Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.71) – (Ne)baľte svojho zákazníka na odlišný koncept

Tento týždeň sa začala jar a s ňou sa všade začínajú objavovať motívy nového zrodu a rozkvetu. Našou ústrednou témou dnes bude balenie... ale nie to, ktorého následkom sú jarné motívy :) Pôjde o klasické obaly na kozmetiku a čistiace prostriedky. Veď ako inak, jar znamená aj jarné upratovanie... Prečítajte si zaujímavý príbeh ekologického podnikania z Kanady.

 

Lacno, ekologicky a inak

Ako už naznačil úvod, v dnešnom nápade na podnikanie bude reč o čistiacich prostriedkoch a o kozmetike. Nie však o hocijakých. Skúsme sa na chvíľu zamyslieť.
Bežný človek s priemernými hygienickými návykmi minie povedzme 8 – 10 sprchových gélov ročne. To znamená cca 10 vyhodených plastových obalov, ktoré skončia na smetisku a ktorých produkcia tiež niečo stála. Teraz si tento počet skúste vynásobiť počtom obyvateľov západnej civilizácie... zlá predstava, však? Ak chcete konkrétne čísla, tak podľa EPA vyprodukujú naši susedia za oceánom cca 31 miliónov ton plastového odpadu ročne. V Európe to zrejme bude podobne...

Článok pokračuje pod reklamou

Takáto zlá predstava o odpadových veľhorách naštartovala podnikanie istých kanadských manželov. Linh a Stewart sa upriamili na to podstatné, čo pri predaji kozmetiky a čistiacich prostriedkov predražuje predaj a zbytočne ničí životné prostredie – obaly. Sú potrebné? Nešlo by to bez nich?
Išlo. Stačí, ak sa vytvorí jednoduchý systém dopĺňania kozmetiky a čistiacich prostriedkov do prinesených nádob. A presne na tomto princípe postavili Kanaďania svoj biznis model. Čistiace prostriedky a kozmetiku kupujú vo veľkých množstvách priamo od výrobcov vo veľkých galónoch. Keďže nie sú potrebné obaly, rapídne sa znižuje aj cena. Aj vďaka tomu potom môžu majitelia malého obchodíka vo Vancouveri ponúknuť svojim zákazníkom nižšie ceny konečných tovarov. To však nie je jediné lákadlo.
Ďalším bonusom tohto podnikania je ekologický rozmer. Nielen ten obalový. V obchodíku vám tovar zabalia do plátenej tašky alebo do papiera. Všetky prostriedky obsahujú iba biologicky rozložiteľné zložky. Ak ste všetky obaly z prostriedkov a kozmetiky zahodili, môžete si kúpiť recyklovateľné plastové alebo sklenené fľaše a neskôr ich dlhodobo používať na dopĺňanie.
Dôležité je spomenúť aj to, že všetok sortiment je antialergický a bezpečný aj pre deti a domácich miláčikov. A čo konkrétne teda môžete v obchodíku dostať? Sú to napríklad mydlá, šampóny, peny do kúpeľa, pracie prostriedky, aviváže, bielidlá bez obsahu chlóru, odstraňovače škvŕn, či zvlhčovače.

 

The Soap Dispensary - Soap Refill Store from Grant Baldwin Videography on Vimeo.

Prezentácia obchodu The Soap Dispensary (iba v angličtine)

 


Urob si sám

Obchodík odštartoval svoju činnosť v októbri 2011 a podľa majiteľky sa stretáva s reakciami ako „na vás som tak dlho čakal/a“. Ľudia sa začínajú prebúdzať, uvedomujú si dopad moderného spôsobu života na naše prostredie a tiež ich už nebaví uniformná ponuka komerčných reťazcov. Na základe týchto faktov a tiež po vzore mnohých kreatívnych portálov sa aj majitelia obchodíka The Soap Dispensary rozhodli obohatiť svoju už tak dosť odlišnú ponuku o ďalšie extra aktivity. Sú nimi kreatívne kurzy, ktoré návštevníkov naučia, ako si vyrobiť domáce mydlo, ako si vyrobiť sviečky či ozdobné škatuľky z pomarančových šupiek. Takýto druh aktivít navyše sceľuje komunitu a bez reklamy jednoduchým spôsobom posilňuje vzťah so zákazníkom. Ten potom obchodu ostáva verný a vždy sa vráti.


Malý obchodík a slovenský zákazník

Pamätáte sa ešte na malé lokálne obchodíky so špecializovanou ponukou? Drobné predajne obuvi a odevov, maličké kníhkupectvá, papiernictvá či drogérie? Dnes ich je minimum. Miesto nich sme začali nakupovať všetko od špendlíka až po práčku v obrovských obchodných reťazcoch. A tie sú obrovské práve preto, že hľadia iba na zisk. Ekológia je cca 356-ta priorita a nízke ceny sú tiež veľmi relatívne. Nehovoriac o tom, že v takomto obchode si s vami nikto vzťah budovať nebude.
Je tu teda medzera na trhu. Aj u nás sa začína pomaly no isto tvoriť komunita odlišne zmýšľajúcich ľudí, ktorých trápi, kam svet speje. A presne tí by mohli byť vašimi potenciálnymi zákazníkmi. Čo tak teda skúsiť to s podobným kozmetickým „výčapom“ aj u nás na Slovensku?

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.