Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Dňa 29.06. 2022 sa konalo po ročnej prestávke prezenčne v priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM už 15. kolo jednej z najstarších súťaží startupov na Slovensku – „Máš nápad? Prezentuj svoj startup“!, ktorú vyhlasuje od roku 2014 dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prostredníctvom Startup centra UVP TECHNICOM.

Súťaž Máš nápad? má svojich víťazov – ktoré projekty najviac zaujali a aké ceny víťazi získali?

Startupy už tradične súťažili o pobyt v Startup centre, v rámci ktorého absolvujú 6 mesačný intenzívny akceleračný program zameraný na podporu rozvoja ich inovatívnych projektov a majú možnosť využívať výskumno-vývojovú infraštruktúru, kapacity a priestory UVP TECHNICOM.

Do finále 15. kola súťaže postúpilo 12 inovatívnych projektov. Porota do pred inkubačného pobytu v Startup centre vybrala 9 projektov:

  • Arttege Ortho 3D – startup sa zameriava na inovatívne riešenie problematiky pri návrhu a dizajnu ortéz a iných protetických alebo rehabilitačných pomôcok;
  • InterCook – startup navrhuje inovatívne riešenie stravovania v prostredí študentských internátov;
  • Stačí uvariť – cieľom startupu je vybudovanie inovatívneho ekosystému na báze on-line platformy pre podporu zdravého stravovania.
  • Detská postieľka – startup sa orientuje na problematiku riešenia oddelenia matiek od novorodencov v pôrodniciach (vývoj mobilných postieľok);
  • Pobeda – cieľom je riešenie konceptu autoservisov novej generácie pre elektromobily a hybridné auta;
  • Zvuk Energy –  startup sa zaoberá problematikou využitia energie zvuku pre výrobu elektrickej energie;
  • Dobra farma – startup sa zameriava zámer vybudovať malú zážitkovú farmu problémovo orientovanú na ekologické pestovanie paradajok;
  • Exponáty – startup sa zameriava na problematiku popularizácie vedy a techniky prostredníctvom vývoja zážitkových exponátov pre centra vedy a nielen pre ne;
  • Smart Cherry – riešenie je zamerané na vytvorenie  univerzálneho modulárneho riešenia architektúry IS, tzv. micro frontend a mikro-servis backend architektúry informačných systémov s vlastným API, ktorá umožní vytvárať vlastných mikroslužieb.
Víťazi získali okrem pobytu v Startup centre  aj knihy redakcie Podnikajte.sk. Zdroj: UVP Technicom
Víťazi získali okrem pobytu v Startup centre aj knihy redakcie Podnikajte.sk. Zdroj: UVP Technicom

O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia zložená zo zástupcov TUKE a podnikateľskej sféry. 15. kolo súťaže bolo tiež organizované v úzkej spolupráci s „innovlab“.

O Startup centre UVP TECHNICOM

Startup centrum UVP TECHNICOM vzniklo v roku 2014 a je jedným z kľúčových komponentov ekosystému akcelerácie podnikania na TUKE v rámci štruktúry Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Jeho cieľom je poskytnúť prostredie pre zabezpečenie akceleračného procesu pre vznik malých a stredných „Hi-Tech“ firiem („Start-up a Spin-off“ firiem). Za krátke obdobie svojej činnosti, získalo Startup centrum dobré meno organizáciou aktivít na identifikáciu a podporu inovatívnych riešení a spolu s Inkubátorom TUKE sa stali významným elementom inovačného potenciálu regiónu s celoslovenským dopadom. Vyhľadávanie nových startupov je realizovaný prostredníctvom súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, ktorá je organizovaná každých 6 mesiacov. Od roku 2014 sa do  súťaže sa zapojilo viac ako 200 inovatívnych projektov a viac takmer 80 startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt.

Viac informácií o ekosystéme Startup centra a Inkubátora je možné nájsť na www.startupcentrum.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky