Online videohovory so živými kozami pomohli prežiť pandémiu 500-ročnej farme

Pandémia ohrozila fungovanie rodinnej farmy, zachránilo ju viac ako 10 000 video hovorov s kozami. Z vtipu sa tak stal biznis, o ktorý je záujem po celom svete.

Všetko zlé je na niečo dobré. Že je toto príslovie pravdivé, dokázala pandémia koronavírusu. Mnohí podnikatelia totiž prišli na trh s originálnymi a niekedy až bláznivými nápadmi. Príkladom je majiteľka rodinnej farmy v Anglicku - z vtipu urobila biznis, ktorý zachránil miesta a výplaty jej zamestnancov.

Predaj hnoja na záchranu podnikania nestačil

Farma s názvom Cronkshaw Fold Farm sa zaoberá výcvikom ovčiakov, predajom vajec, mäsa, hnoja na záhradnícke účely, no taktiež organizovaním vzdelávacích exkurzií, svadieb a podobných spoločenských podujatí. Druhú časť činnosti Dotinej farmy však zastavila pandémia ochorenia Covid-19. A práve tržby z organizovania podujatí zabezpečovali príjem na veľkú časť miezd zamestnancov farmy. Sú síce len dvaja, no Dot chcela zachrániť ich pracovné miesta. Najskôr sa teda rozhodla, že budú doručovať zvierací hnoj priamo pred dvere. Bol po ňom veľký dopyt, pretože ľudia ho potrebovali na záhradkárčenie. A hoci tento nápad priniesol nejaké financie, nestačili na zabezpečenie chodu farmy a výplaty zamestnancov.

Ďalší biznisový nápad najprv prišiel ako vtip. Mnohí priatelia sa Dot sťažovali, že sa počas častých online pracovných stretnutí a porád nudia. Majiteľka farmy preto zo žartu navrhla, aby sa počas video hovoru zrazu objavil nečakaný a netradičný účastník – koza. Dot na webovú stránku farmy v jeden večer uverejnila príspevok, v ktorom vysvetlila svoju myšlienku, že na zdanlivo vážne obchodné stretnutia, hodiny matematiky či narodeninové online oslavy ponúka za poplatok 5 libier (cca 5 eur) niektorú zo svojich kôz, ktorá sa do hovoru na päť minút „nabúra“. Sľubovala si od toho len zabavenie a osvieženie online udalostí a zvýšenie povedomia o farme. No čo ju bude čakať ráno, sa farmárke ani nesnívalo. Keď po zobudení otvorila svoju mailovú schránku, prebralo ju asi 200 správ so žiadosťou o „kozí hovor“.

Kozy s vlastným menom vyvolávajú prekvapenie a smiech

Aby boli kozy plnohodnotným účastníkom video hovoru, každá má svoje meno a na stránke farmy vytvorený profil so svojou charakteristikou. Organizátori online udalosti si tak môžu vybrať, ktorou kozou chcú účastníkov online podujatia prekvapiť. V ponuke je napríklad Lulu, ktorá je extrémne žiarlivá, ak účastníci počas rozhovoru spomenú roztomilosť iných kôz, Lisa, ktorá rada relaxuje a neprejavuje záujem o loptové hry či Sebastian so zdvorilými spôsobmi a skutočným záujmom o to, čo chcú druhí povedať. Dot takto na webovej stránke opisuje a „prenajíma“ osem z jej 40 kôz. Záujemcovia si taktiež môžu vybrať čas a dátum, na ktorý si zviera chcú objednať.

Objavenie nezvaného hosťa vo video hovore často vyvoláva prekvapené reakcie a šokované otázky, čo to je a čo tam tá prežúvajúca koza robí. Zaskočený je každý okrem organizátora, keďže ten službu objednal. Kozy sú zobrazené naživo, v situácii, v ktorej sa práve nachádzajú. Na svojej webovej stránke Dot však opísala aj ďalší z aspektov, ako môže netradičná návšteva poslúžiť. Výhodu môže priniesť napríklad riaditeľovi, ktorý vedie pracovnú poradu, aby zistil či jeho podriadení dávajú pozor a venujú stretnutiu pozornosť. A zároveň tak môže ukázať ľudskú, priateľskú a zábavnú stránku svojej osobnosti.

Kozy zaujali natoľko, že pribudli nové služby, objednať si ich môžu aj v zahraničí

V priebehu 11 mesiacov spoločnosť Cronkshaw Fold Farm osviežila viac ako 10 000 video hovorov. A hoci išlo len o rozosmiatie ľudí v ťažkých časoch, bláznivý nápad udržal počas pandémie 500-ročnú farmu „nad vodou“.

„Kozie služby“ Dot ponúka aj do zahraničia, objednať si ich môže ktokoľvek z celého sveta. Aby sa prispôsobili rôznym časovým pásmam, fungujú od 6:00 hod. do 21:00 hod. Vždy je aspoň jedna koza hore. Akceptujú platbu v akejkoľvek mene a kozy sa môžu objaviť vo všetkých bežných konferenčných platformách.

Nápad majiteľky farmy sa tak uchytil, že pridala aj ďalšie formy týchto služieb. Za 10 libier (cca 11 eur) je možné objednať si kozy, ktoré vo video hovore naživo ukážu napísanú správu zadanú zákazníkom. Kolegov či priateľov môžu takto netradične informovať napr. o svojom zasnúbení či o tehotenstve. Po odovzdaní správy ju kozy rozžujú. Podobnú službu za rovnakú cenu je možné objednať si aj ako vopred natočené video, ktoré potom objednávateľ počas online stretnutia sám pustí.

V súvislosti s kozami sa Dot navyše rozhodla zorganizovať koziu jogu. V auguste a septembri 2020 si mohli zákazníci rezervovať termín tohto nezvyčajného cvičenia za necelých 25 libier (cca 30 eur). Lekcie prebiehali vždy s maximálne piatimi účastníkmi, pričom každý mal vlastnú ohradu s kozami a senom, na ktorom cvičil. V bezpečnej vzdialenosti od ostatných ľudí, no zároveň v blízkosti zvierat. Všetky zisky z tejto udalosti odkladali na technológie zamerané na výrobu obnoviteľnej energie, ktoré chcú na farme využiť. V kozej joge plánujú pokračovať v roku 2021.

Zdroje: cronkshawfoldfarm.co.uk, washingtonpost.com, bbc.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Dovolenka počas pandémie: prenájom bazénov pomáha užiť si leto doma

Horúce letné dni poznačené pandémiou a opatreniami je možné užiť si v bazéne doma. Tým, ktorí ho nemajú, s osviežením pomôže americký „bezénový" startup.

Pandémia a výpoveď v práci ukázala umelkyni smer: živia ju portréty vyryté v listoch stromov

Po strate práce počas pandémie koronavírusu sa mladá Filipínčanka začala venovať svojej záľube – umeniu. Zatvorené obchody s umeleckými potrebami ju však priviedli k improvizácii, vďaka ktorej sa stala miestnou influencerkou a práca v továrni jej viac nechýbala.

Práca z domu, no mimo domu. Napríklad na ruskom kolese

Pracovať v domácom prostredí je pre niekoho rozptyľujúce, niekto sa cíti príliš opustene a niekomu zasa vadí, že nie je na vzduchu. Problém vyriešil zábavný park v Japonsku a zákazníkom ponúkol možnosť pracovať priamo pri bazéne či na ruskom kolese.

Digitálna knižnica ponúka za mesačný poplatok viac ako 60 000 e-kníh

Legimi ako prvá v Poľsku ponúkla používateľom za predplatné prístup k tisíckam elektronických knižných titulov. Iná je však aj ich spolupráca s vydavateľmi. Ako funguje tzv. Spotify pre e-knihy?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky