minimálny dôchodok v roku 2021

Výška minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2021 nemení, pri jeho valorizácii platí osobitný postup.

Od 1. januára 2021 sa výška minimálneho dôchodku nemení a je určená priamo v zákone o sociálnom poistení. Suma minimálneho dôchodku je tak v tomto roku rovnaká ako v roku 2020. Poberateľ, ktorého dôchodok je po valorizácii od 1. januára 2021 nižší ako zákonom stanovený minimálny dôchodok, bude teda z dôvodu „zmrazenia“ minimálneho dôchodku poberať minimálny dôchodok naďalej v nezmennej sume.

Dva rôzne prístupy k vyplácaniu dôchodkov po valorizácii

Vzhľadom na časté otázky poberateľov minimálnych dôchodkov Sociálna poisťovňa pripomína, že pri samotnom každoročnom zvyšovaní (valorizácii) dôchodkov platia pre oblasť minimálnych dôchodkov osobitné postupy.

Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2021 zvyšuje (valorizuje) jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Ten sa porovnáva s minimálnym dôchodkom a ak je jeho dôchodok nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok. Je to pre neho výhodnejšie.

Prečítajte si tiež

Zároveň platí spomínané „zmrazenie“ sumy minimálneho dôchodku na úroveň roku 2020. Ak je po zvýšení – valorizácii – dôchodku jeho suma vyššia ako suma minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2021, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa dôchodcovi vypláca jeho dôchodok. Ten je totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Praktický príklad minimálneho dôchodku v roku 2021

Keď dôchodok po valorizácii zostáva na úrovni minimálneho dôchodku: Dôchodca k 31. decembru 2020 poberal minimálny dôchodok v sume 334,30 eur, pričom suma jeho vlastného starobného dôchodku k tomuto dátumu bola 285,10 eur. Od 1. januára 2021 sa mu zvýšil – valorizoval – jeho starobný dôchodok o 9,40 eur na sumu 294,50 eur. Táto suma je nižšia ako suma minimálneho dôchodku. Preto tomuto dôchodcovi naďalej aj od 1. januára 2021 patrí minimálny dôchodok v sume 334,30 eur.

Podrobnejšie informácie o dôchodkoch platné v tomto roku sa dočítate v článku Zmeny v dôchodkoch od roku 2021.

Aké informácie využijete pri druhom pilieri v roku 2021 približujeme v článku Druhý pilier v roku 2021 - ako čítať výpis a čomu venovať pozornosť.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs s. r. o. v roku 2025 – dane a odvody

Zvažujete, či podnikať ako živnostník alebo založiť s. r. o.? V článku porovnávame daňové a odvodové zaťaženie oboch foriem podnikania podľa legislatívy platnej v roku 2025. Získajte prehľad, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní.

Absolventi a študenti – povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Aké povinnosti majú absolventi škôl voči Sociálnej poisťovni po maturitách či štátniciach a na čo si majú dať pozor študenti, ktorí sa počas leta rozhodnú brigádovať?

PN pod väčšou kontrolou: zmena od roku 2025 prináša efekt

Nové právomoci posudkových lekárov priniesli pokles práceneschopnosti aj miliónové úspory. Avizované sú ďalšie novinky, podnikatelia volajú po systémových zmenách.

Zmeny v Elektronickom účte poistenca (EUP): pribudli nové funkcie

Platobná brána pre úhradu poistného a nedoplatkov, stav konania o dôchodkovej dávke aj informatívna suma dávky v nezamestnanosti – ako novinky v EUP fungujú v praxi a ako si prístup aktivovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky