Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Dňa 29.06. 2022 sa konalo po ročnej prestávke prezenčne v priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM už 15. kolo jednej z najstarších súťaží startupov na Slovensku – „Máš nápad? Prezentuj svoj startup“!, ktorú vyhlasuje od roku 2014 dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prostredníctvom Startup centra UVP TECHNICOM.

Súťaž Máš nápad? má svojich víťazov – ktoré projekty najviac zaujali a aké ceny víťazi získali?

Startupy už tradične súťažili o pobyt v Startup centre, v rámci ktorého absolvujú 6 mesačný intenzívny akceleračný program zameraný na podporu rozvoja ich inovatívnych projektov a majú možnosť využívať výskumno-vývojovú infraštruktúru, kapacity a priestory UVP TECHNICOM.

Do finále 15. kola súťaže postúpilo 12 inovatívnych projektov. Porota do pred inkubačného pobytu v Startup centre vybrala 9 projektov:

  • Arttege Ortho 3D – startup sa zameriava na inovatívne riešenie problematiky pri návrhu a dizajnu ortéz a iných protetických alebo rehabilitačných pomôcok;
  • InterCook – startup navrhuje inovatívne riešenie stravovania v prostredí študentských internátov;
  • Stačí uvariť – cieľom startupu je vybudovanie inovatívneho ekosystému na báze on-line platformy pre podporu zdravého stravovania.
  • Detská postieľka – startup sa orientuje na problematiku riešenia oddelenia matiek od novorodencov v pôrodniciach (vývoj mobilných postieľok);
  • Pobeda – cieľom je riešenie konceptu autoservisov novej generácie pre elektromobily a hybridné auta;
  • Zvuk Energy –  startup sa zaoberá problematikou využitia energie zvuku pre výrobu elektrickej energie;
  • Dobra farma – startup sa zameriava zámer vybudovať malú zážitkovú farmu problémovo orientovanú na ekologické pestovanie paradajok;
  • Exponáty – startup sa zameriava na problematiku popularizácie vedy a techniky prostredníctvom vývoja zážitkových exponátov pre centra vedy a nielen pre ne;
  • Smart Cherry – riešenie je zamerané na vytvorenie  univerzálneho modulárneho riešenia architektúry IS, tzv. micro frontend a mikro-servis backend architektúry informačných systémov s vlastným API, ktorá umožní vytvárať vlastných mikroslužieb.
Víťazi získali okrem pobytu v Startup centre  aj knihy redakcie Podnikajte.sk. Zdroj: UVP Technicom
Víťazi získali okrem pobytu v Startup centre aj knihy redakcie Podnikajte.sk. Zdroj: UVP Technicom

O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia zložená zo zástupcov TUKE a podnikateľskej sféry. 15. kolo súťaže bolo tiež organizované v úzkej spolupráci s „innovlab“.

O Startup centre UVP TECHNICOM

Startup centrum UVP TECHNICOM vzniklo v roku 2014 a je jedným z kľúčových komponentov ekosystému akcelerácie podnikania na TUKE v rámci štruktúry Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Jeho cieľom je poskytnúť prostredie pre zabezpečenie akceleračného procesu pre vznik malých a stredných „Hi-Tech“ firiem („Start-up a Spin-off“ firiem). Za krátke obdobie svojej činnosti, získalo Startup centrum dobré meno organizáciou aktivít na identifikáciu a podporu inovatívnych riešení a spolu s Inkubátorom TUKE sa stali významným elementom inovačného potenciálu regiónu s celoslovenským dopadom. Vyhľadávanie nových startupov je realizovaný prostredníctvom súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, ktorá je organizovaná každých 6 mesiacov. Od roku 2014 sa do  súťaže sa zapojilo viac ako 200 inovatívnych projektov a viac takmer 80 startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt.

Viac informácií o ekosystéme Startup centra a Inkubátora je možné nájsť na www.startupcentrum.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?

Študentská firma LIGO búra stereotypy: zubná pasta ako cukríky

Žiaci z Košíc vyrábajú inovatívnu zubnú pastu a patria medzi najlepšie európske študentské firmy. V čom sú výnimoční, ako oslovujú zákazníkov a koľkokrát museli „prehryznúť“ neúspech, kým našli správnu receptúru?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky