Ponožka, ktorá môže zachrániť život dieťaťa a rodičom pomáha pokojne spať

Vrodená srdcová chyba aj strach o svoje deti inšpirovali mladého Brita, aby vyvinul inteligentnú ponožku pre bábätká. Ako nápad funguje a prečo takmer neuzrel „svetlo sveta“?

Dnes už existuje technológia, ktorá môže zaznamenať takmer všetko z nášho života. Prečo ju teda nevyužiť na zaznamenanie tých najdôležitejších životných funkcií? Rovnakú otázku si položil chemik Kurt Workman, keď so svojou manželkou začali plánovať rodičovstvo. Nechápal, ako je možné, že pri takom technologickom pokroku a vymoženostiach, aké v súčasnosti existujú, doposiaľ neexistuje spôsob, ako dávať pozor na zdravie dojčiat počas ich spánku.

Strach ako inšpirácia na podnikanie

„Chrobáka do hlavy“ mu dala skúsenosť jeho ženy, ktorá mala vrodenú srdcovú chybu. Keď bola bábätko, takmer zomrela vo svojej postieľke. Zachránila ju len intuícia jeho svokry. V jednu noc ju niečo ťahalo k tomu, aby skontrolovala svoje dieťa. Kurtovu manželku však jej mama našla v postieľke bez známok života. Po rýchlom prevoze do nemocnice jej život zachránila operácia srdca.

Kurt navyše na vlastné oči videl, aký strach o svoje predčasne narodené dvojičky prežíva jeho teta, ktorej s bábätkami pomáhal. Okrem toho stratil Kurtov bratranec dieťa, ktoré umrelo na syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom). Kurt vedel, že sa pri svojich deťoch nechce spoliehať len na svoju intuíciu a prežívať neistotu, a tak po dobu piatich rokov venoval svoj čas a energiu vytvoreniu bezpečnejšieho sveta pre bábätká a pokojnejšieho života pre rodičov.

Keď Kurta oboznámil jeho priateľ, zdravotný asistent, s klinicky overenou technológiou – tzv. pulzovou oxymetriou – viac inšpirácie už nepotreboval. Rozhodol sa vytvoriť zariadenie, ktoré bude, podobne ako „štipec“ pripnutý na prst pacienta napríklad pri operácii, pomocou vlnových dĺžok merať deťom srdcovú frekvenciu a hladinu kyslíka v krvi. S vytvorením inteligentnej ponožky Owlet Kurtovi pomohol jeho kamarát, elektrotechnik Zack, ktorý bol v tom čase zhodou okolností čerstvým oteckom. Myšlienku rozvíjali ďalej aj s dvoma ďalšími priateľmi.

Ak má dieťa problém, rodič dostane okamžitú informáciu cez bluetooth

Spoločnými silami vytvorili ponožku alebo topánočku pre bábätká, ktorá meria srdcovú frekvenciu a obsah kyslíka v krvi dieťaťa. Svetlo analyzuje krvný obeh v nohe a ak údaje klesnú pod minimálnu hodnotu, prijímač a smartfón rodiča okamžite upozornia, vďaka čomu môžu rodičia rýchlo reagovať. Produkt je vytvorený tak, aby si dieťa túto inteligentnú ponožku nemohlo len tak ľahko samo vyzuť a aby sa mu počas spánku nezvliekla z nožičky. Systém zároveň funguje spôsobom, aby v postieľke neboli žiadne káble, do ktorých by sa batoľa mohlo zamotať. Ponožku je možné aj prať, pokiaľ sa elektronický systém vopred odstráni.

Inteligentná ponožka Owlet. Zdroj: owletbabycare.co.uk
Inteligentná ponožka Owlet. Zdroj: owletbabycare.co.uk

Chyba v prototype začínajúcu spoločnosť takmer položila na lopatky

Kým sa Kurtov nápad dostal do sériovej výroby a na pulty prvých obchodov, prešli viac ako tri roky. V roku 2013 ponožku Owlet prijal startupový akcelerátor Techstars, a tak sa zakladatelia spolu s rodinami presťahovali do New Yorku. S produktom vyhrali niekoľko súťaží, čo im prinieslo finančné prostriedky vo výške 290 000 dolárov (približne 256 000 eur) a viac ako 2 000 predobjednávok, avšak ich prvý prototyp nefungoval tak, ako mal. Zostatok na bankovom účte sa pomaly, ale isto blížil k nule. Zachránila ich investícia od spoločnosti Azimuth Ventures v hodnote viac ako 1,5 milióna dolárov (približne 1,3 milióna eur). Svoj výrobok teda mohli opraviť a zdokonaliť, a tak v roku 2015 uviedli na trh svoju prvú smart ponožku, najskôr na vlastnú webovú stránku, no neskôr aj na pulty maloobchodných predajní.

Článok pokračuje pod reklamou

Svoj produkt najskôr propagovali najmä prostredníctvom sociálnych sietí a ich videoreklama sa tešila vysokému záujmu. Začali sa tiež šíriť recenzie prvých zákazníkov, ktoré ale neboli vždy iba pozitívne. Niektorých rodičov inteligentná ponožka za 249 dolárov (približne 220 eur) sklamala. Vo svojich spätných väzbách na sociálnych sieťach hovorili o častých falošných poplachoch.

Tím Owlet sa preto pustil do prepracovania ponožky, odstránil nedostatky a zlepšil dosah bluetoothu. Následne sa prepracovaná verzia začala tešiť lepším ohlasom od rodičov, ktorí tvrdili, že im „inteligentná ponožka Owlet dovolila pokojne spať“.

Kontrolovať bábätko pri spánku pomáha aj kamera

V roku 2016 spoločnosť získala ocenenie najlepšieho startupu svetoznámeho podujatia CES (Consumer Electronics Show) a o rok neskôr začali dodávať svoje výrobky aj do zahraničia. Spoluprácu nadviazali s nadáciami zameranými na pomoc rodinám v núdzi. Okrem ponožky sa do ich ponuky dostalo aj ďalšie technologické zariadenie – kamera Owlet Cam, ktorá prostredníctvom Wi-Fi streamuje do smartfónu zvuk a video v HD rozlíšení s nočným videním. Rodičia tak môžu svoje dieťa vidieť a počuť odkiaľkoľvek. Od klasickej „detskej pestúnky“ sa odlišuje nielen HD videom, ale aj meraním teploty okolia. Kombináciou ponožky a kamery od značky Owlet si tak rodičia môžu byť istí, že aj počas spánku budú mať svoje bábätko pod kontrolou.

Zdroje: forbes.comavnet.com, best-practice-business.de, owletbabycare.co.uk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky