SpineHero

Tím Sitting Hamsters priniesol na trh ojedinelú myšlienku. Vytvoril aplikáciu SpineHero, ktorá sleduje ako sedíte za počítačom a upozorní vás, ak sedíte nesprávne. O plánoch do budúcna, aj o použití výhry 15 000 EUR zo súťaže Skvelí mladí podnikatelia 2015 sme sa zhovárali s leaderom tímu Jakubom Mačinom.

Ako vlastne vznikli Sitting Hamsters a ste ti Hamstri vy? :-)

Projekt Spine Hero vznikol na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v rámci bakalárskej práce, ktorá bola spojená s účasťou v medzinárodnej študentskej technologickej súťaži Imagine Cup. Táto súťaž je určená pre študentov, ktorí chcú vymyslieť niečo nové, inovatívne a pomôcť k riešeniu nejakého reálneho problému ľudstva. Fakulta sa takýchto súťaží zúčastňuje už veľa rokov, takže nebolo ťažké nájsť dôvody sa prihlásiť. Odmenou za množstvo práce bola aj účasť v niekoľkých ďalších súťažiach. Na každú z týchto súťaží sme sa museli prihlásiť pod nejakým spoločným názvom tímu. Vymýšľali sme teda názov, ktorý bude chytľavý, vtipný a trefný. Tak vznikol názov tímu Sitting Hamsters. A jeho autor má rád škrečkov :) .

Spine Hero je výsledkom náhody, cieleného snaženia sa, bol to „suddenly“ nápad alebo ste si jednoducho sadli a jedného dňa “appku” vymysleli?

Snažili sme sa vymyslieť inovatívnu aplikáciu. Bola to dlhá a náročná fáza a Spine Hero vznikol ako jeden z množstva rozličných nápadov na riešenie problémov, na ktoré sme narazili. Začali sme si viac všímať, ako my, ale aj naši kamaráti sedíme v rôznych “čudných” polohách pri počítači. Mať ten správny nápad je veľmi dôležité, no bez realizácie je nanič. Začali sme teda skúmať existujúce riešenia a našli sme v nich medzeru. Následne sme nadviazali spoluprácu s fyzioterapeutmi, lepšie pochopili daný problém a potrebu jeho riešenia, a tak vznikol Spine Hero, aplikácia, ktorá sa stará o zdravie používateľov pri práci s počítačom. Pomocou webkamery alebo hĺbkovej kamery dáva pozor, či používateľ sedí správne. Ak sedí nesprávne, upozorní ho na to. Používateľ tak môže získať komplexný prehľad o kvalite či dĺžke svojho sedenia a frekvencii prestávok. A keďže my sami nemáme radi, keď nás aplikácie príliš veľa vyrušujú notifikáciami, tie naše sú optimalizované tak, aby čo najmenej vyrušovali používateľa.

Kto tvorí tím Sitting Hamsters?

Náš tím tvoria štyria členovia - študenti informatiky so záujmom o nové technológie a odhodlaním robiť veci inak. Jozef Gáborík sa zaujíma o grafický dizajn aplikácie, marketing a dizajn webových stránok. Matej Leško rád robí veci precízne, odhodlane a v projekte sa venuje najmä komunikácii s externými hardvérovými zariadeniami. Jozef Staňo sa zaoberá spracovaním obrazu z webkamery a má rád, ak sa veci robia presne a efektívne. Jakub Mačina rieši biznis stránku produktu a našiel v projekte vášeň, pretože prepojil svoje dve veľké záľuby - informatiku so svojím záujmom o zdravý životný štýl. Projekt by taktiež nevznikol bez podpory pani profesorky Bielikovej a nášho mentora Jakuba Šimka.

Čo ďalšie, okrem finančnej odmeny, Vás motivovalo prihlásiť sa do súťaže Skvelí mladí podnikatelia?

Súťaž sme poznali už dávno, pretože v minulosti sa v nej jednému tímu z FIIT podarilo uspieť. Tak sme účasť v tejto súťaži dlho zvažovali. Vzhľadom na nabitý program sme takmer nestihli podať prihlášku načas, ale nakoniec sme, našťastie, podali prihlášku a bolo to určite správne rozhodnutie. Prinieslo nám to množstvo užitočného feedbacku, lebo ľudia s ktorými sme prišli do kontaktu sa pozerali na projekt z iného ako technologického pohľadu. Porotcovia v súťaži nám otvorili oči, čo sa týka biznisu.

Určite už máte predstavu o tom, ako použijete výhru 15 000 EUR? Bolo ťažké sa v rámci tímu dohodnúť? Možno chcel niekto tak veľmi oslavovať, že by neostalo na marketing... :-)

V prvom momente bol nápad minúť prvú časť z výhry na veľkú oslavu :) V tíme máme totižto dvoch partymanov, ktorí to rázne presadzovali. Endorfíny však rýchlo opadli a prišli triezvejšie nápady. Výhra je v prvom rade určená na rozvinutie nápadu a my sme pevne rozhodnutí to aj spraviť. Najskôr chceme investovať do vývoja. Nechceme totiž ponúknuť používateľom niečo, čo by fungovalo len z polovice. Chceme taktiež pridať podporu nových hĺbkových kamier, ktoré musíme najprv zakúpiť. Prvé kusy už dorazili z USA. Akonáhle prídu ďalšie, spravíme používateľské testovanie. Na testovanie hľadáme záujemcov, ktorí by nám boli ochotní pomôcť. Stačí sa zapísať na našej stránke (spinehero.com) ako záujemca o program. Mimochodom, takto získate taktiež aj zľavu 50% z ceny aplikácie hneď ako bude dostupná na stiahnutie. Týchto ľudí budeme potom prioritne oslovovať pri hľadaní záujemcov o prvotné testovanie. Časť z financií poputuje aj na zabezpečenie priestorov a marketing.

Článok pokračuje pod reklamou

Kde sa vidíte s produktom tak o 5 rokov?

Chceme rozšíriť našu aplikáciu, aby komplexne monitorovala zdravie a životný štýl našich používateľov. Budeme šťastní, ak sa nám podarí rozšíriť myšlienku správneho sedenia pri práci s počítačom a pomôcť tak zlepšiť kvalitu života našich používateľov. Našou víziou je mať vybudovanú značku Spine Hero s používateľmi z celého sveta. Teda chceme prispieť k budovaniu podnikateľského sektora na Slovensku, inšpirovať ostatných a okolo nášho nápadu vytvoriť udržateľné a globálne podnikanie.

Čo by ste odporučili mladým podnikateľom, ktorí zrovna štartujú, ešte len vymýšľajú alebo sa už aj pokúšajú realizovať svoje nápady? Máte nejaké zásady, body alebo „program“, ktorého sa držíte?

V prvom rade si uvedomujeme, že sa ešte máme veľa čo učiť a rady potrebujeme aj my. Ale máme zopár vecí, ktorým veríme. Je veľmi fajn, keď sa zíde dobrý tím, ktorého členovia si rozumejú, sú radi spolu. Taktiež je veľmi dôležité sa odhodlať, začať niečo robiť, riešiť problémy, ktoré tu okolo nás sú. Robiť niečo, čo sa ťa týka, čomu veríš, aby ťa bavila samotná realizácia nápadu. Komunikácia a určenie zodpovedností v tíme je základ. Validuj svoju myšlienku, čo najviac, veľa sa pýtaj, ľudia sú až prekvapivo ochotní ti pomôcť. Dobrý mentor ťa vie usmerniť, pomôže roztriediť tvoje nápady. Pozorne sa zaujímaj o svojich zákazníkov a ich potreby.

Pri predstave, že na svete existuje množstvo ľudí sediacich celé hodiny pred monitormi ma napadá iba jediné: Bingo! Treba rozhodne uznať, že táto „appka“ má potenciál získať si vytúžených používateľov aj zo zahraničia. Držíme palce víťazom súťaže Skvelí mladí podnikatelia 2015 a prajeme im veľa ďalších úspechov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?

Slováci sa dostali do startup centra v Bostone. Rozširujú biznis o amerických klientov

Stretnúť sa s mentormi a lídrami z vašej oblasti biznisu, získať od nich know-how a rady na rozvíjanie. To je snom asi každej začínajúcej firmy. Slovenskému Biotronu sa splnil.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky