Menej byrokracie pre zamestnancov pracujúcich v zahraničí vďaka novinke Sociálnej poisťovne

Podnikatelia a občania pracujúci v zahraničí budú mať menej „papierovačiek“. Sociálna poisťovňa má nový informačný systém na medzinárodnú výmenu údajov. Ako novinka funguje a čo ovplyvní?

V Sociálnej poisťovni funguje nový informačný systém, ktorý umožňuje medzinárodnú výmenu údajov cez špeciálnu zabezpečenú sieť spravovanú Európskou komisiou. Systém EESSI (Elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení) prináša bezpečnú výmenu informácií o sociálnom zabezpečení v Európskej únii a vytvára podmienky pre rýchlejšie dokladovanie, priznávanie a vyplácanie sociálnych dávok občanom. Výsledkom bude rýchly a bezpečný prenos informácií a menej byrokracie.

Zamestnanci pracujúci v zahraničí sa budú preukazovať a žiadať o dávky jednoduchšie

Elektronická výmena tiež uľahčí vybavovanie firmám a poistencom, ktorí sa pri pohybe za prácou v krajinách EÚ potrebujú preukazovať medzinárodným formulárom PD A1. Prostredníctvom EESSI si zahraničná inštitúcia môže aj sama overiť, či občan má potrebný formulár vystavený a platný, zákonom ktorej krajiny občan podlieha a na aké obdobie. Tieto zmeny sa dotknú viac ako 100 tisíc občanov Slovenska i ďalších európskych krajín, ktorí si formulár PD A1 vybavujú cez Sociálnu poisťovňu.

Pozitíva priamej elektronickej výmeny údajov medzi organizáciami sociálneho zabezpečenia pocítia aj občania, ktorí si pri pôsobení v rôznych členských krajinách EÚ potrebujú riešiť nemocenskú dávku alebo export dávky v nezamestnanosti (dávku z jednej krajiny poberáte v inej krajine EÚ, napr. na Slovensku). Len v roku 2020 Sociálna poisťovňa spracovala 1 000 exportov dávky v nezamestnanosti. V prípade nemocenských dávok si Sociálna poisťovňa dokáže vyžiadať obdobia nemocenského poistenia získané v inom členskom štáte a občan si už nebude musieť dodatočne zabezpečovať rôzne potvrdenia a formuláre. Vlani takto Sociálna poisťovňa žiadala inštitúcie iného členského štátu EÚ o potvrdenie dôb nemocenského poistenia v približne 300 prípadoch.

Prečítajte si tiež

Zapojenie krajín do medzinárodnej elektronickej výmeny informácií

Sociálna poisťovňa si s inštitúciami ďalších 26 členských štátov EÚ vymieňa údaje cez štandardizované elektronické dokumenty (SED). Stala sa tzv. „prístupovým bodom“ pre všetky organizácie poskytujúce sociálne zabezpečenie na Slovensku voči sociálnym inštitúciám v EÚ. Do výmeny dokumentov sú zapojené aj krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórsko, Island a Lichtenštajnsko), ale aj Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

Na zavedenie medzinárodnej elektronickej výmeny informácií sa Sociálnej poisťovni podarilo získať grant z rozpočtu EÚ, na ktorý dostalo financie 11 najlepších predložených projektov z 22 žiadajúcich štátov. Úvodné zapracovanie projektu EESSI do informačných systémov Sociálnej poisťovne bolo ukončené v závere roka 2019. Systém sa bude rozvíjať v etapách a postupne v ňom pribudnú viaceré služby.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Absolventi a študenti – povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Aké povinnosti majú absolventi škôl voči Sociálnej poisťovni po maturitách či štátniciach a na čo si majú dať pozor študenti, ktorí sa počas leta rozhodnú brigádovať?

Zmeny v Elektronickom účte poistenca (EUP): pribudli nové funkcie

Platobná brána pre úhradu poistného a nedoplatkov, stav konania o dôchodkovej dávke aj informatívna suma dávky v nezamestnanosti – ako novinky v EUP fungujú v praxi a ako si prístup aktivovať?

Dávka (podpora) v nezamestnanosti v roku 2025

Pri strate zamestnania je možné aj v roku 2025 získať finančnú podporu v nezamestnanosti. Kto má nárok na dávku, v akej výške môže byť poskytnutá a aké obdobie sa posudzuje, sa dočítate v článku.

Doklady v mobile: postup, využitie a bezpečnosť

Ako dostať občiansky a vodičský preukaz do mobilu a možno digitálnymi dokladmi podpisovať elektronické dokumenty? Čo robiť pri strate zariadenia a na čo myslieť z hľadiska bezpečnosti?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky