Inšpiratívny podnikateľský nápad (č. 105) - Úspešná online služba pre všetkých zábudlivcov

Kto by rád strácal osobné veci, zvlášť ak majú nielen veľkú finančnú, ale najmä informačnú či emociálnu hodnotu. Kolínsky startup UnitedOne ponúka pre všetkých zábudlivcov neoceniteľnú službu pod názvom BringMeBack, prostredníctvom ktorej sa vráti svojim majiteľom 9 z 10 zaregistrovaných stratených predmetov.

V jednoduchosti a inteligentnosti riešení tkvie nielen krása, ale aj podnikateľský úspech

Inšpiratívny podnikateľský nápad, ktorý vám predstavujeme, je víťazom nemeckej súťaže Start2grow pre startupy za rok 2012. Nápad je zaujímavý aj tým, že od myšlienky po realizáciu prvej verzie služby uplynuli len 2 mesiace (od júna do augusta 2011), pričom v októbri uzrela svetlo sveta prepracovaná a dizajnérsky zdokonalená druhá verzia. O tom, že služba je skutočne obľúbená, svedčí fakt, že len v Rakúsku ju rok po spustení používalo okolo 1000 zákazníkov, ktorí prostredníctvom špeciálnych štítkov či nálepiek evidovali 10 000 osobných predmetov. A to hovoríme len o rakúskom trhu, údaje o predaji na nemeckom trhu, resp. európskom trhu sa nám nepodarilo „vygúgliť“. Navyše štatistiky tvorcov tejto služby hovoria o tom, že až 90% stratených predmetov nájde svojho pôvodného majiteľa.

Ako služba funguje?

Podmienkou využívania služby BringMeBack je zakúpenie štítkov či nálepiek, z ktorých každý obsahuje unikátne číslo a webovú adresu služby. Po zakúpení tejto sady nálepiek/príveskov, tieto prilepíte/upevníte na osobné predmety, ktoré chcete chrániť pred stratou, a bezplatne zaregistrujete na portál Bringmeback.com. Po registrácii užívateľského konta pridáva užívateľ do systému jedinečné ID číslo, uvedie opis označeného predmetu a sumu prípadného nálezného, ktorú obdrží nálezca. Chrániť tak môžete svoj mobil, peňaženku, kľúče, notebook, tašku, kufor a podobne. Suma nálezného je stanovovaná individuálne podľa vášho uváženia, tvorcovia portálu uvádzajú, že napríklad za nález kľúčov sa nálezné pohybuje v priemere okolo 15 eur. Mladí podnikatelia však dodávajú, že systém by fungoval aj bez nálezného, pretože poctivosť ľudí sa podľa nich značne podceňuje.

Spoluzakladateľ služby Christopher Kind uvádza, že registrácia do služby je bezplatná, avšak za každú nájdenú vec platia klienti spracovateľský poplatok 5 eur. Ďalší príjem v ich podnikaní samozrejme tvorí predaj štítkov, príveskov a nálepiek, kde základná sada 3ks stojí 2,99 Eur vrátane poštovného a sada s 9ks 6,99 Eur vrátane poštovného. Variácie štítkov sa neustále rozširujú a ponúkajú sa v rôznych prevedeniach, dokonca existuje možnosť zvoliť si svoj vlastný dizajn štítkov.

Ak sa teda stane, že si napríklad zabudnete v kaviarni notebook, nálezcu určite upúta prívesok s údajmi o webovej stránke a heslom: „dostaň svoju odmenu“. Nálezca jednoducho zadá na portáli ID číslo nájdeného predmetu, čím kontaktuje majiteľa predmetu. V prípade, že si nálezca želá zostať v anonymite, webová služba mu to umožní a s majiteľom sprostredkuje anonymnú komunikáciu.

Článok pokračuje pod reklamou

Na záver rady spoluzakladateľa Christophera Kinda všetkým začínajúcim podnikateľom

„V prvom rade by sa všetci začínajúci podnikatelia mali rozlúčiť s predstavou, že sa dá zbohatnúť z večera na ráno. Skôr to býva tak, že do nápadu je nutné najskôr investovať množstvo času a peňazí, kým je vôbec možné uvažovať o nejakej návratnosti. Veľa začínajúcich podnikateľov si myslí, že ich nápad je tak revolučný, že ním zmenia svet a celá spoločnosť dosiaľ čakala len na ich ideu. Väčšinou tomu tak nie je! Práve preto je dôležité prijímať kritiku zvonka a dokázať prehodnotiť a pozmeniť vlastný postoj. Často totiž nápady fungujú len na papieri a trh ich neakceptuje, pretože problém, ktorý riešia je buď malý alebo preň neexistuje dostatočne veľký dopyt. V tomto smere by som poradil predovšetkým začínajúcim podnikateľom čo najrýchlejšie nechať otestovať nápad samotnými zákazníkmi, pretože tí obvykle veľmi rýchlo povedia či o nápad majú záujem alebo nie. Okrem toho by mal zakladateľ svojej myšlienke veriť, mal by byť dostatočne rýchly a priebojný.“

Nosíte aj vy v hlave nápad, ktorý možno zrealizovať v priebehu pár mesiacov? Prihláste sa Podnikateľského nápadu roka

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.