Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.73) – Syr z vlastnej výroby

Veľká noc sa nezadržateľne blíži a s ňou aj najrôznejšie kulinárske dobroty. Mnohí z vás si možno ešte spomenú, ako stará mama pred týmito sviatkami doma vyrábala syr – tzv. hrudku. Koľkí z nás by si však dnes vedeli pripraviť domáci syr? Zrejme málokto. Domáce produkty ale chutia oveľa lepšie ako kupované a je o ne záujem. A presne tu je medzera na trhu...

Z učiteľky farmárka

Hrdinkou dnešného príbehu je 33-ročná Kanaďanka Ella Kinloch. Jej cesta k podnikaniu sa začína celkom prozaicky – začala pochybovať o svojom učiteľskom zamestnaní. Učiť deti ju síce bavilo, no aj keď im vždy prízvukovala, že život je o prijímaní výziev, sama sa ich bála.
Napokon však neodolala a rozhodla sa ísť za svojím snom – byť farmárkou. Toto nadšenie s ňou zdieľal aj vtedajší partner, a tak zavesila učiteľstvo na klinec a vrhla sa do štúdia toho, čo obnáša farmárčina. Chodila na rôzne konferencie, workshopy a kurzy, až sa dostala k výrobe syra. Jej syrárska vášeň sa naplno prejavila na stáži v New Jersey a neskôr vo Vermonte, kde stretla inú, podobne naladenú Kanaďanku. Spolu precestovali 25 fariem a naučili sa všetko o výrobe syra.
Elline nové smerovanie však narazilo na prekážku. Jej vzťah s „nadšeným“ budúcim farmárom stroskotal a odhodlanie postaviť sa na vlastné nohy spolu s ním.
Odvahu jej však dodala spomínaná nová priateľka. Jedného dňa, keď si prezerala jej poznámky o výrobe syra, dostala niečo ako podnikateľské vnuknutie. Mala pred sebou poznámky a začala myslieť ako učiteľka – prečo sa živiť priamo výrobou syra, keď môže skúsiť učiť ľudí, ako si vyrobiť syr doma vo vlastnej réžii? Bingo! Nápad na podnikanie bol na svete...

Článok pokračuje pod reklamou



5 druhov syra alebo ako prejsť uchom ihly

Zo spomínanej strastiplnej cesty od učiteľskej katedry k hľadaniu vlastného poslania a koníčka v jednom sa nakoniec vykľula firma Make Cheese Inc. Spoločnosť odštartovala svoju činnosť v septembri 2011. Ella sa smiala, že bude rada, ak predá jeden svoj nový „urob si sám“ balíček. Do Vianoc toho roku ich predala 500...
O čo ale vlastne ide? Ellin produkt nie je syr. Nie je to hotový výrobok, ale iba inštruktáž a k nej prísady. Syr si už potom pomocou tohto balíčka doma vyrobíte sami.
Mladej Kanaďanke sa teda podarilo to, čomu známy podnikateľ Robert Kiyosaki hovorí „prejsť uchom ihly.“ V preklade aj dať jedenkrát dohromady vlastné vedomosti a veľakrát ich speňažiť.
Ellin biznis model je teda pomerne jednoduchý. Zarába na predaji vedomostí. Nie však len na ňom. Okrem súčasných 5 druhov syrov a 2 pripravovaných bývalá učiteľka znovu aj učí. Konkrétne ponúka špeciálne kurzy výroby syra – u vás doma. Samozrejme iba v Kanade.
Dôležité je tiež podotknúť, že Elline balíčky sú krásne dizajnovo zvládnuté. Rovnako tak aj web stránka a šikovne vymyslený má aj predaj – cez veľký nadnárodne fungujúci e-shop Etsy alebo formou osobného odberu. Nemusela teda na začiatku podnikania vrážať stovky dolárov do tvorby e-shopu. Nuž... Elle to zdá sa páli!

 

video ukážka výroby domácej mozzarelly



Podnikanie „urob si sám“ po slovensky?

Ďalším z marketingových ťahov Make Cheese, ktoré ešte neboli spomenuté, je cena za syr. Jeden balíček totiž obsahuje ingrediencie na prípravu desiatok kusov syra, nie jedného! Výroba domáceho  syra vás tak v prepočte vyjde menej, ako keď si ho hotový kúpite v obchode. A navyše bude domáci a bez konzervantov. Čo si viac priať...
Ak k tomu navyše prirátame fakt, že Slováci sú šikovní a zruční, ešte k tomu aj so syrárskymi tradíciami v koreňoch, črtá sa tu slušná lokálna medzera na trhu.
Nemusí to však byť len syr. Ak máte akékoľvek vedomosti, ktoré môžete predať druhým, skúste z nich vytvoriť podnikanie. Dajte si záležať na príprave jedinečných „urob si sám“ balíčkov a možno práve vy vytvoríte v čase súčasnej éry kreativity ďalšiu dieru do sveta. Budeme držať palce!

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?

Darčeky, pozvánky či menovky pre svadobných hostí: originálne nápady podnikateľov

Aby každá svadba bola nezabudnuteľnou pre ženícha, nevestu aj hostí, podnikatelia prichádzajú s rôznymi kreatívnymi nápadmi a produktmi. Čo netradičné ponúkajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky