6. Kapitálová potreba

„Banky nie sú kasína, požičiavajú len s rizikom, ktoré je ošetrené.“

Táto kapitola môže niesť rôzny názov v závislosti od charakteru podnikateľského plánu. Budeme sa v nej zaoberať tým, ako podnikateľský plán zakončiť a to tak v prípade písomného plánu, ako aj ústnej prezentácie. Z pohľadu obsahu musíme zodpovedať nasledovné:

  • koľko finančných prostriedkov potrebujeme,
  • ako, t.j. na čo a kedy budú tieto prostriedky alokované,
  • zopakujeme, čo investorovi ponúkame a vysvetlíme mu možnú pozíciu, pokiaľ bude mať schopnosti a bude o ňu záujem,
  • vysvetlíme možnosti exitu – teda momentu, keď investor predajom svojho podielu získa svoj kapitál späť, prípadne pri žiadosti o úver v banke ide o návrh základných parametrov úveru ako sú dĺžka a spôsob splácania úveru.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikateľský plán ľudskou rečou

Začínajúci podnikatelia podnikateľský plán vnímajú ako dokument potrebný pre banku pri rokovaní o úvere, študenti ho vnímajú ako slohovú prácu a mnoho existujúcich podnikateľov ho považuje za zbytočnosť. Ako to je ale naozaj v praxi? Prečítajte si, na čo je podnikateľský plán dobrý a ako ho vypracovať tak, aby bol prínosom.

Aké chyby robíme najčastejšie pri tvorbe podnikateľských zámerov?

O tom, ako sa podnikateľský zámer pripravuje a čo má obsahovať, sa už veľa popísalo. I o tom, aký je dôležitý a potrebný. O tom, čo sa však píše medzi riadkami už menej. V nasledujúcom texte vám predstavíme informácie, ktoré treba mať pri jeho príprave na pamäti.

Ako udržať svoj podnikateľský plán flexibilným

Ľudia zostavujú podnikateľské plány z najrozmanitejších dôvodov. Aby získali kapitál, zhodnotili rast firmy, nadviazali obchodné partnerstvá alebo aby si vedeli uriadiť rozvoj firmy.

Podnikateľský plán pre príspevok na podnikanie od ÚPSVaR

Ak nemáte zamestnanie alebo už oddávna túžite kráčať v podnikateľských topánkach, príspevok na podnikanie môže byť tou správnou príležitosťou postaviť sa na štartovaciu pozíciu. Na jeho získanie je potrebné vypracovať podnikateľský zámer. Na našom portáli nájdete viacero podnikateľských plánov, ktoré sa tiež dajú využiť k tomuto účelu, v tomto článku vám však ponúkneme špecifické rady a formulácie vhodné priamo k tomuto typu zámeru.
Videonávod na zápis konečného užívateľa výhod

Ako zvládnete zápis svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky